Otwarcie Przekopu Mierzei Wiślanej 17 września 2022

884

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Otwarcie Przekopu Mierzei Wiślanej
Uroczyste otwarcie Przekopu Mierzei Wiślanej już 17 września 2022.

17 września 2022 roku, ta data powinna znaleźć się w podręcznikach historii. W tym dniu zostanie przecięty kolejny wiążący Polsce ręce łańcuch wywodzący się spod znaku sierpa i młota. Za cztery dni nastąpi to, na co oczekuje wielu mieszkańców naszego kraju. Politycy, zwykli obywatele, przedsiębiorcy, turyści, żeglarze, mieszkańcy regionu, wszyscy oni czekają na Otwarcie Przekopu Mierzei Wiślanej.

Otwarcie Przekopu Mierzei Wiślanej – przypomnienie

Pierwsze pomysły przekopu Mierzei Wiślanej pochodzą z XVI wieku z czasów panowania króla Stefana Batorego. Natomiast sytuację żeglugi panującą na Zalewie Wiślanym obecnie, zawdzięczamy konferencji poczdamskiej. Latem 1945 roku, podczas konferencji, sowieci według własnego widzi mi się, wytyczyli granicę polsko-radziecką, dzieląc wody Zalewu Wiślanego w sposób pozwalający im na całkowitą kontrolę żeglugi z Bałtyku na Zalew Wiślany. Dotychczas jedyna droga prowadząca z Bałtyku na wody Zalewu Wiślanego, przechodziła przez rzekę Szkarpawę i rosyjską cieśninę Piławską, będącą przedłużeniem Kanału Kaliningradzkiego. Przez 77 lat, Rosjanie łamali wszelkie, wcześniejsze ustalenia i umowy, blokując i ograniczając żeglugę z wód Morza Bałtyckiego na Polską część Zalewu Wiślanego. 17 września 2022 roku, ten rozdział historii zostanie definitywnie zamknięty.

SV ZODIAK II – flagowa jednostka Urzędu Morskiego w Gdyni, podczas prób w śluzie przekopu Mierzei Wiślanej.

Otwarcie Przekopu Mierzei Wiślanej – inwestycja

Wszystko zaczęło się 24 lutego 2017 roku, tego dnia Sejm przyjął ustawę w sprawie budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Już 5 kwietnia 2017 roku, Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę w sprawie budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Od tego momentu, akcja nabrała tempa. Po uzyskaniu wszystkich wymaganych prawem zezwoleń wyłoniono pierwszych wykonawców. 16 października 2018 roku, symbolicznie wbito łopatę na obecnej budowie Przekopu Mierzei Wiślanej. Nowo powstały tor wodny o długości 8,2 km, połączy przekop Mierzei Wiślanej z ujściem rzeki Elbląg w Zatoce Elbląskiej. Szerokość toru wodnego przy dnie ma wynieść 60 m, a głębokość techniczna 5 m. Dzięki temu będzie możliwa żegluga statków morskich o długości 100 m oraz zestawów barek długich do 180 m, o szerokości 20 m oraz zanurzeniu 4,5 m.

Jednostka patrolowa Służby Granicznej „Kaper-2” (SG-312), podczas prób w śluzie przekopu Mierzei Wiślanej.

Wszyscy mieszkańcy regionu Mierzei Wiślanej, wraz z władzami Elbląga upatrują w otwarciu nowej drogi wodnej z Zalewu Wiślanego na Bałtyk, wielkiej szansy na rozwój regionu. Przekop sam w sobie, stał się atrakcją turystyczną, a żeglarze już zacierają ręce. Nowy szlak przez kanał pozwoli im na swobodną żeglugę między Zalewem Wiślanym i Zatoką Gdańską. Ukończenie przekopu to jeszcze nie koniec inwestycji. Sam Port Morski Elbląg potrzebuje nowych terminali, pogłębienia torów wodnych do 5 m, nocnej nawigacji, lodołamania.

Otwarcie Przekopu Mierzei Wiślanej – uroczystość

Oficjalne uroczystości z okazji otwarcia przekopu Mierzei Wiślanej i Kanału Żeglugowego, rozpoczną się w południe 17 września 2022 roku i potrwają do późnych godzin wieczornych.

W trakcie uroczystości, planowane jest symboliczne przepłynięcie z wód Zatoki Gdańskiej no Zalew Wiślany. Dokonają tego: – specjalistyczny, statek wielozadaniowy SV „Zodiak II” o długości całkowitej 60,1 metra, szerokości 12,8 metra oraz zanurzeniu 3,5 metra. Oraz  jednostka patrolowa Służby Granicznej „Kaper-2” (SG-312) o długości całkowitej 42,6 metra, szerokości 7,7 metra i zanurzeniu 2,95 metra.

https://www.youtube.com/watch?v=4GPlS7Evmyc

12:00 oficjalne otwarcie kanału żeglugowego na przekopie Mierzei Wiślanej

16:00 otwarcie strefy rodzinnej

18:00 koncert szantowy Cztery Refy

19:00 DJ Brave

20:00 Sound’N’Grace

21:00 Cleo

22:00 pokaz dronów

Wstęp na koncerty jest bezpłatny, a scena będzie zlokalizowana u podstawy zachodniego falochronu, w północnej części przekopu Mierzei Wiślanej. Tuż obok stanie strefa rodzinna.

Kanał będzie dostępny dla prywatnych i komercyjnych jednostek pływających od 18 września 2022 roku.

Polecam ciekawą animację: Przekop Mierzei Wiślanej – budowa krok po kroku – wideo HD

Może cię również zainteresować: Przekop Mierzei Wiślanej – Port Elbląg

https://bezpiecznapodroz.org/sluchaj-nas-online/

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia