Trzy filary programu dla kredytobiorców

360

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

monety
Trzy filary programu dla kredytobiorców

Na wczorajszej konferencji prasowej przedstawiciele rządu premier Mateusz Morawiecki oraz Magdalena Rzeczkowska, nowa minister finansów ogłosili Trzy filary programu dla kredytobiorców.

„Walczymy z inflacją na bardzo wielu polach. Przede wszystkim chodzi nam o los zwykłych polskich rodzin. Obniżka VAT do zera na żywność, paliwa, gaz, energię elektryczną. Bardzo szeroka obniżka podatku dla wszystkich Polaków, by wynagrodzenie netto było wyższe, z 17 do 12 proc. Dopłaty do nawozów, by walczyć z inflacją za dwa, trzy, cztery kwartały, gdy dojdzie do zbiorów, co przełoży się na ceny żywności. W takich momentach warto zadać sobie pytanie, po co idzie się do polityki? To słowa Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej po wczorajszym posiedzeniu rządu.

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów dotyczący pomocy kredytobiorcom jest to kolejny element rozszerzonej tarczy antyputinowskiej. W dokumencie znalazły się zapisy o czteromiesięcznych wakacjach kredytowych w tym i następnym roku.

Trzy filary programu – wakacje kredytowe

 „Wakacje kredytowe, w tym roku dają możliwość uzyskania dla czterech rat. Nie spłacamy kapitału i odsetek. Jedynym elementem płatności mogą być takie jak te związane z ubezpieczeniami kredytu. To istotne zmniejszenie obciążeń. W przypadku raty w wysokości 2,4 tys. zł, jeśli kredytobiorca skorzysta z ośmiu wakacji kredytowych, ta pomoc wyniesie ponad 19 tys. zł. O okres tych wakacji wydłuża się czas spłaty kredytu” – powiedziała Magdalena Rzeczkowska, nowa minister finansów.

Osoby w trudnej sytuacji finansowej uzyskają możliwość dopłaty do należności finansowych. Będzie ona co do zasady zwracalna, ale część środków będzie mogła zostać umorzona, jeśli spłata kredytu będzie prawidłowa.

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców zostanie zwiększony z 600 mln zł do 2 mld zł. Bez wątpienia uproszczona ma być możliwość skorzystania z funduszu poprzez złożenie elektronicznego wniosku o wsparcie. Co jest bardzo istotne, z tego funduszu można korzystać już dziś, jeśli ktoś spełnia jego warunki.
– „Do 13 maja potrwają konsultacje społeczne projektu przepisów w sprawie wsparcia dla posiadaczy kredytów hipotecznych w złotych. Chcemy, by rząd przyjął projekt do 17 maja” – poinformował we wtorek wiceminister finansów Piotr Patkowski.

banknot 100 złotych Trzy filary programu dla kredytobiorców
Trzy filary programu dla kredytobiorców – banknot 100 złotych

Trzy filary programu – WIBOR lub zamiennik


W dokumencie mają znaleźć się też kwestie związane ze zmianą w liczeniu rat kredytów.
Zwiększony ma być też Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Rząd chce odejść od WIBOR-u i stworzyć nowy mechanizm liczenia odsetek.  który pomoże obywatelom w spłacie kredytu poprzez niższą wartość referencyjną. Wskaźnik WIBOR ma zostanie obniżony do wypracowanej nowej stawki. Jeżeli sektor bankowy nie wypracuje nowej stawki WIBOR , to zostanie on zastąpiony stawką Overnight Polonia NBP. Stawka Overnight Polonia NBP jest korzystniejsza dla kredytobiorców o ok. 0,4 pkt proc. w przeciwieństwie do WIBOR. Zmiana ma nastąpić od 1 stycznia 2023 r. Tego typu działanie to oszczędności roczne w wysokości około 1 mld zł dla Polaków.

Trzy filary programu – wzrost oprocentowania lokat

Rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział że rząd będzie zachęcał banki do podwyżki oprocentowania lokat. Jeśli do tego nie dojdzie będą stworzone „pewne mechanizmy, które skutecznie zachęcą banki do tego, by wysokość oprocentowania lokal była wyższa”. Dziś banki oferują oprocentowanie bliskie zeru, a tego typu działania mają z pewnością zwiększyć atrakcyjność depozytów i lokat oszczędnościowych.

Premier Morawiecki stwierdził że „niedopuszczalne jest zachowanie instytucji finansowych, które z powodu podnoszenia stóp procentowych przez bank centralny, notują bardzo wysokie zyski i są niezdolne do podzielenia się tymi korzyściami z obywatelem”.

„Proponowane rozwiązania mające wspomóc osoby korzystające z kredytów hipotecznych na mieszkanie. Ujęto je w jednej ustawie na kilku stronach”. Nad przepisami pracowaliśmy z Komisją Nadzoru Finansowego i Bankowym Funduszem Gwarancyjnym co przede wszystkim ma dać stabilność sektora finansowego. To słowa Magdaleny Rzeczkowskiej.

„Nasza polityka stara się ograniczyć pole do działania inflacji, z drugiej osłonić tych, którzy najbardziej tego potrzebują, a z trzeciej doprowadzić do wzrostu inwestycji. Tak w pigułce można ująć nasza politykę gospodarczą” – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Co stanie się z projektem po 17 maja kiedy zostanie przyjęty przez rząd i jak szybko kredytobiorcy odczują jego skutki zobaczymy.

Możesz się również zainteresować Deklaracja PCC-3 kto musi płacić podatek

Słuchaj nas online!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Poprzedni artykułKulinarna nawigacja – Jabłka
Następny artykułKoło zapasowe
Piotr Pawlak
Jestem miłośnikiem zabytkowej motoryzacji i turystyki z nią związanej. Interesuje się historią Warszawy, a wolnych chwilach oglądam stare polskie komedie przede wszystkim mistrza Stanisława Barei. Dobry rock-and-roll, ska i punk rock nie są mi obce, no i oczywiście klasyka metalu z lat 80/90. Wszystko to okraszone jest fotografią kiedyś kliszową obecnie cyfrową.

Brak postów do wyświetlenia