Od początku inwestycji pod nazwą Przekop Mierzei Wiślanej, towarzyszy mnóstwo pytań. Po co nam ten przekop? Czy śluza jest konieczna? Celem nadrzędnym przedsięwzięcia jest budowa drogi wodnej, która będzie łączyć Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym. W ten sposób jednostki chcące wpłynąć na wody Zalewu, a także zawinąć do portu w Elblągu, nie będą musiały przepływać przez szlak żeglugowy wiodący przez Cieśninę Piławską na terytorium Rosji. W związku z tym, żegluga jednostek chcących wpłynąć na wody Zalewu, całkowicie uniezależni się od decyzji rosyjskich urzędników z Kaliningradu. Obecnie ma miejsce kolejny etap inwestycji Przekop Mierzei Wiślanej – śluza.
Przekop Mierzei Wiślanej – Śluza – czy jest potrzebna
Śluza znajdująca się na trasie szlaku żeglownego, jest konieczna z dwóch względów. Ponieważ wody Zalewu Wiślanego są wodami słodkowodnymi, z kolei Zatoka Gdańska to akwen słonowodny, nie można dopuścić do wymiany wód między tymi obszarami wodnymi. Skutki takiego mieszania się wód, mogły by okazać się katastrofalne dla ekosystemu Zalewu Wiślanego. Drugim zadaniem śluzy, jest zabezpieczenie przed ewentualnymi wodami zalewowymi. W normalnych warunkach poziomy wód obu akwenów są zbliżone. Sytuacja zmienia się diametralnie podczas sztormu gdy różnica poziomów wód może dochodzić do 1,5 m.
Tak jak planowano, w środę 1 czerwca rozpoczęło się zalewanie wodą śluzy na przeprawie przez Mierzeję Wiślaną. Jak przekazał dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni Wiesław Piotrowski – „Trwa zalewanie śluzy, operacja rozpoczęła się wczoraj, planujemy ją zakończyć jutro. Śluza napełnia się od strony Zatoki Gdańskiej, poprzez otwory wypalone w grodzy. Następne kroki to testy każdej ze stalowych bram w środowisku wodnym. Najpierw odbędą się testy z maszynowni południowej oraz północnej”. Wyjaśnił również, że będą to testy w trybie półautomatycznym, a następnie w trybie automatycznym. W kolejnym etapie nastąpi usunięcie stalowej grodzy tymczasowej na części północnej oraz południowej.
Przekop Mierzei Wiślanej – Śluza – kiedy zakończenie
Proces zakończy się testami całej przeprawy z Nadrzędnego Systemu Sterowania zlokalizowanego w Kapitanacie Portu Nowy Świat. Obejmuje on sterowanie mostami, bramami śluzy, sygnalizacją oraz znakami zmiennej treści. Wcześniej w ramach projektu wybudowano: port osłonowy od strony Zatoki Gdańskiej, kanał żeglugowy wraz z ze śluzą, stanowiska oczekiwania dla statków po obu jego końcach, dwa mosty obrotowe oraz budynki administracyjne.
Dotychczasowy postęp prac pozwala stwierdzić, że termin zakończenie budowy przekopu Mierzei Wiślanej 17 września 2022 jest niezagrożony.
Polecany materiał wideo: Przekop Mierzei Wiślanej. Początek zalewania śluzy wodą 1 czerwca 2022
Morze cię również zainteresować: Przekop Mierzei Wiślanej