Przekop Mierzei Wiślanej – Śluza

507

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Przekop Mierzei Wiślanej - Śluza. Widok z lotu ptaka na wykonane już prace przy przekopie. Widok wzdłuż wykonanego kanału w stronę zatoki gdańskiej. Widać część śluzy w trakcie zalewania wodą. Widać drogi dojazdowe po obu stronach kanału oraz jeden z dwóch mostów obrotowych.
Celem nadrzędnym przedsięwzięcia jest budowa drogi wodnej, która będzie łączyć Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym.

Od początku inwestycji pod nazwą Przekop Mierzei Wiślanej, towarzyszy mnóstwo pytań. Po co nam ten przekop? Czy śluza jest konieczna? Celem nadrzędnym przedsięwzięcia jest budowa drogi wodnej, która będzie łączyć Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym. W ten sposób jednostki chcące wpłynąć na wody Zalewu, a także zawinąć do portu w Elblągu, nie będą musiały przepływać przez szlak żeglugowy wiodący przez Cieśninę Piławską na terytorium Rosji. W związku z tym, żegluga jednostek chcących wpłynąć na wody Zalewu, całkowicie uniezależni się od decyzji rosyjskich urzędników z Kaliningradu. Obecnie ma miejsce kolejny etap inwestycji Przekop Mierzei Wiślanej – śluza.

Przekop Mierzei Wiślanej – Śluza – czy jest potrzebna

Śluza znajdująca się na trasie szlaku żeglownego, jest konieczna z dwóch względów. Ponieważ wody Zalewu Wiślanego są wodami słodkowodnymi, z kolei Zatoka Gdańska to akwen słonowodny, nie można dopuścić do wymiany wód między tymi obszarami wodnymi. Skutki takiego mieszania się wód, mogły by okazać się katastrofalne dla ekosystemu Zalewu Wiślanego. Drugim zadaniem śluzy, jest zabezpieczenie przed ewentualnymi wodami zalewowymi. W normalnych warunkach poziomy wód obu akwenów są zbliżone. Sytuacja zmienia się diametralnie podczas sztormu gdy różnica poziomów wód może dochodzić do 1,5 m.

Przekop Mierzei Wiślanej - Śluza. Duże zbliżenie na dno wybetonowanego kanału w kształcie litery U. W poprzek kanału wykonana jest tymczasowa, stalowa przegroda zatrzymująca napór wody od strony zatoki gdańskiej. Aby pozwolić na powolne przelewanie się wody na drugą stronę przegrody nurek lekko zanurzony w wodzie wypala palnikiem gazowym szczeliny w grodzi. W ten sposób zalewana jest śluza do wykonania prób technicznych. Przez wykonane już szczeliny przelewa się woda, w miejscy przepalania kolejnej jest widoczny słup ognia i wody.
Śluza napełniania jest od strony Zatoki Gdańskiej, poprzez otwory wypalone w grodzy.

Tak jak planowano, w środę 1 czerwca rozpoczęło się zalewanie wodą śluzy na przeprawie przez Mierzeję Wiślaną. Jak przekazał dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni Wiesław Piotrowski – „Trwa zalewanie śluzy, operacja rozpoczęła się wczoraj, planujemy ją zakończyć jutro. Śluza napełnia się od strony Zatoki Gdańskiej, poprzez otwory wypalone w grodzy. Następne kroki to testy każdej ze stalowych bram w środowisku wodnym. Najpierw odbędą się testy z maszynowni południowej oraz północnej”. Wyjaśnił również, że będą to testy w trybie półautomatycznym, a następnie w trybie automatycznym. W kolejnym etapie nastąpi usunięcie stalowej grodzy tymczasowej na części północnej oraz południowej.

Przekop Mierzei Wiślanej – Śluza – kiedy zakończenie

Przekop Mierzei Wiślanej - Śluza. Ten sam widok grodzi w kanale, nurek zakończył już swoją pracę i widać 12 szczelin, przez które napełniana jest śluza. Tym razem ujęcie z większej odległości.
Przy obecnym postępie prac, termin zakończenie budowy przekopu Mierzei Wiślanej 17 września 2022 jest niezagrożony.

Proces zakończy się testami całej przeprawy z Nadrzędnego Systemu Sterowania zlokalizowanego w Kapitanacie Portu Nowy Świat. Obejmuje on sterowanie mostami, bramami śluzy, sygnalizacją oraz znakami zmiennej treści. Wcześniej w ramach projektu wybudowano: port osłonowy od strony Zatoki Gdańskiej, kanał żeglugowy wraz z ze śluzą, stanowiska oczekiwania dla statków po obu jego końcach, dwa mosty obrotowe oraz budynki administracyjne.

Dotychczasowy postęp prac pozwala stwierdzić, że termin zakończenie budowy przekopu Mierzei Wiślanej 17 września 2022 jest niezagrożony.

Polecany materiał wideo: Przekop Mierzei Wiślanej. Początek zalewania śluzy wodą 1 czerwca 2022

Morze cię również zainteresować: Przekop Mierzei Wiślanej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia