Tour de France 2022 / 109 edycja

394

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Tour de France 2022 109 edycja
Tour de France 2022 / 109 edycja

Tour de France 2022 / 109 edycja – Tour de France to jedna z najważniejszych imprez dla wszystkich fanów wyścigów kolarskich. Tour de France 109. edycja wyścigu kolarskiego ruszył 1 lipca i potrwa, aż do 24 lipca 2022. Trasa ogólnie ma długość 3328 kilometrów, składającej się z 21 etapów. Biegnącej z Kopenhagi (Dania) do Paryża (Francja), ale kolarze przejadą przez miasta w (Belgi i Szwajcari).

Transisja w TV W Eurosporcie 1 miłośnicy kolarstwa obejrzą każdy etap najbardziej prestiżowego wyścigu świata od startu do mety. Transmisje ONLINE Ta sama transmisja, co w Eurosporcie 1, dostępna jest w Eurosporcie Extra. To kanał dostępny w internecie dla użytkowników serwisu VOD Player.pl. Dodatkowo na Facebooku Eurosportu codziennie publikowane są krótkie filmy i nie tylko.
Aktualnie kolarze są na półmetku wczoraj ukończyli 11 etap. Który liczył prawie 152 km z Albertville do Col du Granon Serre Chevalier. Wczorajszy etap to tak zwany górski, ponieważ jest jednym z najtrudniejszych etapów w całym wyścigu. Różnica w wzniesieniu jest 4036 metrów. A z kolei dzisiejszy 12 etap z Briançon do L’Alpe d’Huez. Również jest z tych etapów z najtrudniejszych, który liczy 165,1 kilometra i przy wzniesieniu, aż 4661 metrów.

Tour de France 2022 / 109 edycja – uczestnicy / drużyny / aktualni po 11 etapach liderzy

Do zawodów zgłosiło się 22 drużyny liczące 218 zawodników. Oraz na starcie staneło czterech Polaków: Rafał Majka, Łukasz Owsian, Kamil Gradek i Maciej Bodnar.

7. etap od lewej Rafał Majka zawodnik zawodnik UAE Team Emirates
Tour de France 2022, 7. etap od lewej Rafał Majka zawodnik UAE Team Emirates

Liderem klasyfikacji generalnej „Żółta koszulka” Duński kolarz Jonas Vingegaard (Jumbo-Visma TJV)
Lider klasyfikacji sprinterów „Zielona koszulka” Belgijski kolarz Wout Van Aert (Jumbo-Visma TJV)
Lider klasyfikacji górskiej „Biała koszulka w czerwone grochy” Niemiecki kolarz Simon Geschke (Cofidis COF)
Liderem klasyfikacji najlepszego młodzieżowca (kolarza do lat 25) „Biała koszulka” Słoweński kolarz Tadej Pogacar (UAE Team Emirates UAD)
Najlepsza drużyna Ineos Grenadiers IGD
Najaktywniejszy kolarz Francuz Warren Barguil (Arkea-Samsic ARK)

Tour de France 2022 / 109 edycja – historia

Tour de France: znany też jako La Grande Boucle lub Le Tour – wieloetapowy, trzytygodniowy szosowy wyścig kolarski, organizowany cyklicznie na terenie Francji – a nierzadko również krajów ościennych – najczęściej w lipcu (czasami na przełomie czerwca i lipca). Należy do cyklu World Tour Międzynarodowej Unii Kolarskiej (Union Cycliste Internationale).
Tour de France przeprowadzany corocznie od 1903 – z wyjątkiem dwóch przerw, mających miejsce w latach 1915–1918 (działania militarne I wojny światowej) i 1940-1946 (działania militarne II wojny światowej). Całkowita długość trasy wyścigu liczy obecnie ponad 3000 kilometrów, choć w przeszłości bardzo często przekraczała ona 4000 km, a między 1911 i 1931 – nawet 5000 km.

Tour de France 1960; Rowerzyści mijają Atomium. II etap: Bruksela-Dunkierka (206 km)
Tour de France 1960; Rowerzyści mijają Atomium. II etap: Bruksela-Dunkierka (206 km)

Tour de France z Giro d’Italia oraz Vueltą a España jest jednym z trzech najważniejszych wyścigów kolarskich świata. Jego ogromny prestiż wiąże się przede wszystkim z długą historią. Najstarszy wśród wszystkich obecnie rozgrywanych wyścigów, z którego swój początek brały pozostałe toury. Wielką tradycją (zawsze startowali w nim wszyscy najlepsi kolarze danego okresu). Skalą trudności (niezwykle trudne technicznie etapy w Alpach i Pirenejach). A przede wszystkim niesłychaną siłą medialną (np. w 2005 jego przebieg relacjonowało 78 kanałów telewizyjnych w 180 państwach świata). Dlatego występ w nim stanowi marzenie każdego zawodnika uprawiającego tę dyscyplinę sportu, często ważniejszą niż igrzyska olimpijskie, czy mistrzostwa świata. Tour de France to także impreza z największą pulą nagród. W 2007 łączna ich wysokość wynosiła 3 200 000 euro (z czego 450 000 euro dla zwycięzcy).

Tour de France 2022 / 109 edycja – początki

Pierwszy wyścig odbył się w 1903 z inicjatywy Henri Desgrange – założyciela gazety L’Auto (protoplasty obecnego dziennika sportowego L’Équipe). Został on stworzony, by konkurować z dwoma innymi: Paris-Brest et retour (sponsorowanego przez Le Petit Journal) oraz Bordeaux-Paris (sponsorowanego przez Le Vélo). Z inicjatywą jego organizacji wystąpił 20 listopada 1902 w paryskiej kawiarni „Café de Madrid” jeden z redaktorów – Géorges Lefèvre. Po raz pierwszy o chęci przeprowadzenia wyścigu oficjalnie napisano 19 stycznia 1903. Promocja Tour de France natychmiast okazała się sukcesem dla gazety. Jej nakład wzrósł z 25 000 w 1902 do 65 000 pod koniec 1903. W 1908 dziennik czytało ćwierć miliona ludzi, zaś w trakcie TdF’1923 L’Auto codziennie kupowało 500 000 czytelników. Rekord padł w 1933, gdy nakład gazety Desgrangego wyniósł 854 000 egzemplarzy.


Historyczny premierowy wyścig rozpoczął się 5 lipca 1903 w Montgeron (przedmieścia Paryża) przed kawiarnią „Reveil Matin”. Składał się z 6 etapów, łączących największe francuskie aglomeracje: Paryż, Lyon, Marsylię, Tuluzę, Bordeaux i Nantes. Zwyciężył faworyt – Francuz Maurice Garin, ze średnią prędkością ponad 25 km/h. Nagrodą za historyczne zwycięstwo było 3000 franków. Drugi Lucien Pothier stracił do Garina prawie 2 godziny i 50 minut. Wyścig coraz prędzej się rozwijał. W 1905 postanowiono skrócić nieco etapy, wynoszące wcześniej ponad 400 km. Zamiast tego, wyścig został jednak wydłużony do jedenastu etapów, których liczbę sukcesywnie zwiększano również w kolejnych latach. W ostatniej edycji przedwojennej (w 1914), kolarze mieli do pokonania 15 etapów – w sumie 5414 km. Pierwszy TdF lat międzywojennych był jednocześnie najdłuższym w historii – zwycięzca wyścigu (Firmin Lambot) musiał pokonać aż 5560 km.

Tour de France 2022 / 109 edycja – koszulki liderujące

Podczas wyścigu prowadzone różne klasyfikacje zawodników, najlepszy kolarz w danej kategorii otrzymuje koszulkę jej lidera.

Koszulki do zdobycia podczas Tour de France:

Żółta koszulka – zakładana przez lidera klasyfikacji generalnej, jest najcenniejsza. Przyznawana w oparciu o zsumowane czasy zawodnika ze wszystkich etapów. Zawodnik z najkrótszym czasem jest liderem. Desgrange utworzył ją w 1919, gdyż chciał, aby lider wyróżniał się w peletonie. Wybrano żółty kolor koszulki, gdyż strony jego gazety L’Auto były właśnie żółte. Do klasyfikacji są także przyznawane tzw. bonusowe sekundy, odejmowane od czasu trzech najlepszych zawodników na metach etapów bądź na premiach lotnych na trasie etapów.

Tour de France 2022 109 edycja Żółta koszulka lidera klasyfikacji generalnej
Tour de France 2022 109 edycja – Żółta koszulka lidera klasyfikacji generalnej

Zielona koszulka – to koszulka sprinterów. Jedzie w niej lider klasyfikacji punktowej. Na końcu każdego etapu przyznawane punkty za dojechanie na metę na czołowych pozycjach. W zależności od etapu, ich zwycięzcy otrzymują różną liczbę punktów. I tak na przykład – zwycięzca etapu płaskiego – 35 punktów, pagórkowatego – 25 punktów, górskiego – 20 punktów, a jazdy na czas – 15 punktów. Punkty są przyznawane także za lotne premie.

Tour de France 2022 109 edycja Zielona koszulka sprinterów
Tour de France 2022 109 edycja – Zielona koszulka sprinterów

Biała koszulka w czerwone grochy – przysługuje najlepszemu kolarzowi w klasyfikacji górskiej (tzw. góral). Podczas etapów górskich na trasie znajdują się premie górskie, kategoryzowane od kategorii czwartej (najłatwiejsze) do pierwszej (trudne podjazdy), oraz premie oznaczone jako poza kategorią, z najtrudniejszymi podjazdami wyścigu. Dla porównania – zwycięzca premii górskiej czwartej kategorii otrzymuje 1 punkt, zaś zwycięzca premii poza kategorią – 25 punktów. Obecnie premia górska znajdująca się na mecie punktowana podwójnie.

Biała koszulka w czerwone grochy w klasyfikacji górskiej
Tour de France 2022 109 edycja – Biała koszulka w czerwone grochy w klasyfikacji górskiej

Biała koszulka – jest własnością najlepszego młodzieżowca (kolarza do lat 25), na podstawie czasów z klasyfikacji generalnej. Wprowadzono ją w 1978

Tour de France 2022 / 109 edycja – klasyfikacje bez koszulek

Istnieją także dwie mniej prestiżowe klasyfikacje, bez własnych koszulek. Pierwsza z nich to klasyfikacja aktywnych. Po każdym etapie komisja sędziowska wybiera kolarza, który na jego trasie był najaktywniejszy. W nagrodę kolarz na następny etap wyrusza z czerwonym numerem startowym. W historii prowadzono także klasyfikację generalną na najaktywniejszego, lecz od 2004 roku najaktywniejszy kolarz całego Touru nie jest wyłaniany. Druga z klasyfikacji to klasyfikacja drużynowa, ustalana na podstawie sumy czasów trzech najlepszych zawodników z każdego zespołu.
Na koniec każdego etapu liderzy danej kategorii są oficjalnie dekorowani poszczególnymi koszulkami, wraz ze zwycięzcą etapu oraz najwaleczniejszym kolarzem etapu.

Tour de France 2022 / 109 edycja – etapy

Płaskie – Najsłynniejszym płaskim etapem Tour de France jest etap z metą na Polach Elizejskich (Champs-Élysées) w Paryżu. Od 1975 kończy on trzytygodniową rywalizację, jest on według przepisów normalnym etapem, liczy mniej więcej 170 km. Ostatnie 20 km takiego etapu składa się z okrążeń na bruku Pól Elizejskich (jednak znacznie łatwiejszego niż bruk z Paryż-Roubaix). Najczęściej bywa on etapem przyjaźni, przeznaczonym dla sprinterów, gdyż czołówka klasyfikacji generalnej jest już ustalona. Bywały jednak wyjątki od tej zasady. W 1987 przed etapem na Polach Elizejskich liderem był Stephen Roche z 40-sekundową przewagą nad Pedro Delgado. Delgado zaatakował na trasie ostatniego etapu, licząc na odzyskanie zwycięstwa ostatniego dnia (ostatecznie jednak, peleton dogonił go i Roche wygrał Tour).

Tour de France 2022 / 109 edycja peleton
Tour de France 2022 / 109 edycja – peleton

Górskie – Pierwszym podjazdem w historii Tour de France był w 1903 r. podjazd pod Col de la République w Masywie Centralnym, lecz pierwszym szczytem ponad 1000 m był w 1905 r. Ballon d’Alsace (Balon Alzacki) w Wogezach. Od tego czasu na Ballon d’Alsace wspinano się 24-krotnie (ostatni raz 10 lipca 2005, w stulecie pierwszej wspinaczki na szczyt), z czego czterokrotnie umieszczano tam metę etapów. Pierwszym Tourem, w którym umieszczono mety etapów na szczytach przełęczy/gór była edycja z 1952 r. Mety były na L’Alpe d’Huez, Sestrières i Puy-de-Dôme.

Zainteresował cię nasz materiał? Przeczytaj także: The World Games 2022 USA
Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia