Co warto zwiedzić w Częstochowie?

345

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Co warto zwiedzić w Częstochowie
Co warto zwiedzić w Częstochowie

Co warto zwiedzić w Częstochowie? Częstochowa to miejscowość położona w północnej części Śląska choć historycznie, kulturowo i etnicznie należy do Małopolski. Jej dzieje sięgają średniowiecza. Miasto posiada wiele atrakcji i zabytków. Pod względem powierzchni i liczby mieszkańców zajmuje 13 miejsce w kraju. Częstochowa leży nad Wartą, na wyżynie krakowsko – częstochowskiej. Nazywana jest duchową stolicą Polski. W epoce brązu i wczesnej epoce żelaza istniało osadnictwo na dzisiejszym terenie Częstochowy, świadczy o tym znajdujący się w dzielnicy Raków skansen archeologiczny na terenie, którego mieści się cmentarz okresu halsztackiego (400 – 700 lat p. n. e).

Co warto zwiedzić w Częstochowie?

W czasach państwa wiślan, na przełomie IX i X istniał tu gród obronny Gąszczyk, najdalej wysunięty na północny zachód, otoczony był zakolem Warty. Od wschodu grodu broniła linia obwarowań, rozdzielona suchą fosą. Według legendy nazwa Częstochowa oznacza osadę założoną przez rycerza i założyciela miasta. W XIV wieku przez Częstochowę wiódł „szlak wołowy”  łączący Wrocław z Mołdawią powodując szybki rozwój osady. Król Kazimierz Wielki w 1357 roku dokonał lokacji Częstochowy na prawie magdeburskim, przywilej ten został wydany w Krzepicach. W 1382 roku we wsi Częstochówka, Władysław Opolczyk postawił klasztor Jasna góra i umieścił tam Cudowny Obraz Najświętszej Maryi Panny. Powstał on w miejscu starego kościoła, położonym na wzniesieniu obronnym górującym nad Starą Częstochową (dzisiejsza Częstochowa). Władysław Opolczyk wyposażył klasztor nadając mu m.in. sąsiednie wsie, folwark i hutę żelaza.

Co warto zwiedzić w Częstochowie? – Jasna Góra

Najbardziej znane miejsce Częstochowy, a także cel pielgrzymek katolików. Jest tu cudowny obraz Matki Bożej Częstochowskiej oraz wiele innych dzieł sztuki , głównie sakralnej, które podarowali wierni. W 1994 roku obiekt uznano pomnikiem historii. Jego początki sięgają 22 czerwca 1382, gdy przez księcia Władysława Opolczyka do klasztoru zostali sprowadzeni Paulini.

Co warto zwiedzić w Częstochowie? – Szlak Orlich Gniazd

Jeden z najpiękniejszych szlaków w Polsce, ma on długość 164 km, ciągnie się od Częstochowy aż do Krakowa. Po drodze zobaczymy wiele ruin i zamków w sąsiedztwie skał wapiennych, stąd wzięła się ich poetycka nazwa „Orle Gniazda”. Czeka tutaj na nas także wiele innych cudów natury, jak np. budowle sakralne.

Co warto zwiedzić w Częstochowie? – Zamek w Olsztynie

To ruiny zamku leżące na Jurze Krakowsko–Częstochowskiej we wsi Olsztyn, które są częścią szlaku „Orlich Gniazd”. Pierwszy raz o olsztyńskim zamku dowiadujemy się z akt drugiego procesu biskupa krakowskiego Jana Muskaty z 1306 roku. Do dnia dzisiejszego zachowały się m.in. mury, wieże, części piwnicy i ślady dymarek.

  • Co warto zwiedzić w Częstochowie 01

Co warto zwiedzić w Częstochowie? – Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu

Także te pozostałości tego zamku można spotkać na szlaku „Orlich Gniazd” we wsi Podzamcze. Wybudował go ród Włodków Sulimczyków na przełomie XIV i XV wieku na Górze Zamkowej, wznoszą się one 515 m n. p. m. Najazd tatarski zrównał je z ziemią. Budowla była świadkiem wielu wydarzeń historycznych m.in. potopu szwedzkiego.

Co warto zwiedzić w Częstochowie? – Muzeum Górnictwa Rud Żelaza

Muzeum mieści się w parku im. Stanisława Staszica, uruchomiono je w 1989 roku w podziemnych korytarzach wybudowanych w latach 1974 – 1976. Wystawa „Dzieje Górnictwa Rud Żelaza” to najbardziej charakterystyczne wyrobisko rud żelaza w skali naturalnej. Powstała na bazie scenariusza mgr inż. Tadeusza Lostera – kierownika Działu Historii Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Muzeum jest jedną z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

Zainteresował cię nasz artykuł? Przeczytaj także o atrakcjach Andrychowa

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia