Nowe limity dorabiania

388

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Nowe limity dorabiania. Na zdjęciu stary szewc w kaszkiecie, białej koszuli w pionowe prążki oraz szewskim fartuchu. Na nosie okulary z grubymi szkłami, za jego plecami regału pełne starych, szewskich narzędzi.
Z początkiem nowego kwartału czyli od 1 czerwca 2022 roku będą obowiązywały nowe limity dorabiania do emerytur i rent.

Z początkiem nowego kwartału czyli od 1 czerwca 2022 roku, będą obowiązywały nowe limity dorabiania do emerytur i rent. Jak zwykle ta wiadomość zainteresuje tych emerytów i rencistów, którzy nie osiągnęli jeszcze powszechnego wieku emerytalnego, a chcą bądź już dorabiają do obecnie pobieranego świadczenia. Ile będą wynosić nowe limity dorabiania? Ile będzie można dorobić, aby ZUS nie zawiesił części lub całości pobieranego świadczenia?

Nowe limity dorabiania – kogo dotyczy

Zacznijmy od informacji kogo limity dorabiania nie dotyczą. Są to kobiety, które skończyły 60 lat i mężczyźni po 65 roku życia. Limity nie dotyczą również tych, którzy pobierają renty dla inwalidów wojennych czy wojskowych, niezdolnych do pracy w związku z ich służbą wojskową. Nowe limity obowiązują emerytów i rencistów, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego, a przeszli na tzw. wcześniejszą emeryturę oraz osób, które pobierają dopłatę do minimalnej emerytury. Przychód z ich pracy nie może przekroczyć kwoty podwyższenia, w innym wypadku dostaną świadczenie bez dopłaty. Pewnym już jest, że emeryci i renciści będą mogli od 1 czerwca dorobić więcej do pobieranego świadczenia.

Nowe limity dorabiania – kwoty

Dorabiających emerytów i rencistów obowiązują następujące limity przychodów. Jest to nie więcej niż 70% przeciętnego, miesięcznego wynagrodzenia, w tym przypadku dorabiający będzie otrzymywał świadczenie w całości . Gdy dodatkowe zarobki będą w przedziale 70÷130% takiego wynagrodzenia, wówczas świadczenie zostanie zmniejszone. Po przekroczeniu 130% świadczenie nie będzie przez ZUS wypłacane. Kwotę przeciętnego wynagrodzenia aktualizuje się co 3 miesiące i wówczas zmienia się również limity dorabiania do emerytury lub renty. Od 1 marca 2022 limit wynosi 4 196,60 zł. Konkretne dane obowiązujące od 1 czerwca 2022 ZUS poda pod koniec maja, wiadomo już jednak, że średnia pensja w pierwszym kwartale 2022 wynosiła 6 235,00 zł brutto, według informacji podanych przez GUS. W związku z tym w czerwcu, lipcu i sierpniu 2022 roku wzrosną limity dla dorabiających emerytów.

Nowe limity dorabiania. Ilustracja to logo Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Poziomy, wydłużony, biały prostokąt, przedzielony pionowo cienką zieloną linią. Po lewej stronie linii duże, zielone litery ZUS. Po prawej str rozwinięcie skrótu Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Pod koniec maja ZUS ogłosi nowe limity dorabiania dla emerytów i rencistów.

Na podstawie dotychczasowych danych, można wnioskować, że nowy limit dorabiania do emerytury lub renty będzie o ok. 170 zł wyższy niż do tej pory i wyniesie 4 364,70 zł. Stąd wniosek, że jeśli dodatkowy zarobek nie przekroczy kwoty 4 364,70 zł ZUS nadal będzie wypłacał emeryturę lub rentę w całości. Jeśli kwota dorabiania wyniesie 4 364,70 zł ÷ 8 105,00 zł, świadczenie będzie niższe. Natomiast gdy kwota przekroczy 8 105,00 zł wówczas ZUS przestanie wypłacać świadczenie.

Wszystkie podane kwoty są kwotami brutto.

Może cię również zainteresować: Nowe zasady kupna samochodu od 2023

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia