Planujesz urlop – co warto wiedzieć

469

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Planujesz urlop - co warto wiedzieć
Planujesz urlop - co warto wiedzieć

Wakacje tuż, tuż więc warto już dziś zaplanować swój urlop. Czy coś w tej kwestii uległo zmianie, czy nadal przysługuje nam urlop na starych zasadach?
Obecnie w Polsce nie mamy już stanu epidemii, obowiązuje jednak stan zagrożenia epidemicznego (od 16 maja 2022r) . Czy ma to większy wpływ na naszą pracę, a co za tym idzie na nasze urlopy?
W czasie zagrożenia epidemicznego, pracodawca zachowuje niektóre uprawnienia. Może na przykład nadal wysłać pracownika na zaległy urlop bez jego zgody.


Planujesz urlop – co warto wiedzieć – zobacz czy coś się zmieni.

Przepisy dotyczące prawa pracy nie zmieniły się znacząco, nastąpi to dopiero po wprowadzeniu nowelizacji Kodeksu Pracy, który jest obecnie na etapie konsultacji. Przewiduje on m. in. nowy rodzaj urlopu, który będzie przysługiwał pracownikowi z powodu działania siły wyższej. Urlop taki przysługiwać będzie w przypadku pilnych spraw rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem. Czas jego trwania to 2 dni lub 16 godzin. Przysługiwać będzie pracownikowi prawo do połowy wynagrodzenia.
Zmiany nastąpią tez w urlopach rodzicielskich. I tak w przypadku urodzenia jednego dziecka zostanie on wydłużony do 41 tygodni, z tym że jedno z rodziców będzie mogło wykorzystać 32 tygodnie urlopu, a drugie pozostałe 9 tygodni.
Nowym rodzajem wolnego będzie bezpłatny urlop opiekuńczy, w wymiarze do 5 dni w roku kalendarzowym, w przypadku konieczności opieki nad członkiem rodziny.

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż !

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia