Co warto zobaczyć w Opolu?

230

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Co warto zobaczyć w Opolu
Co warto zobaczyć w Opolu

Co warto zobaczyć w Opolu? Początki Opola sięgają IX wieku, wielu ludziom kojarzące się z festiwalem piosenki polskiej. Miejscowość ta znana też jest jako miasto zielonych mostów. Przepływa tutaj druga co do wielkości rzeka w Polsce. W 1600 roku miasto nawiedziła wielka powódź. Od tamtego momentu Odra płynie brzegiem Wisły. Obecnie rozdwaja się i płynie na północny wschód i kanał Ulgi na północny zachód. Dalej woda trafia do Młynówki, starego koryta rzeki. Młynówka płynie przez historyczne centrum miasta. Z głównym korytem łączy się w śródmieściu, Odra razem ze swoimi odnogami tworzy wyspy Bojko i Pasieka. W Opolu znajduje się wiele kanałów, na dawnych murach obronnych miasta powstały kamienice i spichlerze. Miejscowość określane jest opolską Wenecją. Opola były tworzone jeszcze w okresach przemiennych i określały nazwę lokalnego terytorium, gdzie zamieszkiwała wspólnota sąsiedzka broniąca się przed wrogiem. Społeczność ta zajmowała obszar pól uprawnych i pastwisk, stanowiących podstawę ich życia.

Co warto zobaczyć w Opolu?

Legenda mówi, że przed laty, gdy tereny nad Odrą były porośnięte puszczą, władca plemienny zgubił się podczas polowania swojej drużyny. Chodził w około wiele dni po lesie nie mogąc znaleźć drogi. W końcu natrafił na niewielką polanę, gdzie stało wiele chat i krzyknął „o! Pole!” Z tej radości kazał tu wybudować gród. I tak powstało Opole. Korzystne były także warunki obronne, z mało dostępną, pełną bagien, lewobrzeżną Odrą. Z zapisek tzw. „Geografa Bawarskiego” z 846 roku dowiadujemy się, że już wówczas Opole było stolicą plemienia. U schyłku IX wieku Opole zamieszkiwane przez wielu ludzi weszło w skład państwa wielkowymiarowego. Mieszko I przyłączył Śląsk i Opole do Polski w 990 roku, lecz po najeździe Brzetysława na monarchę wczesnopiastowską trafiło ono w ręce czeskie. Z rąk wroga Śląsk i Opole odbił Kazimierz I Odnowiciel, od 1138 roku Śląsk stał się własnością Władysława II Wygnańca, który dał początek linii Piastów Śląskich.

Co warto zobaczyć w Opolu? – Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Opolskiego

To gratka szczególnie dla fanów astronomii. Obserwacje odbywają się tu w dzień i nocą. Za dnia można zobaczyć plamy na słońcu, a po zmroku ogromną ilość gwiazd, których gołym okiem nie da się dostrzec. Obserwatorium stworzyło bardzo dobre warunki do oglądania nieba dla zwiedzających udostępniając taras widokowy. W obserwatorium znajduje się 5 teleskopów.

Co warto zobaczyć w Opolu? – Wieża Piastowska

Wieża Piastowska to kawał historii miasta, istnieje ona już od 700 lat. Wznoszona była za czasów budowniczego miasta księcia Bolka I. Jest także symbolem protestów mieszkańców o to by województwo opolskie pozostało polskie. W wyniku zwycięstwa postawili oni pomnik w centrum miasta „Brońmy swego opolskiego”. Na szczycie wieży jest taras widokowy skąd można zobaczyć piękną panoramę miasta. Ze szpicą ma 42 metry wysokości. Dziś to już tylko pozostałość po nieistniejącym Zamku Piastowskim rozebranym w 1928 roku.

Co warto zobaczyć w Opolu? – Stanowisko archeologiczne Ostrówek

To bardzo ciekawe miejsce dla pasjonatów historii. Przy wykopaliskach odkryto dobrze zachowane warstwy konstrukcji drewnianych, ulic, pozostałości po domostwach i różne przedmioty użytkowe. Z kolei w Groszowicach natrafiono na duży cmentarz z epoki brązu i wczesnego żelaza. Odkrycia te pozwalają lepiej poznać historię miasta i ludzi, którzy tu mieszkali.

  • Co warto zobaczyć w Opolu 01

Co warto zobaczyć w Opolu? – Muzeum wsi Opolskiej

8 kilometrów od centrum Opola, w dzielnicy Bierkowice znajduje się Muzeum wsi Opolskiej. Trzeba tu zobaczyć budynki gospodarcze i mieszkalne z innych miejscowości  zamieszkiwane przez opolan. W środku można zwiedzić zabytkowe narzędzia rolnicze i rzemieślnicze. Odbywają się tutaj także imprezy plenerowe. Teren jest obsadzony drzewami i bujną zielenią. Na 10 ha znajduje się 50 budynków różnej użyteczności.

Co warto zobaczyć w Opolu? – Kościół Franciszkanów pod wezwaniem Świętej Trójcy

Dla osób wierzących także się coś znajdzie, Kościół Franciszkanów pod wezwaniem Świętej Trójcy to rzymskokatolicka świątynia. Mieści się przy placu Wolności 2 obok Rynku. Figuruje ona w rejestrze zabytków województwa opolskiego. W podziemiach kościoła znajduje się nekropolia Piastów opolskich, gdzie chowano władców tych ziem. Są tu grobowce fundatorów kościoła i klasztoru Franciszkanów m.in. Bolesława I i Bolesława II czy wnuczki króla Władysława Łokietka.

Zainteresował cię nasz artykuł? Przeczytaj także o atrakcjach Krakowa

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia