Niektóre z atrakcji miasta Kraków

308

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Niektóre z atrakcji miasta Kraków
Niektóre z atrakcji miasta Kraków

Niektóre z atrakcji miasta Kraków. Kraków to dawna stolica Polski, jedno z najchętniej odwiedzanych miast w kraju. Zarówno przez cudzoziemców jak i mieszkańców naszego państwa. Dzięki wielkiej historii każdy znajdzie tam coś warte obejrzenia. Oto lista miejsc, które warto zwiedzić.

Niektóre z atrakcji miasta Kraków –  Zamek Królewski na Wawelu

Jest to dawna siedziba monarchów, góruje nad starym miastem i Kazimierzem. Zamek Królewski położony jest niedaleko Wisły i ma charakter obronno – mieszkalny. Warto na niego wejść choćby dlatego, żeby obejrzeć piękną panoramę Krakowa, nie mówiąc już o renesansowo – barokowych komnatach w zamku. Znajdują się tam również bogate zbiory malarstwa i zabytkowej broni. W 1930 roku zamek został jednym z najważniejszych muzeów w Polsce. Jest tu wiele kolekcji m.in. rzeźb, tkanin, grafik oraz obrazów. Znajdziemy tutaj także arrasy Zygmunta Augusta czy renesansowe malowidła włoskie. Zamek Królewski posiada w swoich zbiorach wiele dzieł sztuki, możemy tutaj m.in. zobaczyć sale z okresu renesansu i baroku. Organizowane są wycieczki szkolne i przedszkolne, a także bywają koncerty muzyki poważnej.

Niektóre z atrakcji miasta Kraków –  Zamek Królewski na Wawelu

Wzgórze wawelskie dla Krakowa jest tym, czym dla starożytnych Aten był Akropol lub Wzgórze Kapitolińskie dla Rzymu. Są tam jednak ślady człowieka z okresu Paleolitu. Mieszkał tam Mieszko I w drugiej połowie X wieku. Był on wiele razy okradany podczas działań wojennych czy potopu szwedzkiego. W 1796 roku Kraków został przejęty przez Austriaków w okresie zaborów, a zamek został przemieniony w koszary armii austriackiej. Z początkiem XX wieku rozpoczęto odbudowę renesansowej budowli. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę była siedziba królów została przemianowana na muzeum.

Niektóre z atrakcji miasta Kraków – Rynek główny

To centralny plac Starego Miasta. Od XIII wieku był ważnym ośrodkiem handlowym, czego dowodem są Sukiennice i stojący na jego środku – ciąg kramów handlowych. Aktualnie posiadają świetną kolekcję malarstwa z XIX w. zaś pod nimi znajduje się muzeum poświęcone bogatej historii rynku. Otoczony restauracjami, kościołem mariackim i zabytkową wieżą ratusza stanowi obowiązkowy punkt wycieczki. Na jego powierzchni są m.in. kilkusetletnie kamienice i pałace. Znajdziemy tam Muzeum Historyczne Krakowa i Międzynarodowe Centrum Kultury oraz znane sklepy i restauracje. To największy plac w mieście, a także w średniowiecznej Europie. W epoce renesansu i wczesnego baroku były tu odprawiane Ingresy Monarsze, triumfy, parady i hołdy składane królom.

  • Niektóre z atrakcji miasta Kraków 01

Niektóre z atrakcji miasta Kraków – Muzeum Historyczne Krakowa

Muzeum historyczne Krakowa to właściwie wszystkie zabytki znajdujące się na terenie miasta. Najpopularniejszą jego atrakcją jest m.in. Fabryka Oskara Schindlera, Barbakan, Synagoga Stara oraz Podziemia Rynku.

Niektóre z atrakcji miasta Kraków – Kazimierz

Kazimierz jest dzielnicą Krakowa, która stanowi świadectwo kultur w dawnej Polsce, a dobrze zachowane Synagogi i Kościoły są interesującymi zabytkami. Dzielnica ta jest też po brzegi wypełniona wysoko ocenianymi restauracjami, pubami rzemieślniczymi z piwem oraz klubami, które zapewnią rozrywkę w nocy.

Niektóre z atrakcji miasta Kraków – Muzeum Narodowe

Muzeum Narodowe w Krakowie posiada wielkie zbiory. To świetny sposób spędzenia czasu w weekend. Warto tu obejrzeć witraże Stanisława Wyspiańskiego, obrazy Witkacego czy słynną Damę z Gronostajem Da Vinciego. Dzieła znajdują się w różnych budynkach, od Gmachu Głównego przez Muzeum Czartoryskich czy galerię Polskiego Malarstwa XIX wieku.

Niektóre z atrakcji miasta Kraków – Smocza Jama

Jest to jaskinia znajdująca się pod Wawelem. Przed wejściem mieści się rzeźba Smoka Wawelskiego, który według legend tam mieszkał. Smok Wawelski to rzeźba symbolizująca znane zwierze z opowieści. Prawdopodobnie jedno z najciekawszych miejsc dla dzieci pod wzgórzem Wawelskim. Warto się przy nim zatrzymać ponieważ w jego wnętrzu jest instalacja, która pozwala smokowi „zionąć ogniem” co kilka chwil. Obiekt jest częściowo dostępny dla turystów i na pewno będzie się cieszył powodzeniem wśród najmłodszych. W XVII w. znajdowała się tu ceniona karczma, planty to spacerowe alejki Krakowa, parki opasające zielenią Stare Miasto. Stworzono je na miejscu dawnych murów obronnych, czego świadectwem jest zabytkowy Barbakan, na wysokości Bramy Floriańskiej. Jest to miejsce, gdzie można odpocząć od dużo bardziej tłocznego rynku i jego okolic. Wisła oddziela zabytkowy Kazimierz od Podgórza.

Niektóre z atrakcji miasta Kraków – Smocza Jama

Ciekawą atrakcją jest także tramwaj rzeczny, kursuje on w sezonie kilkanaście razy dziennie. Bulwary wiślane są również świetnym miejscem dla tych, którzy lubią spacerować lub jeździć rowerem. Propozycją na trochę dalszą wycieczkę wzdłuż Wisły może być trasa do Opactwa Benedyktynów w Tyńcu. Ulica Floriańska to główny deptak Krakowa. Od bramy o tej samej nazwie biegnie prosto do Rynku Głównego. Jest to jedna z najbardziej zatłoczonych ulic starego miasta, pełna pięknych kamienic. W jednej z nich urodził się i tworzył Jan Matejko.

Niektóre z atrakcji miasta Kraków – zoo

Na całej długości ulicy Floriańskiej mieszczą się sklepy z pamiątkami, restauracje oraz puby. Zoo to jedna z ulubionych atrakcji mieszkańców miasta. Znajduje się tu ponad 200 gatunków zwierząt i wystawa akwarystyczna. Jest to świetny punkt na mapie miasta dla dzieci, głównie dzięki oswojonym zwierzętom – lamom, kucykom i królikom karłowatym. Najmłodsi mogą je karmić przygotowanym jedzeniem. Ojcowski Park Narodowym znajduje się kilkanaście kilometrów od Krakowa. Jest to darmowa atrakcja turystyczna. Można tam skorzystać m.in. ze wspinaczki, zwiedzić jaskinie czy Zamek na Pieskowej Skale. To wspaniałe miejsce dla wszystkich, którzy szukają aktywnego wypoczynku.

Zainteresował cię nasz artykuł? Przeczytaj także o atrakcjach Częstochowy

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia