Przekop Mierzei Wiślanej

448

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Przekop Mierzei Wiślanej. Fotografia pokazuje praktycznie gotowy przekop. Brzegi wybetonowane, mniej więcej w połowie przekopu śluza oraz dwa mosty obrotowe. W oddali wody Bałtyku, a prawej i lewej gęste lasy Mierzei Wiślanej.
Przekop Mierzei Wiślanej. Obecnie jest gotowe około 90 % kanału żeglugowego. mat. namierzeje.pl

Inwestycja jest zlokalizowana na terenach nie zamieszkanych, na wysokości dawnej osady Nowy Świat, za Kątami Rybackimi w kierunku na Krynicę Morską. Obecnie trwają prace konstrukcyjne ostatniego, III etapu budowy szlaku wodnego z Zatoki Gdańskiej do portów nad Zalewem Wiślanym. Nowo powstały tor wodny o długości 8,2 km będzie łączył przekop Mierzei Wiślanej z ujściem rzeki Elbląg w Zatoce Elbląskiej. Szerokość toru wodnego przy dnie ma wynieść 60 m, a głębokość techniczna 5 m. Dzięki temu będzie możliwa żegluga statków morskich o długości 100 m oraz zestawów barek długich do 180 m, o szerokości 20 m oraz zanurzeniu 4,5 m. Przekop Mierzei wiślanej umożliwi skrócenie, pogłębienie i uproszczenie morskiego szlaku na Bałtyku, omijając Cieśninę Piławską na terytorium Rosji.

Przekop Mierzei Wiślanej – trochę historii

Idea przekopania Mierzei Wiślanej nie jest pomysłem ostatnich lat. Koncepcja budowy nowego toru wodnego powstała już w XVI wieku za panowania króla Stefana Batorego. Jednak zrezygnowano z jej realizacji. Po raz kolejny idea przekopu odżyła w XVIII wieku po I rozbiorze Polski, „dzięki” II rozbiorowi gdy Gdańsk przyłączono do Prus pomysł przekopu stał się bezużyteczny. Kolejne propozycje budowy kanału następowały tuż po zakończeniu II Wojny Światowej, następnie w latach 70 i 80 XX wieku.

Przekop Mierzei Wiślanej. Na ilustracji obraz Jana Matejki z 1872 roku Stefan Batory pod Pskowem.
Koncepcja budowy nowego toru wodnego powstała już w XVI wieku za panowania króla Stefana Batorego. Stefan Batory pod Pskowem (Jan Matejko-1872rok).

Pierwszą konkretną deklarację ogłosił w 2006 roku premier Kaczyński na spotkaniu w Elblągu. W wyniku kolejnych umów i negocjacji na linii Polska – Rosja, start inwestycji był odkładany. Sytuacja uległa zmianie 24 lutego 2017 roku gdy Sejm uchwalił, a 3 kwietnia prezydent podpisał specustawę w sprawie przekopu Mierzei Wiślanej. Po dokonaniu stosownych uzgodnień i uzyskaniu pozwoleń, 15 lutego 2019 wojewoda pomorski wydał pozwolenie na budowę przekopu przez Mierzeję Wiślaną i rozpoczęto wycinkę drzew na terenie przekopu. To był początek budowy szlaku wodnego z Zatoki Gdańskiej do portów nad Zalewem Wiślanym.

Przekop Mierzei Wiślanej – po co to wszystko

Po zakończeniu II Wojny Światowej, w trakcie konferencji poczdamskiej sowieci samodzielnie wytyczyli przebieg granicy polsko-radzieckiej, dzieląc wody Zalewu Wiślanego. W chwili obecnej istnieje jedna droga prowadząca z Bałtyku na wody Zalewu Wiślanego, przechodzi ona przez rzekę Szkarpawę i rosyjską cieśninę Piławską, która jest przedłużeniem Kanału Kaliningradzkiego. Przez lata rosyjskie władze zezwalały, bądź nie na żeglugę naszych jednostek, według własnego widzi mi się. Łamiąc wszelkie umowy i ustalenia. Ponieważ w 2006 roku Rosjanie po raz kolejny uniemożliwili Polsce żeglugę do portów Zalewu Wiślanego w porcie w Elblągu, który obsługiwał w ponad 90% transport turystyczny i towarowy między Polską a obwodem kaliningradzkim, ruch praktycznie zamarł. Wobec braku postępu w rozmowach o odblokowaniu cieśniny dla żeglugi polskiej i międzynarodowej zmierzającej do portów Polski podjęto decyzję o budowie Przekopu Mierzei Wiślanej.

Przekop Mierzei Wiślanej. Na ilustracji widać morze i ciemne niebo. Na tym tle statek typu drobnicowiec z czerwonym kadłubem oraz śnieżnobiałymi nadbudówkami. Obok statku, w tym samym kierunku płynie jasnoniebieska barka.
Gdy Elbląg stanie się piątym polskim portem morskim, będzie mógł przeładowywać 3,5 mln ton towarów.

Co spowoduje pomyślne ukończenie budowy? Możliwości jest cała masa. Uniezależnienie się od łaski Rosjan otworzy wody Zalewu Wiślanego na wszystkie rodzaje żeglugi: towarowej, turystycznej, zarobkowej i sportowej. Przed portem w Elblągu, otwiera się niepowtarzalna szansa. Jeśli dobrze zostaną wykorzystane wszystkie możliwości związane z przekopem Mierzei Wiślanej, w porcie będzie można przeładowywać 3,5 mln ton towarów. Rozwój portu przyciągnie inwestorów, powstanie nowa infrastruktura, przybędzie nowych miejsc pracy. Elbląg w końcu stanie się piątym polskim portem morskim. Łatwa żegluga po Zalewie Wiślanym to duża ilość jachtów, również z zagranicy, to wymusi konieczność rozbudowy infrastruktury we wszystkich miejscowościach wokół akwenu. Konieczność powstania nowych marin dla jachtów przyciągnie kapitał zagraniczny. Przekop Mierzei Wiślanej z pewnością ożywi gospodarkę w regionie.

Przekop Mierzei Wiślanej – Wyspa Estyjska

Od początku prac słyszymy o usypywaniu na Zalewie Wiślanym wyspy, ale w jakim celu? Trwająca od kilkunastu miesięcy budowa Wyspy Estyjskiej jest ogromną inwestycją. Ma ona stać się stać ostoją dla ptactwa, które utraciło swoje tereny z powodu budowy. Wyspa będzie miała blisko 2 kilometry długości i ponad kilometr szerokości. Będzie ona płaska, a jej wysokość osiągnie maksymalnie poziom 2-3 metrów. Wyspa Estyjska będzie oddalona od wybrzeża Mierzei Wiślanej o około 2 kilometry. Na budowie Wyspy Estyjskiej trwa usypywanie ziemi wewnątrz zabezpieczonego okręgu. Nazwa wyspy nawiązuje do średniowiecznego określenia wód Zalewu Wiślanego. Estami nazywano w starożytności i wczesnym średniowieczu ludy bałtyjskie i bałtycko – fińskie. Wyspa nie będzie dostępna dla turystów i nie znajdą się na niej także żadne atrakcje, punkty gastronomiczne czy noclegowe. W całości ma być rezerwatem przyrody.

Przekop Mierzei Wiślanej. Na plaży położonej w rezerwacie, bytuje sobie ptactwo wodne. jedne na piasku inne brodzą w wodzie szukając pokarmu. W oddali ściana lasu.
Miejmy nadzieję, że Wyspa Estyjska jako rezerwat, szybko stanie się bezpiecznym domem dla ptactwa.

Uroczyste otwarcie Przekopu Mierzei Wiślanej jest planowane (nie przypadkowo) na 17 września 2022 roku. Obecnie jest gotowe około 90 % kanału żeglugowego. Wreszcie nie trzeba będzie prosić Rosjan o pozwolenie na wpłynięcie na polski Zalew Wiślany. Czy w należyty sposób spożytkujemy możliwości, jakie da nam ukończona inwestycja? Jak zwykle, czas pokaże. Jedno jest pewne, perspektywy są ogromne, zarówno dla regionu jak i Polski.

Materiał wideo: Przekop Mierzei Wiślanej | 24.05.2022 | Odcinek południowy

Może cię również zainteresować: Prognozy na sezon wakacyjny 2022

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia