Trwa pomidorowy zawrót głowy

268

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Trwa pomidorowy zawrót głowy
Trwa pomidorowy zawrót głowy

Trwa pomidorowy zawrót głowy dlatego, to właśnie jemu poświęcimy dziś trochę uwagi. „Addio pomidory, addio ulubione”, śpiewał Wiesław Michnikowski w swojej piosence, wyliczając zalety tego warzywa lub jak kto woli owocu. Bo może nie każdy zdaje sobie sprawę, że z naukowego punktu widzenia pomidor jest owocem. Dzieje się tak dlatego, ponieważ pomidor powstaje z kwiatów i posiada nasiona. Jednak kucharze są innego zdania nadając mu status warzywa. Tak czy inaczej pomidor jest jednym z najpopularniejszych produktów spożywczych w Polsce. Jest pyszny, soczysty, aromatyczny ,słodki i co najważniejsze to prawdziwa bomba witaminowa.

Trwa pomidorowy zawrót głowy – krótka historia pomidora

Co ciekawe pomidor nie zawsze cieszył się taką popularnością, jak w dniu dzisiejszym. Początkowo uważano go nawet za roślinę trującą. Hiszpanie mówili o nim z pogardą, twierdząc, że jest pożywieniem przeznaczonym dla biedoty. Jednak ostatecznie to oni sprowadzili go do Europy jako „peruwiańskie jabłka”, ponieważ pierwsze pomidory były koloru złocistego. Na polskich talerzach zagościł dzięki królowej Bonie, która sprowadziła go z Włoch za panowania Zygmunta Starego. Wiek XVIII to czas kiedy doceniono walory smakowe pomidora, jednak tylko w formie przetworów (przeciery i soki). Dopiero sto lat później ludzie odważyli się spożywać go w formie surowej. Jako pierwsi Hiszpanie, Portugalczycy, Francuzi i Włosi włączyli pomidora do swojego menu, gdzie do dziś stanowi główny składnik potraw narodowych. W Polsce na dobre rozgościł się dopiero w czasie I Wojny Światowej wraz z przybyciem armii rosyjskiej.

Trwa pomidorowy zawrót głowy –właściwości pomidora

Pomidor ma wiele właściwości, które korzystnie wpływają na nasz organizm . Dzięki dużej zawartości witaminy C wzmacnia naszą odporność i przyspiesza gojenie ran .Doskonale też wpływa na naszą skórę i oczy dzięki zawartości witaminy E i beta karotenu. Pomidor wykazuje również właściwości antyoksydacyjne i neutralizuje szkodliwe wolne rodniki . Natomiast za sprawą witamin z grupy B ułatwia metabolizm cukru i cholesterolu, poprawia też krzepliwość krwi. Pomidor jest bogactwem mikro – i makroelementów. Do najważniejszych z nich zaliczmy potas, który jest niezbędny do prawidłowej pracy układu krążenia. Ale oprócz tego zawiera wapń, magnez, żelazo, mangan, miedź czy kobalt. Nasz bohater wykazuje silne działanie przeciwnowotworowe. Udowodniono, że regularne spożywanie znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia takich chorób jak: nowotwór prostaty, jelita grubego oraz jajników.

Trwa pomidorowy zawrót głowy – zastosowanie w kuchni i nie tylko

O tym, że pomidor doskonale odnajdzie się w naszej kuchni, wie pewnie każdy. Nie znajdziemy dziś gospodarstwa domowego, gdzie nie królowałby na stołach. A to wszystko za sprawą smaku, aromatu, właściwości odżywczych, jak i niskiej kaloryczności tego warzywa. Możemy je spożywać na wiele sposobów: na surowo, na ciepło, w przecierach, w sokach, suszone, wędzone, sproszkowane itp., itd.. Tak więc klasycznie na kanapkach, w sałatkach, jako dodatki do dań zjemy pomidora na śniadanie bądź kolację. Jeśli mowa o obiadach to nie możemy zapomnieć o przepysznej pomidorowej, leczo, zapiekankach, sosach i dodatkach do wielu potraw na ciepło. Ogromne zastosowanie pomidor odnajduje w przetworach: ketchupy, sosy, przeciery, koncentraty i soki. Możemy je także zamarynować.

Pomidory w kuchni

Ale pomidor to nie tylko kuchnia. Swoje zastosowanie znalazł również w kosmetyce. Według naukowców jest cudownym kosmetykiem, który podtrzymuje młodzieńczy wygląd skóry i chroni przed niekorzystnym wpływem słońca. Ponadto oczyszcza i orzeźwia skórę (środek rewitalizujący) zmniejsza worki pod oczami, łagodzi zmiany potrądzikowe, rozjaśnia przebarwienia, wzmacnia drobne naczynia krwionośne. Możemy z niego zrobić maseczki na twarz, do włosów (zapobiegają wypadaniu włosów ), peelingi itp. Na rynku znajdziemy wiele gotowych produktów z pomidorem w roli głównej, jak kremy, balsamy, olejki, emulsje, maseczki.

Trwa pomidorowy zawrót głowy – odmiany pomidorów.

Jak pisałam już wcześniej historia pomidora rozpoczyna się od jednej odmiany, a mianowicie od złocistego „peruwiańskiego jabłka”. Dziś jest ich już kilkaset. W różnych kolorach, rozmiarach i kształtach. Nie sposób opisać je wszystkie dlatego wybrałam kilka najpopularniejszych.

Dużą popularnością cieszą się pomidorki koktajlowe (cherry). Są one małe, soczyste o intensywnym wyrazistym smaku i zapachu. Idealnie sprawdzą się jako przekąski, pasują do sałatek lub jako dodatki do dań.

Pomidory malinowe są lekko różowe, ich skórka jest cienka, a kształt okrągły. Mają słodki, delikatny smak. Chętnie wybieraną odmianą tych pomidorów są Bawole Serca, które swoim kształtem przypominają serce. Możemy je śmiało uprawiać w szklarni jaki i poza nią. Idealnie sprawdzą się na surowo, na przetwory oraz do zup.

Pomidory paprykowe to kolejna odmiana na naszej liście. Swoją nazwę zawdzięczają ciekawemu wyglądowi przypominającemu paprykę. Są słodkie, soczyste i pozbawione gniazd nasiennych. W kuchni wykorzystamy je na przecier, ketchup lub sos oraz do słoików, ze względu na małą ilość nasion.

Naszą podróż po świecie pomidorów zakończymy ciekawą i rzadko spotykaną odmianą pomidora o egzotycznie brzmiącej nazwie – Kumato. W Polsce przyjął on nazwę ”czekoladowy”, ale nie ze względu na smak podobny do czekolady, lecz przez dużą zawartość fruktozy, która nadaje mu bardzo słodki smak.

Pomidor Kumato

Foto. https://pixabay.com/

Przeczytaj także: Wybieram zdrowe odżywianie !

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia