Zespół złamanego serca

312

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

złamane serce
Zespół złamanego serca

Zespół złamanego serca ( Takotsubo syndrome ) to choroba serca o ostrym charakterze. Wywołać ją może trauma i silny stres związany z zawodem miłosnym, utratą partnera bądź śmiercią bliskiej osoby. Silne emocje takie jak ślub czy narodziny dziecka też mogą być czynnikiem ryzyka wystąpienia tej choroby.

Zespół złamanego serca – czym jest ?

TTS polega na nagłym i przejściowym zaburzeniu funkcji skurczowej lewej komory, a w obrazie klinicznym łudząco przypomina ostry zawał. Dzieje się tak w wyniku reakcji naszego organizmu na silne przeżycia. Najczęściej jest to śmierć najbliżej osoby bądź zawód miłosny. i tu warto dodać, że wśród możliwych przyczyn śmierci Królowej Elżbiety II wymienia się właśnie między innymi TTS czyli zespół złamanego serca. Po raz pierwszy chorobę tą opisał Japończyk Hikaru Sato wraz ze wspólnikami w roku 1990. Naukowcy nazwali ją takotsubo, dlatego że podczas jej przebiegu, serce upodabnia się do naczynia z wąską szyjką i szerokim dnem. Kardiolog dr Beata Poprawa wyjaśnia różnice pomiędzy zawałem a TTS :”Podczas zawału dochodzi do zamknięcia głównych tętnic, tutaj stres” zamraża” serce, powodując obkurczenie małych tętniczek”. Uspokaja jednak, mówiąc, że zazwyczaj choroba ta ustępuje, nie pozostawiając żadnych powikłań w postaci uszkodzenia mięśnia sercowego. Charakterystycznymi objawami zespołu złamanego serca są:

-silny ból w klatce pierśowej

-spadek wartości ciśnienia tętniczego

-szybkie i słabe tętno

-nadpotliwość i bladość powłok skórnych oraz obniżenie temperatury ciała

W wyniku kardiomiopatii takotsubo może dojść do:

-migotania komór

-niewydolności serca

-zakrzepów krwi

-obrzęku płuc jak również do nagłego zatrzymania krążenia

Zespół złamanego serca – częściej dotyka kobiety

TTS dziewięć razy częściej dotyka kobiet niż mężczyzn

Zespół złamanego serca występuje aż dziewięć razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Według badań bardziej narażone są kobiety po menopauzie, rasy azjatyckiej i kaukaskiej. Fakt występowania choroby w wieku postmenopauzalnym wskazuje na istotną rolę hormonów płciowych patofizjologii TTS. To właśnie estrogeny wpływają na to, że jesteśmy bardziej wrażliwe od mężczyzn i nasze reakcje są czasami zbyt emocjonalne. Świadczyć o tym może historia pewnej Brytyjki, która omal nie umarła po rozstaniu z partnerem. Kilka dni po bolesnym zerwaniu udała się w podróż służbową, podczas której straciła przytomność i trafiła do szpitala. W nocy doszło do zatrzymania akcji serca. Po wnikliwych badaniach, okazało się, że kobieta cierpi na zespól złamanego serca. Przez siedem lat nosiła rozrusznik serca. Ostatecznie jednak stanęła na nogi, założyła własną firmę i samotnie wychowuje dwójkę dzieci. Innym ekstremalnym przypadkiem, zakończonym tragicznie była historia hollywoodzkiej aktorki – Debbie Reynolds. Kobieta zmarła następnego dnia po śmierci swojej córki, podczas przygotowań do jej pogrzebu. Te traumatyczne przeżycie mogło także wpłynąć na pęknięcie w naczyniu krwionośnym, czego konsekwencją był udar. Dlatego, to my kobiety musimy w szczególny sposób dbać o swoje zdrowie psychiczne.

Zespół złamanego serca – wszystko zaczyna się w naszej głowie

Psychologowie radzą jak zacząć życie od nowa po rozstaniu

Kiedy kończy się wielka miłość i z dnia na dzień zostajemy zupełnie sami z ogromnym cierpieniem, czujemy ból jakby pękało nam serce. Brzmi to może jak poetycka metafora, ale ból jest jak najbardziej prawdziwy. Został zdiagnozowany przez lekarzy jako zespół złamanego serca. Dotyka znacznie częściej kobiety, jednak mężczyźni też są narażeni. Jak przyznaje dr Beata Poprawa : „Za uczucia i emocje odpowiada mózg, ale serce jest ich odbiornikiem. Mechanizm związany z regulacją neurohormonalną powoduje, że serce jest ofiarą naszych myśli, stresów i złych doświadczeń. Psychologowie radzą co należy robić w takiej sytuacji. Po pierwsze musimy zaakceptować przyczynę zerwania i nie idealizować byłego partnera. Bywa tak, że po długoletnim związku nie potrafimy już odnaleźć się w nowej sytuacji. Warto wówczas zwrócić się o pomoc do bliskich bądź psychologa. Warto też zadbać o siebie, znaleźć coś co nas relaksuje i sprawia nam przyjemność. I przede wszystkim dajmy sobie czas. Jak mówi stare przysłowie, to on najlepiej leczy rany.

Zespół złamanego serca – metody leczenia

Zespół złamanego serca w obrazie klinicznym często przypomina ostry zawał

TTS należy do chorób rzadkich a jej diagnostyka wymaga czasu, ponieważ jest mylona z zawałem serca. Zanim zostanie stwierdzona, lekarze muszą wcześniej wykluczyć wszystkie inne choroby. Jeśli nie dojdzie do fazy ostrej, to większość objawów ustępuje samoistnie. W przypadku zaostrzenia objawów, może dojść do komplikacji, które leczone są farmakologicznie. Stosuje się wówczas beta-adrenolityki i inhibitory konwertazy angiotensyny. W przypadku wystąpienia obrzęku płuc lub zastoinowej niewydolności serca konieczne jest podanie leków moczopędnych. Upośledzona kurczliwość lewej komory może doprowadzić do zbierania się groźnego materiału zatorowego, czego konsekwencją może być udar. Dlatego wskazane jest wdrążenie leczenia przeciwzakrzepowego. Pamiętajmy zatem, żeby nie lekceważyć wszystkich tych objawów, zwłaszcza po przeżyciu traumatycznej sytuacji.

Foto:https://www.pexels.com/pl-pl/

Przeczytaj także : Zespół jelita drażliwego – leki

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż !

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia