Zespół jelita drażliwego – leki

449

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Zespół Jelita Drażliwego
Jednym z charakterystycznych objawów Zespołu Jelita Drażliwego są bolesne biegunki.

Zespół jelita drażliwego to przewlekła choroba przewodu pokarmowego o charakterze czynnościowym. Choroba nawraca poprzez na nawracające zaburzenia pracy jelit i ich nadreaktywności, niezwiązanych ze zmianami organicznymi lub biochemicznymi. 

Zespół jelita drażliwego – choroba cywilizacyjna?

Na tę przypadłość choruje ok. 3,8 proc. ludzi na całym świecie, a u dzieci szacuje się na 8,8 proc. Kobiety to grupa pacjentów, która najczęściej zgłasza się z tym problemem do lekarza. Tak przynajmniej twierdzą specjaliści. Do leków na chorobę zaliczamy: Ibesan, Singularis Probiotyk IBS, Iberogast, Enterosgel, Rebutestin Forte i Rebutestin , Colilen IBS, Silicolgel, Doppelherz med Na drażliwe jelita, Zestaw SOS na Wzdęcia, Ibesan i  Ibesan Maślan, DOZ PRODUCT Rebutin INTENSE, Debutir, DebuActiv 150 Activlab Pharma, Oleomint, Butiner 500, Irbutin, Boldifin. Przy zespole jelita wrażliwego stosuje się leki rozkurczowe, przeciwbiegunkowe i przeciwzaparciowe. Lekarze niekiedy zalecają przyjmowanie leków przeciwdepresyjnych. Okazuje się, że depresję, lęki, nerwice ponad połowa pacjentów, u których zdiagnozowano właśnie tę dolegliwość.

Zespół Jelita Drażliwego

Zespół Jelita drażliwego – dieta 

Należy codziennie pić około dwóch litrów płynów. W tym szczególnie zalecane są wody niegazowane, herbaty ziołowe, (zwłaszcza z pokrzywy, skrzypu i rumianku), a także soki warzywne. Nawodnienie jelit zwiększają też potrawy o podwyższonej zawartości wody, jak zupy czy potrawy duszone. Oczyszczająco i pobudzająco na pracę jelit działa wypicie codziennie rano, na czczo, szklanki ciepłej wody z odrobiną soku z cytryny oraz drugiej na mniej więcej 1,5 do 2 godzin przed snem. Zaleca się ograniczenie kawy i alkoholu. Należy też wyeliminować produkty takie jak: niektóre warzywa (np. cebula, czosnek, kalafior) oraz owoce (m.in. jabłka, gruszki, morele, śliwki, arbuzy). Polecane są też niektóre produkty z zawartością nabiału. Tu przykładowo wymienia się: twaróg, śmietanę, jogurty lub mleko. W menu nie powinno również zabraknąć nasion strączkowych oraz orzechów. Biały cukier lepiej zamienić na słodzik. Ostrożnie należy podchodzić także do różnego rodzaju słodkich przekąsek.

Zespół Jelita Drażliwego

Zespół Jelita Drażliwego – co warto jeść?

Przy dolegliwości wskazane są przykładowo pomidory, marchew, sałata, seler, kukurydza, dynia, czy ziemniaki. Jeśli chodzi o owoce to tu wymieni się winogrona, mandarynki, truskawki, grapefruity, banany i pomarańcze. Nabiał najlepiej jeść w postaci parmezanu mozzarelli i camemberta czy sera chedar. Przykre dolegliwości pozwolą załagodzić natomiast kleiki ryżowe z wyżej wymienionymi owocami, napoje zawierające garbniki lub niesłodzone kakao na wodzie. Zalecane jest także regularne picie niegazowanej wody. Zespół Jelita Drażliwego to problem, który w nasileniu utrudnia codzienne funkcjonowanie. Jak się okazuje głównym źródłem leczenia są jest w tym wypadku odpowiednia dieta.

Foto: Pexels.com

Zobacz także: Nieswoiste zapalenie jelit

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia