Celiakia – życie bez glutenu

365

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Celiakia – życie bez glutenu
Najważniejsza w przypadku celiakii jest odpowiednia dieta.

Celiakia – czy oznacza życie bez glutenu? Jak wiemy, jest to choroba trzewna o podłożu autoimmunologicznym. W ostatnim czasie sporo słyszymy o tej dolegliwości, której leczenie polega przede wszystkim na odpowiedniej diecie. W jaki sposób rozpoznać tę chorobę?

Celiakia – przyczyny i charakterystyczne objawy 

Do tej pory nie określono jednoznacznej przyczyny celiaki. Istnieją przypuszczenia, że na jej występowanie wpływają czynniki genetyczne i środowiskowe. Sama choroba jest skutkiem nietolerancji organizmu na gluten. Co więcej, powoduje ona uszkodzenie jelita cienkiego. Ryzyko wystąpienia problemu wzrasta m.in. w przypadku cukrzycy typu 1, autoimmunologicznych chorobach wątroby czy u osób z zespołem Downa. Jeśli chodzi o charakterystyczne objawy, to chorzy odczuwają przede wszystkim liczne dolegliwości układu pokarmowego takie jak nudności, wymioty, bóle brzucha czy naprzemiennie biegunkę z zaparciami. W odmianie klasycznej celiakia diagnozowana jest głównie u osób starszych, kobiet w ciąży i dzieci. To też u najmłodszych można zauważyć np. zaburzenia rozwoju fizycznego. Oprócz tego osoby z celiakią mogą mieć problemy z przyswajaniem witamin czy nawracającymi aftami jamy ustnej. Choroba może przebiegać również bezobjawowo. Ponadto trzeba podkreślić, że nie każda nietolerancja glutenu wiąże się z celiakią.

Celiakia – życie bez glutenu  

Celiakia – diagnostyka i leczenie 

Potwierdzeniem celiaki jest badanie laboratoryjne, które polega na pobraniu przeciwciał za pomocą próbki krwi. W przypadku dodatniego wyniku pacjent zostaje skierowany na biopsje błony śluzowej jelita cienkiego. Warto podkreślić, że wynik negatywny wcale nie musi oznaczać, że celiaki nie ma. W diagnostyce niekiedy wykonuje się też badania genetyczne. Niestety celiakia jest chorobą nieuleczalną. Łagodzenie nieprzyjemnych objawów polega na odpowiedniej diecie. W tym celu z należy wyeliminować produkty z zawartością glutenu z jadłospisu. Paradoksalnie przy celiaki można jeść wszystko, trzeba tylko zastosować odpowiednie zamienniki. W diecie nie może być obecna m.in. pszenica, jęczmień, żyto czy owies. Odpowiednia dieta chroni również organizm przed wystąpieniem powikłań. Do najczęstszych należą osteoporoza, marskość wątroby, zaburzenia neurologiczne czy zaburzenia płodności. Choć w Polsce procent populacji chorujących wynosi 1%, to nadal wiele osób nie jest świadomych nietolerancji glutenu. Celiakia bardzo często mylona jest z alergią pokarmową, która w tym wypadku jest uleczalna. 

Celiakia – życie bez glutenu

Celiakia – rodzaje choroby 

Choroba może występować w różnych odmianach. Zalicza się do niej: 

  • – celiakię klasyczną – jej cechą są charakterystyczne objawy, jak wspomniane bóle brzucha, biegunka, nudności czy zaparcia; 
  • – celiakia bezobjawowa  – choć chory nie odczuwa nieprzyjemnych objawów, to już w samych badaniach można wykryć nieprawidłowości – –– charakterystyczne dla celiaki; 
  • – celiakia nietypowa – objawia się m.in. zanikiem kosmków jelitowych śluzówki jelita cienkiego. Co ciekawe, ta odmiana może występować nawet częściej, niż klasyczna;

Czy celiakia musi oznaczać życie bez glutenu? W większości przypadków tak. Trzeba jednak podkreślić, że nietolerancje pokarmowe mogą mieć różne przyczyny. Aktualnie bowiem sama żywność tak często jest przetworzona, a jej jakość pozostawia wiele do życzenia. Tym bardziej warto przede wszystkim słuchać własnego ciała, by w odpowiednim momencie zareagować.

Foto: Pexels.com

Zobacz także: Tarczyca – nie tylko Hashimoto

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia