Kamery samochodowe, kiedyś luksus dzisiaj stały się elementem wyposażenia ogromnej liczby pojazdów. Korzystanie z wideorejestratora ma wiele zalet. Jednak należy pamiętać o tym, że nie można korzystać z niego wszędzie i w sposób dowolny. Szczególnie w okresie wakacyjnych podróży po Europie, posiadaczy kamer zamontowanych na przedniej szybie samochodu, mogą spotkać kosztowne niespodzianki. Wideorejestrator nie wszędzie dozwolony. Przed wyruszeniem w drogę, lepiej zrobić szczegółowe rozpoznanie tematu. Używanie kamer samochodowych jest jednym z aspektów życia, które nie zostały ujednolicone w ramach przepisów unijnych. Przepisy w poszczególnych krajach są skrajnie różne, od całkowitego zakazu posiadania wideorejestratora po całkowitą dowolność jego użytkowania.
Wideorejestrator nie wszędzie dozwolony – Europa
Tak z grubsza przedstawia się sytuacja w państwach europejskich.
Austria – w tym kraju funkcjonuje całkowity zakaz posiadania i używania kamer samochodowych. Jeśli kierowca pojazdu złamie przepis, musi liczyć się z sankcją w wysokości 10tys. euro.
Belgia – tutaj dopuszczalne jest zarówno posiadanie jak i używanie kamery samochodowej. Jednakże nagrania można użyć tylko do celów prywatnych. Publikacja nagrań jest dozwolona jedynie po uzyskaniu zgody osób na nim występujących. Również w sytuacji, gdy nagranie ma być materiałem dowodowym w sądzie, należy poinformować o tym kierowców biorących udział w kolizji.
Francja – w tym kraju tak jak w Niemczech dopuszczalne jest montowanie kamery jedynie w miejscu, gdzie nie będzie ona ograniczała widoczności kierowcy. Nagrania można wykonywać jedynie do celów prywatnych, a ich publikacja w internecie jest całkowicie zakazana.
Luksemburg – w tym malutkim kraju, liczącym około 650tys. obywateli, przepisy dotyczące kamer samochodowych to ciekawostka. Samo posiadanie wideorejestratora jest legalne, natomiast jego instalowanie jest całkowicie zakazane. Zakazano również filmowania nawet do celów prywatnych na drogach i w miejscach publicznych. Nagrania z wideorejestratora, nawet jeśli dowodzą o winie kierowcy lub jej braku nie można wykorzystać w sądzie, jako materiał dowodowy.
Niemcy – tutaj kamerę samochodową można zamontować jedynie w sposób nie zasłaniający kierowcy widoczności. Dopuszcza się jedynie nagrania do użytku prywatnego. Zabroniono udostępnianie filmów w mediach społecznościowych bez zgody zarejestrowanych osób. Nagrania z wideorejestratora mogą być materiałem dowodowym w sądzie.
Norwegia – tutaj jedynym wymogiem jest montaż kamery w sposób nieograniczający widoczności kierowcy. W przypadku gdy policja uzna, że wideorejestrator jest zamontowany w sposób nieprawidłowy, kierowca zostanie poproszony o jego demontaż.
Węgry – prawo tego kraju, dopuszcza publikację nagrań z wideorejestratora pod warunkiem uniemożliwienia identyfikacji osób i pojazdów w nim występujących. Oryginalne nagrania źródłowe, w które nie ingerowano należy skasować po upływie pięciu dni roboczych od ich powstania. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy nagranie stanowi dowód w postępowaniu sądowym.
Słowacja – tutaj przepisy mówią wprost, na szybie czołowej pojazdu zakazano montażu jakichkolwiek akcesoriów.
Szwajcaria – Prawo tego kraju nie zabrania używania wideorejestratora, jednak istniejące ograniczenia powodują, że jego posiadanie staje się wątpliwe. W Szwajcarii zakazano używania kamery samochodowej do celów rozrywkowych oraz dokumentowania swojej podróży. Dodatkowo, pozostali kierowcy uczestniczący w ruchu, muszą być poinformowani o fakcie ich filmowania. Ograniczenia te wynikają ze szwajcarskich przepisów o ochronie danych.
Na mapie Europy znajdują się również kraje gdzie używanie kamery samochodowej nie podlega żadnym ograniczeniom. Są to między innymi : Dania, Bośnia i Hercegowina, Włochy, Szwecja, Serbia, Holandia, Hiszpania oraz Malta.
Wideorejestrator nie wszędzie dozwolony – Polska
Popularność wideorejestratorów w naszym kraju jest ogromna. Nie oznacza to jednak, że ich użytkowanie nie podlega żadnym rygorom. W internecie można znaleźć wiele filmików pokazujących kolizje drogowe, czy piętnujące zachowania innych użytkowników dróg. Należy pamiętać o tym, że takie publikacje są dopuszczalne pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim można montować i używać wideorejestratory oraz archiwizować pochodzące z nich nagrania, ale tylko na użytek własny.
Gdy mamy ochotę na opublikowanie nagrania w sieci, koniecznie należy usunąć z niego elementy pozwalające zidentyfikować sprawcę wykroczenia. Numery rejestracyjne nie są danymi osobowymi, ale ich opublikowanie może skutkować pozwem o naruszenie dóbr osobistych.
Jeśli nasz pojazd brał udział w kolizji i mamy ten fakt utrwalony na materiale filmowym, można go wykorzystać jako materiał dowodowy w sądzie. W takim wypadku należy skierować do organu prowadzącego postępowanie, formalny wniosek o dołączenie nagrania z wideorejestratora do materiału dowodowego.
Wnisek jest prosty, warto wyposażyć swój pojazd w dobry wideorejestrator.
Polecam materiał wideo: Ku przestrodze
Może cię również zainteresować: Płyn do chłodnic – jaki wybrać