Nieswoiste zapalenie jelit

357

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Nieswoiste zapalenie jelit
Nieswoiste zapalenie jelit może wręcz utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Nieswoiste zapalenie jelit związane jest m.in. z dolegliwościami bólowymi i nawracającymi biegunkami. Choroba, atakując układ pokarmowy, znacznie utrudnia codzienny komfort życia chorego. Jakie są metody leczenia tej dolegliwości? 

Nieswoiste zapalenie jelit – kto może zachorować? 

Choroba nie jest jednym, konkretnym schorzeniem a zespołem przewlekłych dolegliwości o podłożu autoimmunologicznym. Występują w obrębie jelita cienkiego i grubego. Nieswoiste zapalenie jelit to nawracające stany zapalne i owrzodzenia ścian przewodu pokarmowego. O zachorowaniu mogą decydować zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe. Co więcej, przyczyną choroby może być nawet zawartość sztucznych konserwantów w żywności. Choć w większości przypadków problem dotyczy dorosłych, to aż ⅓ pacjentów stanowią dzieci. Najrzadziej chorują najmłodsi poniżej 3 roku życia oraz niemowlęta. Jak wyżej wspomnieliśmy problem wiąże się z nawracającymi, bolesnymi biegunkami, (naprzemiennie z zaparciami). Ponadto do charakterystycznych objawów należą nagłe uczucie parcia, brak apetytu czy utrata wagi. Chory może odczuwać ogólne osłabienie i wzdęcia. W stolcu mogą pojawić się także ślady krwi. Przy okresach zapalnych bardzo ważne jest zachowanie lekkostrawnej diety. W czasie remisji menu powinno być bogate m.in. kwasy tłuszczowe omega-3 czy antyoksydanty.

Nieswoiste zapalenie jelit  

Nieswoiste zapalenie jelit – diagnostyka i leczenie 

Diagnostykę zaczynamy od wizyty u lekarza pierwszego kontaktu. Ten zapewne skieruje nas do gastroenterologa. Niezbędne w tym wypadku jest przeprowadzenie gastroskopii i kolonoskopii, by wykluczyć choroby infekcyjne. Specjaliści często pobierają również wycinek do badania histopatologicznego. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić też rezonans magnetyczny jelit. Leczenie choroby polega na połączeniu kuracji farmakologicznej i diety. W tym celu stosuje się leki rozkurczowe, które mają na celu hamowanie perystaltyki jelit. Oprócz tego zaleca się niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz opioidy. W przypadku leków bardzo ważne jest, by przyjmować je pod ścisłą kontrolą lekarza. Ich niekontrolowane stosowanie może bowiem prowadzić do poważnych powikłań, w tym do zaostrzenia objawów choroby. W niektórych przypadkach konieczny bywa zabieg chirurgiczny. Dolegliwości bólowe i zaniżona jakość życia przy tej dolegliwości ogromne wpływa na stan emocjonalny. W związku z tym wielu chorych korzysta też z terapii psychologicznej.

Nieswoiste zapalenie jelit  

Nieswoiste zapalenie jelit – rodzaje 

Jedną z najczęściej wymienianych chorób towarzyszących jest choroba Leśniowskiego-Crohna. W tym wypadku stan zapalny może obejmować każdy odcinek przewodu pokarmowego. Objawy w stosunku do nieswoistego zapalenia jelit są bardzo podobne. Mogą pojawić się zatem m.in. nudności, wymioty, biegunka czy wzdęcia. Kolejnym problemem może być wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Jeśli chodzi o symptomy, to te uzależnione są on konkretnej postaci choroby. W większości przypadków są to jednak bolesne zaburzenia wypróżniania czy kłopoty trawienne. Potocznie mówi się, że jelita to nasz drugi mózg. Trudno się zatem dziwić, że dolegliwości z nimi związane tak mocno wpływają na nasze codzienne funkcjonowanie.

Foto: Canva.com

Zobacz także: Celiakia – życie bez glutenu

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia