5G w Polsce – co z nim jest nie tak

494

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

5G w Polsce - co z nim nie tak?
5G w Polsce - co z nim nie tak? Jest czy go nie ma?

Technologia 5G w Polsce jest już dostępna, ale czy w pełni możemy korzystać z jej potencjału. Krajowi operatorzy, posiadający własną infrastrukturę techniczną już uruchomili swoje sieci 5G. Jednak nie pracują one w pełni, w zakresach przewidzianych dla tej technologii, ponieważ zostały one uruchomione w zakresach częstotliwości, które zostały zarezerwowane dla 4G LTE. O co wież chodzi z 5G w Polsce – co z nim jest nie tak.

5G w Polsce – szkodliwe czy nie?

Podobnie jak w przypadku szczepionek, wirusa COV-19 czy lądowania na Księżycu, tak i wokół technologii 5G powstało wiele teorii spiskowych oraz fake newsów. Przeglądając zasoby internetowe, nadal spotykamy alarmujące „komunikaty”, o szkodliwości dla ludzkiego organizmu, promieniowania emitowanego przez infrastrukturę mobilną. W trakcie akcji protestacyjnych, organizowanych na całym świecie porównywano wdrażanie nowych standardów telefonii komórkowej do „przeprowadzania eksperymentu biologicznego”, ta fala nie ominęła również Polski.

5G w Polsce. Mapa zasięgu sieci 5G Orange.
Aktualna mapa zasięgu 5G, publikowana na portalu operatora.

W chwili obecnej, wszystkie stosowne testy, badania i analizy nie wykazały szkodliwego wpływu sieci 5G w wystarczającym stopniu, aby jednoznacznie stwierdzić, że stanowi ona zagrożenie dla zdrowia człowieka. Chociaż sieć 5G działa w tym samym zakresie częstotliwości co kuchenka mikrofalowa, jej moc jest na tyle  nieporównywalnie niższa. Nie jest w stanie uszkodzić ludzkich tkanek.

5G w Polsce – częstotliwości

By móc w pełni wykorzystać możliwości technologii 5G, musi ona być realizowana w zakresie częstotliwości zbliżonych do 3,6GHz. W naszym kraju przewidziano dla niej obszar 3,4 – 3,8GHz. Podejmowane przez operatorów próby uruchamiania 5G, odbywają się dzisiaj w zakresie 2,1 – 2,6GHz, czyli paśmie przewidzianym dla działania LTE. To właśnie powoduje, że oferowane nam 5G działa z różnym skutkiem, na ekranach telefonów mamy raz LTE+, a raz 5G i to dokładnie w tym samym punkcie.

5G w Polsce. Mapa zasięgu 5G sieci Plus.
Aktualna mapa zasięgu 5G, publikowana na portalu operatora.

Sieć 5G, do której mamy mieć dostęp, w swoich założeniach ma się charakteryzować wysoką niezawodnością oraz wyższą wydajnością. Jak podał Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny, idealna sieć 5G powinna charakteryzować się tak:

– prędkość transferu – pobieranie do 20Gb/s; wysyłanie do 10Gb/s

– opóźnienie – maksymalnie 4ms, ale możliwe nawet 1ms

– obciążenie – nawet 1 milion urządzeń na 1 kilometr kwadratowy

– niezawodność – stabilne połączenie podczas przemieszczania się z prędkością do 500km/h.

Oczywiście założenia specyfikacji zweryfikuje rzeczywistość.

5G w Polsce. Mapa zasięgu 5G sieci T-mobile.
Aktualna mapa zasięgu 5G, publikowana na portalu operatora.

5G w Polsce – od kiedy zakres 3,4 – 3,8GHz

W chwili obecnej bardzo trudno odpowiedzieć na pytanie, kiedy operatorzy komórkowi będą mogli zaoferować nam pełnię możliwości prawdziwej sieci 5G.

Pomimo, że wdrażanie telefonii 5 generacji rozpoczęło się w roku 2019, do dnia dzisiejszego nie odbyła się żadna aukcja pasm przeznaczonych tylko i wyłączenie dla sieci 5G. Przez to operatorzy są zmuszeni do oferowania sieci 5G pracującego w pasmach 4G LTE. To właśnie uniemożliwia wykorzystania w pełni technologii 5G.  

5G w Polsce. Mapa zasięgu 5G sieci Play.
Aktualna mapa zasięgu 5G, publikowana na portalu operatora.

Ciągle jesteśmy informowaniu o tym, że pokrycie kraju zasięgiem 5G stale rośnie. Nie usłyszymy w reklamach, o tym że z dostępem 5G wewnątrz budynków jest problem. Wynika to z faktu, że obecna infrastruktura bazowa w większości ma problem z obsługą 5G w pomieszczeniach. Z automatu w takich przypadkach będziemy korzystać z 4G LTE. Na bieżącym etapie rozwoju, technologia 5G najlepiej spisuje się na wolnym powietrzu. Obecnie dostęp do sieci 5G jest w większości miast Polski. Wiodący operatorzy telefonii komórkowej, wymienili już wiele swoich stacji bazowych na w pełni kompatybilne ze standardem 5G. W połączeniu z coraz lepszą dostępnością do szerokiej oferty smartfonów umożliwiających korzystanie z dobrodziejstw sieci 5G, nie wszyscy abonenci skorzystają z sieci 5G. Mimo że nieprzerwanie trwają prace nad rozwojem infrastruktury 5G, w Polsce jeszcze długo będzie dominować 4G LTE.

Może cię również zainteresować: Polski autobus na wodór

Polecam ciekawy materiał wideo:10 rzeczy, których NIE WIESZ o sieci 5G

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia