Nieswoiste zapalenie jelit

77
Nieswoiste zapalenie jelit
Nieswoiste zapalenie jelit może wręcz utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Nieswoiste zapalenie jelit związane jest m.in. z dolegliwościami bólowymi i nawracającymi biegunkami. Choroba, atakując układ pokarmowy, znacznie utrudnia codzienny komfort życia chorego. Jakie są metody leczenia tej dolegliwości? 

Nieswoiste zapalenie jelit – kto może zachorować? 

Choroba nie jest jednym, konkretnym schorzeniem a zespołem przewlekłych dolegliwości o podłożu autoimmunologicznym. Występują w obrębie jelita cienkiego i grubego. Nieswoiste zapalenie jelit to nawracające stany zapalne i owrzodzenia ścian przewodu pokarmowego. O zachorowaniu mogą decydować zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe. Co więcej, przyczyną choroby może być nawet zawartość sztucznych konserwantów w żywności. Choć w większości przypadków problem dotyczy dorosłych, to aż ⅓ pacjentów stanowią dzieci. Najrzadziej chorują najmłodsi poniżej 3 roku życia oraz niemowlęta. Jak wyżej wspomnieliśmy problem wiąże się z nawracającymi, bolesnymi biegunkami, (naprzemiennie z zaparciami). Ponadto do charakterystycznych objawów należą nagłe uczucie parcia, brak apetytu czy utrata wagi. Chory może odczuwać ogólne osłabienie i wzdęcia. W stolcu mogą pojawić się także ślady krwi. Przy okresach zapalnych bardzo ważne jest zachowanie lekkostrawnej diety. W czasie remisji menu powinno być bogate m.in. kwasy tłuszczowe omega-3 czy antyoksydanty.

Nieswoiste zapalenie jelit  

Nieswoiste zapalenie jelit – diagnostyka i leczenie 

Diagnostykę zaczynamy od wizyty u lekarza pierwszego kontaktu. Ten zapewne skieruje nas do gastroenterologa. Niezbędne w tym wypadku jest przeprowadzenie gastroskopii i kolonoskopii, by wykluczyć choroby infekcyjne. Specjaliści często pobierają również wycinek do badania histopatologicznego. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić też rezonans magnetyczny jelit. Leczenie choroby polega na połączeniu kuracji farmakologicznej i diety. W tym celu stosuje się leki rozkurczowe, które mają na celu hamowanie perystaltyki jelit. Oprócz tego zaleca się niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz opioidy. W przypadku leków bardzo ważne jest, by przyjmować je pod ścisłą kontrolą lekarza. Ich niekontrolowane stosowanie może bowiem prowadzić do poważnych powikłań, w tym do zaostrzenia objawów choroby. W niektórych przypadkach konieczny bywa zabieg chirurgiczny. Dolegliwości bólowe i zaniżona jakość życia przy tej dolegliwości ogromne wpływa na stan emocjonalny. W związku z tym wielu chorych korzysta też z terapii psychologicznej.

Nieswoiste zapalenie jelit  

Nieswoiste zapalenie jelit – rodzaje 

Jedną z najczęściej wymienianych chorób towarzyszących jest choroba Leśniowskiego-Crohna. W tym wypadku stan zapalny może obejmować każdy odcinek przewodu pokarmowego. Objawy w stosunku do nieswoistego zapalenia jelit są bardzo podobne. Mogą pojawić się zatem m.in. nudności, wymioty, biegunka czy wzdęcia. Kolejnym problemem może być wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Jeśli chodzi o symptomy, to te uzależnione są on konkretnej postaci choroby. W większości przypadków są to jednak bolesne zaburzenia wypróżniania czy kłopoty trawienne. Potocznie mówi się, że jelita to nasz drugi mózg. Trudno się zatem dziwić, że dolegliwości z nimi związane tak mocno wpływają na nasze codzienne funkcjonowanie.

Foto: Canva.com

Zobacz także: Celiakia – życie bez glutenu