Leki na raka płuc

0
53
Leki na raka płuc
Sprawdzamy, które leki na raka płuc są najbardziej skuteczne.

Artykuł zawiera informację o raku płuc. Jakie mamy leki na raka płuc?

Leki na raka płuc – czym jest rak płuc

Rak płuc jest najczęstszym nowotworem. Nie dość, że jest najczęstszym, to także najgorzej rokującym. Rak płuc nie wykazuje żadnych objawów. Na raka płuc umiera rocznie ponad półtora miliona osób. U chorych powoduje nawracający się kaszel. ciężko jednak go odróżnić od zwykłego kaszlu. Łatwiej rozpoznać natomiast krwioplucie. Można zrobić prześwietlenie rentgenowskie w celu zdiagnozowania raka płuc. Istnieje możliwość zachorowania niezależnie od zażywania tytoniu. Jednak tytoń jak i papierosy zwiększają ryzyko zachorowania na raka płuc. Dodatkowo zwiększa ryzyko zachorowanie na raka płuc przebywanie w zanieczyszczonym powietrzu, w tym niebezpieczny jest pierwiastek chemiczny radon. Substancjami zakazanymi ze względu na rakotwórczość są 2-naftyloamina;benzydyna;4-aminodifenyl; oraz 4-nitrodifenyl. Dodatkowo nie tak dawno azbest wykorzystywany w budownictwie, był uznawany za nie rakotwórczy, jednak jest rakotwórczy.

Leki na raka płuc

Leki na raka płuc – historia radioterapii i chemioterapii

Początek radioterapii można przypisać 1895 rokowi. W tym roku wykazano wytwarzanie narażenie na promieniowanie skórne w tym oparzenia. Francuski lekarz Victor Despeignes podjął pierwszą próbę w historii leczenia promieniami rentgenowskimi. Od 1898 roku zaczęto używać radu w terapii oraz testować jego wrażliwość. Na samym początku XX. wieku z powodzeniem stosowano radu i chlorku baru. Radioterapia była i jest używana do leczenie innych chorób. Można pełnoprawnie mówić o radioterapii od 1935 roku. Rzymianie używali wcześniej imbiru zanim wynaleziono chemioterapię. Przed wojną I światową były badania skuteczne nad walką z rakiem, jednak to II wojna światowa najsilniej przyczyniła się do rozwoju chemioterapii. Farmakologowie Alfred Gilman i Louis Goodman zauważyli właściwości musztardy azotu anty-rakotwórcze. Od 1946 roku zaczęli współpracować z Gustavem Linskogiem. Wykonywali badania na żywych osobach. W latach 60. były skuteczne badania nad udoskonaleniem chemioterapii. Od lat 80. zaczęto używać chemioterapii do leczenia także białaczki oraz chłoniaka krwi nazywanego chłoniakiem Hodgkina.

Leki na raka płuc

Leki na raka płuc – jakie są

Poza lekami popularne w leczeniu raka jest radioterapia i chemioterapia. Do leków na raka płuc należą między innymi: Sotorasib, Ozymertynib, Tecentriq. Sotorasib to skuteczny lek na zaawansowany przebieg raka płuc. To innowacyjny pierwszy lek blokujący nieprawidłowe białko KRAS, które występuje u niemal 30% pacjentów. Ozymertynib jest stosunkowo nowym lekiem. Badania od 2017 roku potwierdziły skuteczność tego leku. Do dzisiaj jest uznawany za skuteczniejszy od erlotynibem i gefitynibem, którego używano także do leczenia zaawansowanego lub przerzutowego niedrobnokomórkowego raka płuca. Tecentriq jest koncentratem do sporządzania roztworu do infuzji atezolizumab. Lek stosowany w immunoterapii, czyli sposobie leczenia chorób nowotworowych, prowadzącym do modyfikacji funkcji układu immunologicznego chorego. Do jego celów należy stymulacji bezkompromisowej walki z nowotworem oraz eliminacji komórek nowotworowych. Poza lekami można chronić się przez spożywanie niektórych posiłków. Dobre leki na raka płuc to warzywa, nasiona i ziarna. Witaminy B, C, D, E ogólnie chronią przed rakiem.

Foto: Pexels.com

Zobacz także: Leki na alergię – co warto wiedzieć?