Atrakcje Torunia, Miasta Mikołaja Kopernika

345

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Atrakcje Torunia
Atrakcje Torunia

Atrakcje Torunia. Toruń był kiedyś stolicą Pomorza, jego prawobrzeżna część leży na Pomorzu, a lewobrzeżna na Kujawach. Obecnie znajduje się w województwie kujawsko – pomorskim. To jego drugie co do wielkości miasto, a 16 w Polsce, mieszka tu ponad 200 tysięcy ludzi. Jest jednym z najpopularniejszych turystycznie miast w Polsce. To bardzo interesujące miasto, miejsca warte zwiedzenia znajdują się blisko siebie co zwiększa komfort zwiedzania. Jest to miasto rodzinne Mikołaja Kopernika, są tu znakomicie zachowane zabytki np. piękne Stare Miasto. Warto spędzić tu czas, prawie osiemsetletni Toruń uchodzi za jedno ze starych polskich miast, które miały szczęście uzyskać prawa miejskie. Miejscowość jako ośrodek hanzeatycki na przestrzeni wieków odgrywał znaczną rolę na arenie gospodarczej, politycznej i kulturalnej historii i tradycji Europy.

Atrakcje Torunia, Miasta Mikołaja Kopernika

Pochodzenie jego nazwy nie jest dokładnie znane. Część historyków utożsamia go z prasłowiańskim słowem tor, oznaczającego często uczęszczaną drogę. Inni z kolei uważają, że pochodzi od krzyżackiej twierdzy Thorun w ziemi świętej lub od słowa thor oznaczającego bramę, w tym przypadku bramę na Prusy. W stolicy piernika znajduje się sześć konsulów honorowych. W czasach rzeczypospolitej Polskiej Obojga Narodów Toruń był jednym z najbogatszych i jednym z czterech największych miast Królestwa Polskiego. Był miastem królewskim, posiadał prawo składu, autonomiczne uprawnienia polityczne i prawo czynnego wyboru króla. Miasto założyli Krzyżacy w 1233 roku. Toruniem w średniowieczu rządziły cztery cechy rzemieślnicze: kuśnierze, sukiennicy, garbarze i piwowarzy. U końcu XIV w. miasto zamieszkiwało 20 tysięcy ludzi. Wśród nich było wielu bogatych kupców, którzy mieli winnice i okazałe posiadłości. Tak jak w Pizie także w Toruniu stoi krzywa wieża, jest to średniowieczna baszta miejska z XIII wieku. Odchylona od pionu jest o 1,46 metra.

Atrakcje Torunia, Miasta Mikołaja Kopernika – Zamek Krzyżacki

Do dzisiaj przetrwały tylko jego ruiny, najlepiej zachowaną jego częścią jest dawne WC czyli gdanisko. Zamek wybudowano w XIV wieku. W 1454 roku Polacy poparli Związek Pruski co wywołało wojnę trzynastoletnią. Wyburzony zamek na wiele lat odszedł w zapomnienie aż uporządkowano go w 1966 roku. Z budowli ocalała wieża ustępowa, a także m.in. szpital i młyn. Najciekawszą atrakcją są piwnice, które kryją wiele eksponatów.

  • Atrakcje Torunia, miasta Mikołaja Kopernika 01

Atrakcje Torunia, Miasta Mikołaja Kopernika – Stare Miasto

Znajduje się tu największa ilość zabytków Torunia. Jego początki datuje się na XIII wiek. Umożliwia to zobaczenie wielu interesujących miejsc. Stare miasto w Toruniu zapisano na liście Światowego dziedzictwa UNESCO.

Atrakcje Torunia, Miasta Mikołaja Kopernika – Dom Mikołaja Kopernika

Mikołaj Kopernik był słynnym astronomem, który zmienił poglądy całego świata. Mieszkał w zabytkowej, gotyckiej dzielnicy w połowie XV wieku, która należała do jego rodziny. To właśnie tutaj urodził się Kopernik. Muzeum mieści się w dawnym domu naukowca, ekspozycje w kamienicy opowiadają o życiu i dokonaniach słynnego Polaka. Wszystkie dzieła sztuki są naprawdę bardzo ciekawe, szczególnie warto zwiedzić pomieszczenia mieszkalne.

Atrakcje Torunia, Miasta Mikołaja Kopernika – Planetarium

Skoro Mikołaj Kopernik pochodzi z Torunia to nie może tu zabraknąć jego planetarium. Otwarte ono zostało w 1994 roku. Dziwnie się składa, ale budynek nosi nazwę im. Władysława Dziewulskiego. Od początku istnienia planetarium zyskało wiele ciekawych ekspozycji. Można tu zobaczyć wiele rzeczy, interaktywne ciekawostki, a także filmy dla dzieci jak i dorosłych. Zabytkowe kamienice miasta W Toruniu jest wiele pięknych kamienic. Warto zwrócić uwagę na kamienice Pod Aniołem, jest tam dobre jedzenie w restauracji. A Jeśli wolicie oglądać zabytkowe wnętrza to wskazana jest kamienica Pod Gwiazdą. Znajduje się tam Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu obie stoją na Rynku Starego Miasta.

Atrakcje Torunia, Miasta Mikołaja Kopernika – Pomniki w Toruniu

Niekwestionowanym liderem w Toruniu jest pomnik Mikołaja Kopernika. Znajduje się on na Starym mieście w okolicach Rynku. Jako ciekawostkę doda, e jeden z kraterów księżyca nosi nazwę Kopernik, a także Marsa czy planetoida o nazwie coppernicus. Jest też uroczy pomnik psa Filusia, bohatera znanego z komiksów. To niewielka rzeźba, która wzbudza zainteresowanie turystów, jak i mieszkańców Torunia. Równie ciekawy jest pomnik piernikarki toruńskiej przy ulicy Królowej Jadwigi. Niektóre z nich są uznane przez UNESCO za kultowe dziedzictwo kultury, a także burzliwej i bogatej historii. Rynek, Starówka i inne okolice miasta kryją wiele obiektów tego typu.

Zainteresował cię nasz artykuł? Przeczytaj także o atrakcjach Opola

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia