Filmy poruszające sferę duchową

310

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Filmy poruszające sferę duchową
Premiera filmu „Zobacz anioła” będzie miała miejsce 29 września.

„Zobacz anioła”, to film dokumentalny o Świętym Michale Archaniele, który na ekranach kin pojawi się już 29 września. Patronem medialnym jest Radio Bezpieczna Podróż. Tymczasem z tej okazji przypomnijmy sobie inne, znane filmy poruszające sferę duchową

Filmy poruszające sferę duchową – w głębi ludzkich serc 

„Pisarze, wierni i duchowni kościoła Katolickiego, w miejscach objawień i kultu Świętego Michała Archanioła, odkrywają tajemnice pierwszego pośród Aniołów Światłości. Świadectwo wiary, historia Kościoła, architektura i sztuka w kulturze chrześcijańskiej przybliża widzom niezwykłą postać Archanioła Michała. Dokument pobudza do refleksji nad rzeczywistością świata Aniołów Bożych i eschatologiczną misją, jaką wypełnia ich wódz”. – taką informację możemy przeczytać w zapowiedzi wspomnianego filmu. W tym wypadku mamy tu przede wszystkim silne odniesienie do historii naszej kultury. Tego typu ekranizacje, także zagraniczne, często poruszają jednak i trudne tematy. Jednym z dobrych przykładów to film „Każde życie jest cudem”, który dotyka kwestii aborcji. Główną bohaterką jest nastoletnia Hannah. Dziewczyna boryka się z licznymi problemami zdrowotnymi. Wkrótce dowiaduje się, że jest adoptowana, poznając całą prawdę o swoim istnieniu. Wraz z chłopakiem wyrusza w podróż, by odnaleźć swoją biologiczną matkę. Obraz inspirowany historią Gianny Jessen – amerykańskiej aktywistki ruchu pro-life.

 Filmy poruszające sferę duchową

Filmy poruszające sferę duchową – w poszukiwaniu wiary 

W 2017 roku dość głośnym echem odbił się film „Chata”. Głównym bohaterem jest Mackenzie Phillips – mąż i ojciec trójki dzieci. Pewnego dnia podczas rodzinnej wycieczki nad jezioro dochodzi do tragedii – najmłodsza córka Missy zostaje uprowadzona. Ciała dziecka nie udaje się odnaleźć. Pogrążony w rozpaczy ojciec, rok później odnajduje w skrzynce na listy zaproszenie do miejsca, w którym rzekomo miała zostać zamordowana jego córka. W rzeczywistości dociera do tytułowej chaty, w której zostaje przyjęty przez Boga, Jezusa Chrystusa oraz Ducha Świętego, którzy pomagają mu pogodzić się ze stratą dziecka. W nieco innym sposób życie pozaziemskie dotyka film „Ukryte piękno”. Howard Inlet to młody mężczyzna odnoszący sukcesy w branży reklamowej. Bohater po tragicznej śmierci córki popada w głęboką depresję. W ramach terapii zaczyna pisać listy do miłości, czasu i śmierci. Wkrótce przyjaciele z pracy obmyślają plan, który ma pomóc mu wydostać się z kryzysu. 

Filmy poruszające sferę duchową

Filmy poruszające sferę duchową – ludzki odruch 

We wspomnianym „Ukrytym pięknie” główną rolę zagrał Will Smith. Podobnie jak w innym filmie, który poprzez różne wartości dotyka ludzką wrażliwość. Mowa tu o filmie „Siedem dusz”. Ben to pracownik urzędu skarbowego. Skrywa on jednak mroczną tajemnicę – kilka lat wcześniej spowodował bowiem tragiczny wypadek, w którym ginie siedem osób, w tym jego ukochana. Wkrótce postanawia odszukać siedmioro potrzebujących, pragnąć im pomóc w każdy, możliwy sposób. Tym samym w ramach odkupienia pragnie zrobić coś dla innych. W polskim kinie również nie brakuje głośnych produkcji. Jednym z nich jest „Boże Ciało” w reżyserii Jana Komasy z 2019 roku. W tym wypadku mamy jednak do czynienia z pewnego rodzaju nowoczesnym podejściem do spraw duchowych. Główny bohater to 20-letni Daniel, który przebywa w zakładzie poprawczym za śmiertelne pobicie młodego chłopaka. W międzyczasie mężczyzna zaczyna marzyć o posłudze kapłańskiej. Z powodu wspomnianego wyroku jest to jednak niemożliwe. 

Filmy poruszające sferę duchową

Filmy poruszające sferę duchową – kultowe produkcje 

W „Bożym Ciele” Daniel nie poddaje się i po otrzymaniu warunkowego zwolnienia udaje się do pewnej wsi, gdzie udaje następcę tamtejszego proboszcza. Dalej bohater musi mierzyć się z dramatycznymi losami parafian, a także śladami ze swojej przeszłości. W polskim zestawieniu nie można pominąć ekranizacji inspirowanych życiem papieża Jana Pawła II. Mowa tu o filmach „Karol, Człowiek, który został papieżem” oraz „Karol, Papież, który pozostał człowiekiem”. Film „Pasja” Mela Gibsona z kolei od lat stoi na czele wielu chrześcijańskich, filmowych rankingów. Ekranizacja przedstawia wiarygodny obraz ostatnich 12 godzin Męki Pańskiej. Widzowie doceniają „Pasję” przede wszystkim za realizm wspomnianych wątków, gdzie każdy może wyciągnąć dla siebie jakieś przesłanie. Jak widać, filmy poruszające sferę duchową dotykają różnych obszarów, które w tym wypadku dotyczą kluczowych, a zarazem nienamacalnych wartości. To, co potencjalny widz wyciągnie dla siebie niech natomiast będzie jego indywidualnym wyborem.

Foto: Wikimedia Commons

Przeczytaj także: Filmy promujące motoryzacje – „Psy”

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia