Wideorejestrator nie wszędzie dozwolony

573

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Wideorejestrator nie wszędzie dozwolony. Na fotografii zbliżenie na lusterko wsteczne samochodu, od wewnątrz.. Obok lusterka, prawidłowo zamontowana kamerka samochodowa. Nie zasłania kierowcy widoczności.
Tak wygląda prawidłowo zamontowany wideorejestrator. Nie ogranicza pola widzenia kierowcy.

Kamery samochodowe, kiedyś luksus dzisiaj stały się elementem wyposażenia ogromnej liczby pojazdów. Korzystanie z wideorejestratora ma wiele zalet. Jednak należy pamiętać o tym, że nie można korzystać z niego wszędzie i w sposób dowolny. Szczególnie w okresie wakacyjnych podróży po Europie, posiadaczy kamer zamontowanych na przedniej szybie samochodu, mogą spotkać kosztowne niespodzianki. Wideorejestrator nie wszędzie dozwolony. Przed wyruszeniem w drogę, lepiej zrobić szczegółowe rozpoznanie tematu. Używanie kamer samochodowych jest jednym z aspektów życia, które nie zostały ujednolicone w ramach przepisów unijnych. Przepisy w poszczególnych krajach są skrajnie różne, od całkowitego zakazu posiadania wideorejestratora po całkowitą dowolność jego użytkowania.

Wideorejestrator nie wszędzie dozwolony – Europa

Tak z grubsza przedstawia się sytuacja w państwach europejskich.

Austria – w tym kraju funkcjonuje całkowity zakaz posiadania i używania kamer samochodowych. Jeśli kierowca pojazdu złamie przepis, musi liczyć się z sankcją w wysokości 10tys. euro.

Belgia – tutaj dopuszczalne jest zarówno posiadanie jak i używanie kamery samochodowej. Jednakże nagrania można użyć tylko do celów prywatnych. Publikacja nagrań jest dozwolona jedynie po uzyskaniu zgody osób na nim występujących. Również w sytuacji, gdy nagranie ma być materiałem dowodowym w sądzie, należy poinformować o tym kierowców biorących udział w kolizji.

Francja – w tym kraju tak jak w Niemczech dopuszczalne jest montowanie kamery jedynie w miejscu, gdzie nie będzie ona ograniczała widoczności kierowcy. Nagrania można wykonywać jedynie do celów prywatnych, a ich publikacja w internecie jest całkowicie zakazana.

Wideorejestrator nie wszędzie dozwolony. Podobne ujęcie jak poprzednio, tutaj kierowca zamontował dwa wideorejestratory. Z pewnością nie ma pełnej widoczności.
Więcej, nie zawsze znaczy lepiej. Ten kierowca, we Francji mógłby mieć problemy.

Luksemburg – w tym malutkim kraju, liczącym około 650tys. obywateli, przepisy dotyczące kamer samochodowych to ciekawostka. Samo posiadanie wideorejestratora jest legalne, natomiast jego instalowanie jest całkowicie zakazane. Zakazano również filmowania nawet do celów prywatnych na drogach i w miejscach publicznych. Nagrania z wideorejestratora, nawet jeśli dowodzą o winie kierowcy lub jej braku nie można wykorzystać w sądzie, jako materiał dowodowy.

Niemcy – tutaj kamerę samochodową można zamontować jedynie w sposób nie zasłaniający kierowcy widoczności. Dopuszcza się jedynie nagrania do użytku prywatnego. Zabroniono udostępnianie filmów w mediach społecznościowych bez zgody zarejestrowanych osób. Nagrania z wideorejestratora mogą być materiałem dowodowym w sądzie.

Norwegia –  tutaj jedynym wymogiem jest montaż kamery w sposób nieograniczający widoczności kierowcy. W przypadku gdy policja uzna, że wideorejestrator jest zamontowany w sposób nieprawidłowy, kierowca zostanie poproszony o jego demontaż.

Węgry – prawo tego kraju, dopuszcza publikację nagrań z wideorejestratora pod warunkiem uniemożliwienia identyfikacji osób i pojazdów w nim występujących. Oryginalne nagrania źródłowe, w które nie ingerowano należy skasować po upływie  pięciu dni roboczych od ich powstania. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy nagranie stanowi dowód w postępowaniu sądowym.

Słowacja – tutaj przepisy mówią wprost, na szybie czołowej pojazdu zakazano montażu jakichkolwiek akcesoriów.

Wideorejestrator nie wszędzie dozwolony. Wieczorne ujęcie na przednią szybę samochodu od wewnątrz. Elementem dominującym jest wiszący na lusterku wstecznym, odświeżacz powietrza.
W Słowacji zabronione jest wszystko co może ograniczać widoczność kierowcy.

Szwajcaria – Prawo tego kraju nie zabrania używania wideorejestratora, jednak istniejące ograniczenia powodują, że jego posiadanie staje się wątpliwe. W Szwajcarii zakazano używania kamery samochodowej do celów rozrywkowych oraz dokumentowania swojej podróży. Dodatkowo, pozostali kierowcy uczestniczący w ruchu, muszą być poinformowani o fakcie ich filmowania. Ograniczenia te wynikają ze szwajcarskich przepisów o ochronie danych.

Na mapie Europy znajdują się również kraje gdzie używanie kamery samochodowej nie podlega żadnym ograniczeniom. Są to między innymi : Dania, Bośnia i Hercegowina, Włochy, Szwecja, Serbia, Holandia, Hiszpania oraz Malta.

Wideorejestrator nie wszędzie dozwolony – Polska

Popularność  wideorejestratorów w naszym kraju jest ogromna. Nie oznacza to jednak, że ich użytkowanie nie podlega żadnym rygorom. W internecie można znaleźć wiele filmików pokazujących kolizje drogowe, czy piętnujące zachowania innych użytkowników dróg. Należy pamiętać o tym, że takie publikacje są dopuszczalne pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim można montować i używać wideorejestratory oraz archiwizować pochodzące z nich nagrania, ale tylko na użytek własny.

Gdy mamy ochotę na opublikowanie nagrania w sieci, koniecznie należy usunąć z niego elementy pozwalające zidentyfikować sprawcę wykroczenia. Numery rejestracyjne nie są danymi osobowymi, ale ich opublikowanie może skutkować pozwem o naruszenie dóbr osobistych.

Jeśli nasz pojazd brał udział w kolizji i mamy ten fakt utrwalony na materiale filmowym, można go wykorzystać jako materiał dowodowy w sądzie. W takim wypadku należy skierować do organu prowadzącego postępowanie, formalny wniosek o dołączenie nagrania z wideorejestratora do materiału dowodowego.

Wnisek jest prosty, warto wyposażyć swój pojazd w dobry wideorejestrator.

Polecam materiał wideo: Ku przestrodze

Może cię również zainteresować: Płyn do chłodnic – jaki wybrać

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia