17 września 2022 roku, ta data powinna znaleźć się w podręcznikach historii. W tym dniu zostanie przecięty kolejny wiążący Polsce ręce łańcuch wywodzący się spod znaku sierpa i młota. Za cztery dni nastąpi to, na co oczekuje wielu mieszkańców naszego kraju. Politycy, zwykli obywatele, przedsiębiorcy, turyści, żeglarze, mieszkańcy regionu, wszyscy oni czekają na Otwarcie Przekopu Mierzei Wiślanej.
Otwarcie Przekopu Mierzei Wiślanej – przypomnienie
Pierwsze pomysły przekopu Mierzei Wiślanej pochodzą z XVI wieku z czasów panowania króla Stefana Batorego. Natomiast sytuację żeglugi panującą na Zalewie Wiślanym obecnie, zawdzięczamy konferencji poczdamskiej. Latem 1945 roku, podczas konferencji, sowieci według własnego widzi mi się, wytyczyli granicę polsko-radziecką, dzieląc wody Zalewu Wiślanego w sposób pozwalający im na całkowitą kontrolę żeglugi z Bałtyku na Zalew Wiślany. Dotychczas jedyna droga prowadząca z Bałtyku na wody Zalewu Wiślanego, przechodziła przez rzekę Szkarpawę i rosyjską cieśninę Piławską, będącą przedłużeniem Kanału Kaliningradzkiego. Przez 77 lat, Rosjanie łamali wszelkie, wcześniejsze ustalenia i umowy, blokując i ograniczając żeglugę z wód Morza Bałtyckiego na Polską część Zalewu Wiślanego. 17 września 2022 roku, ten rozdział historii zostanie definitywnie zamknięty.
Otwarcie Przekopu Mierzei Wiślanej – inwestycja
Wszystko zaczęło się 24 lutego 2017 roku, tego dnia Sejm przyjął ustawę w sprawie budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Już 5 kwietnia 2017 roku, Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę w sprawie budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Od tego momentu, akcja nabrała tempa. Po uzyskaniu wszystkich wymaganych prawem zezwoleń wyłoniono pierwszych wykonawców. 16 października 2018 roku, symbolicznie wbito łopatę na obecnej budowie Przekopu Mierzei Wiślanej. Nowo powstały tor wodny o długości 8,2 km, połączy przekop Mierzei Wiślanej z ujściem rzeki Elbląg w Zatoce Elbląskiej. Szerokość toru wodnego przy dnie ma wynieść 60 m, a głębokość techniczna 5 m. Dzięki temu będzie możliwa żegluga statków morskich o długości 100 m oraz zestawów barek długich do 180 m, o szerokości 20 m oraz zanurzeniu 4,5 m.
Wszyscy mieszkańcy regionu Mierzei Wiślanej, wraz z władzami Elbląga upatrują w otwarciu nowej drogi wodnej z Zalewu Wiślanego na Bałtyk, wielkiej szansy na rozwój regionu. Przekop sam w sobie, stał się atrakcją turystyczną, a żeglarze już zacierają ręce. Nowy szlak przez kanał pozwoli im na swobodną żeglugę między Zalewem Wiślanym i Zatoką Gdańską. Ukończenie przekopu to jeszcze nie koniec inwestycji. Sam Port Morski Elbląg potrzebuje nowych terminali, pogłębienia torów wodnych do 5 m, nocnej nawigacji, lodołamania.
Otwarcie Przekopu Mierzei Wiślanej – uroczystość
Oficjalne uroczystości z okazji otwarcia przekopu Mierzei Wiślanej i Kanału Żeglugowego, rozpoczną się w południe 17 września 2022 roku i potrwają do późnych godzin wieczornych.
W trakcie uroczystości, planowane jest symboliczne przepłynięcie z wód Zatoki Gdańskiej no Zalew Wiślany. Dokonają tego: – specjalistyczny, statek wielozadaniowy SV „Zodiak II” o długości całkowitej 60,1 metra, szerokości 12,8 metra oraz zanurzeniu 3,5 metra. Oraz jednostka patrolowa Służby Granicznej „Kaper-2” (SG-312) o długości całkowitej 42,6 metra, szerokości 7,7 metra i zanurzeniu 2,95 metra.
12:00 oficjalne otwarcie kanału żeglugowego na przekopie Mierzei Wiślanej
16:00 otwarcie strefy rodzinnej
18:00 koncert szantowy Cztery Refy
19:00 DJ Brave
20:00 Sound’N’Grace
21:00 Cleo
22:00 pokaz dronów
Wstęp na koncerty jest bezpłatny, a scena będzie zlokalizowana u podstawy zachodniego falochronu, w północnej części przekopu Mierzei Wiślanej. Tuż obok stanie strefa rodzinna.
Kanał będzie dostępny dla prywatnych i komercyjnych jednostek pływających od 18 września 2022 roku.
Polecam ciekawą animację: Przekop Mierzei Wiślanej – budowa krok po kroku – wideo HD
Może cię również zainteresować: Przekop Mierzei Wiślanej – Port Elbląg