Leki, których nie powinieneś zażywać

413

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Leki, których nie powinieneś zażywać
Dlaczego niektóre leki są wręcz zakazane?

Ostatnio w mediach pojawiła się informacja o wycofywaniu leków. Główny inspektor Ewa Krajewska wycofuje środki, które są według niej szkodliwe. Trudne pytanie to leki, których nie powinieneś zażywać i tym samym powinny być zakazane. W rozporządzeniu pojawiły się różne daty zakazania tych leków.

Leki, których nie powinieneś zażywać – jakie to leki

Zostają wycofane takie leki jak: Sumilar HCT, Biotrakson, Hemkortin-HC, Vigantol, Polopiryna Hot Max, Febrisan. Sumilar HCT to lek, który ma w składzie rampiryl, także należy do grupy tiazydowych leków moczopędnych. Lek ma za zadanie obniżyć ciśnienie krwi w celu obniżenia naczyń krwionośnych. Biotrakson zawiera substancję, która jest antybiotykiem z grupy cefalosporyn III generacji. Ta substancja to cefriakson. Cefriakson jest Antybiotykiem ß-laktamowym. Jego mechanizm polega na blokowaniu syntezy ściany komórkowej bakterii. Hemkortin-HC jest maścią doodbytniczą, jest też używana do leczenia hemoroidów, a także stanów zapalnych. Vigantol to lek zawierający krople cholekalcyferolu, który jest substancją czynną leku Cholekalcyferol to związek organiczny z grypy witamin D. Polopiryna Hot Max są to saszetki zawierające kwas acetylosalicylowy, witamina c, kofeinę. Febrisan to lek zawierający paracetamol, kwas askorbowy, fenylefryny chlorowodorek. Paracetamol bywa również stosowany jako lek przeciwbólowy oraz przeciwgorączkowy. Fenylefryna to amina sympatykomimetyczna, będąc aminą wykazuje działania pobudzające.

Leki, których nie powinieneś zażywać

Leki, których nie powinieneś zażywać – historia paracetamolu

Substancja jaką jest paracetamol była odkryta w 1852 roku przez francuskiego chemika Charlesa Frédérica Gerhardta. Paracetamol po raz pierwszy został zsyntezowany przez amerykańskiego chemika Harmona Northropa Morse’a. On odkrył także reakcję redukcji 4-nitrofelonu cyną w kwasie octowym. 4-nitrofelon jest grupy fenoli, która zawiera grupę nitrową. Przez niemieckiego lekarza paracetamol został znaleziony w moczu, który przyjmowali pochodną p-aminofenolu, fenacetynę. Od 1953 roku paracetamol był lekiem dostępnym na receptę. W 1959 roku stał się dostępny bez recepty. Od 1963 paracetamol miał opinię środku o małej liczbie niepożądanych reakcji. Jednak w 1966 roku były odnotowane przypadki uszkodzenia wątroby. Pod koniec lat 70 zaczęło zapotrzepowanie na ten środek rosnąć. W związku z tym dziś paracetamol jest składnikiem wielu leków.

Leki, których nie powinieneś zażywać

Leki, których nie powinieneś zażywać – dlaczego nie powinno się tych leków zażywać

Leki, których nie powinieneś zażywać wykazują liczne działania niepożądane. Należą do nich Sumilaru HCT, który może powodować obrzęki twarzy, a nawet gardła. Są osoby mające uczulenie na substancje zawarte w leku takie jak: ramipryl, amlodypinę lub hydrochlorotiazyd.

Biotrakson atakuje wiele bakterii. Zwiększa ryzyko zapalenia trzustki. Możliwe też, że że ceftriakson zawarty w leku wyzwala wytrącanie się złogów żółciowych.

Hemkortin-HC uszkadza odbyt. Są również osoby uczulone na octan hydrokortyzonu, siarczan cynku.

Vigantol może powodować niestrawność a nawet biegunkę. Bywają też od niego podrażnienia skóry. Zdarzają się zaburzenia żołądkowo-jelitowe.

Polopiryna Hot Max niejednokrotnie zaburza działanie krwi i układu chłonnego. Nic dziwnego to jest silny lek.

Febrisan ma wiele przeciwskazań. Febrisan obniża ciśnienie krwi. Powoduje nudności oraz wymioty. Zaburza oddawanie moczu w tym powoduje także kamicę moczową.

Foto: Pexels.com

Zobacz także: Leki na ząbkowanie – dostępne środki

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia