Piwo bezalkoholowe co to jest

0
65
Piwo bezalkoholowe co to jest
Piwo bezalkoholowe co to jest

W czasach gdy po raz kolejny modne stało się zastępowanie, odpowiedź na pytanie piwo bezalkoholowe co to jest wydaje się oczywista. Poniżej spróbuję krótko wyjaśnić kiedy się to zaczęło i kto do tego doprowadził. Jak wszyscy zapewne wiemy proces produkcji piwa bezalkoholowego niewiele różni się od wytwarzania piwa posiadającego alkohol. Podstawowymi składnikami do produkcji obu wersji są: drożdże, chmiel, woda oraz ziarna jęczmienia lub pszenicy. Różnica polega głównie na wyeliminowaniu alkoholu, który został wytworzony w procesie alkoholowej fermentacji.

Istnieje kilka różnych metod wytwarzania piwa bezalkoholowego. Jedną z częściej stosowanych jest dealkoholizacja przy zastosowaniu metody próżniowej ekstrakcji. W jej trakcie piwo zostaje nieznacznie podgrzane i nie dochodzi tu do utraty podstawowych walorów. Alkohol może być ponadto odparowany, ale aby do tego doszło, wymagana jest już znacznie wyższa temperatura.

Kolejną chętnie wykorzystywaną metodą na utratę alkoholu jest przerwanie na pewnym etapie procesu fermentacji. Ma koniec w każdym przypadku następuje jeszcze filtracja z drożdży i białka. Ma to zapobiec zmatowieniu napoju.

Wszystkie zastosowane metody dealkoholizacji nie pozbawią piwa bezalkoholowego alkoholu w swoim składzie. Zwykle pozostaje pewne niewielkie stężenie alkoholu w swoim składzie. Jest ono jednak tak niewielkie, że jego spożycie nie powinno mieć negatywnych konsekwencji dla zdrowia.

Piwo bezalkoholowe co to jest – witaminy

Piwo w tym także w wersji bezalkoholowej jest bardzo bogate w wiele cennych dla zdrowia minerałów, aminokwasów oraz witamin. Trzeba pamiętać, że picie piwa bezalkoholowego dostarcza do organizmu minerały takie jak: magnez, potas czy fosfor. Piwo bezalkoholowe stanowi ponadto cenne źródło witaminy B oraz korzystnych dla zdrowia elektrolitów.

Piwo pozbawione w procesie produkcji alkoholu może okazać się zatem wsparciem w zapobieganiu wielu chorobom. Zawsze starajmy się wybierać piwa najlepszej jakości, bez konserwantów i niepotrzebnych składników chemicznych. Dobrej jakości piwo bezalkoholowe można poznać między innymi po lekko gorzkawym smaku i aromacie bardzo zbliżonym do tradycyjnego jasnego piwa. Oczywiście można się ze mną nie zgodzić ale piwa rzemieślnicze lub wytwarzanych browarach są tym na co powinniśmy zwrócić uwagę. Zalew fabryk wyrobów piwopochodnych mających przewagę tylko w cenie nie powinien nas zwieść. Oczywiście jestem też za stawianie na to co Polskie, gdyż i tu mamy swoje tradycje.

Piwo zawiera około 40 związków mineralnych, które dostarczają nam energii. Także zawartość witamin w piwie jest całkiem spora. 1 litr tego napoju dostarcza około 200 mg różnych witamin, takich jak B6 (35% dziennego zapotrzebowania), B2 (20%), niacyna (65%), a także witaminy A, D, E i H.

Prohibicja w USA przyczyną powstania piwa bezalkoholowego

Ze względu na prohibicję która została wprowadzona po I wojnie światowej w Stanach Zjednoczonych w 1919 roku piwo bezalkoholowe po raz pierwszy pojawiło się na rynku. Narodowa Ustawa o Prohibicji zwana również „Ustawą Volsteada” została uchwalona przez Kongres mimo weta prezydenta Woodrowa Wilsona 28 października 1919 roku. Ustalono definicję prawną alkoholi oraz kary za ich produkcję. Zdecydowano wówczas, że najsilniejszym napojem może być taki, którego zawartość alkoholu nie przekracza 0,5 proc. Dlatego też niektóre z browarów zaczęły produkować takie właśnie piwo. Nie oznaczało się niczym szczególnym, ale jak się niema co się lubi…

Prohibicja kiedyś też musiała się skończyć, ale okazało się, że amatorzy tego typu napoju pozostali. Browary które produkowały takie piwo podczas prohibicji, kontynuowały dalej swoją produkcję.

Zawartość alkoholu w piwie z czasów prohibicji w USA utkwiła w świadomości ludzi. Obecnie napoje, które klasyfikuje się jako bezalkoholowe albo niskoalkoholowe, muszą mieć zawartość alkoholu nieprzekraczającą 0,5 proc.

Ciekawostką tamtych czasów jest kwestia prohibicji wśród lekarzy. Kontrowersją było to że niektórzy z nich bardzo często przepisywali alkohol jako lek w celach terapeutycznych. Kongres wysłuchał wystąpień o wartościach medycznych piwa w 1921 roku. Następnie lobby lekarskie zaczęło wnioskować o zniesienie prohibicji na trunki alkoholowe, które także miały zastosowanie lecznicze. Niewiele to pomogło.

Jak zawsze od reguły występują odstępstwa. Sprzedaż, produkcja i transport alkoholu były nielegalne, 29 paragraf Ustawy Volsteada pozwalał na wytwarzanie w domu wina i cydru z owoców, wyrób piwa był zakazany.

Czy piwo jest zdrowe? Jak picie piwa wpływa na organizm – Dr Bartek Kulczyński

Pamiętaj aby nigdy nie jeździć po alkoholu, nawet tym niskoprocentowym

W czasach II RP tzw. „Lex Moczydłowska” całkowicie zakazywała sprzedaży napojów o zawartości powyżej 45% zawartości alkoholu. 20 kwietnia 1920 roku w Komisji Zdrowia Publicznego zabrakło jednego głosu do zatwierdzenia projektu Marii Moczydłowskiej, wprowadzającego pełną prohibicję. Uchwalono jednak ustawę o ograniczeniach w spożyciu i sprzedaży napojów alkoholowych, zwaną nawet „Lex Moczydłowska”.

Jako posłanka Maria Moczydłowska działała na rzecz prohibicji, zakazu produkcji i sprzedaży alkoholu do celów spożywczych.

Z prohibicji bardzo często korzystały władze PRL, wprowadzając zakaz podawania alkoholu w określonych gminach i dniach bez jakiegoś większego uzasadnienia. Większość pamięta godzinę 13.00, jednak Polak chcący się napić mógł skorzystać z popularnych met. Zmiany nastąpiły wraz ze zmianą ustroju. Prohibicję wprowadzono na przykład na czas przeprowadzenia wyborów czerwcowych w 1989 roku. 

Czy piwo bezalkoholowe to nadal piwo? – Tomasz Kopyra

I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2022. Z pewnością mogą Cię też zainteresować inne tematy umieszczone na naszej stronie. Kalendarz imprez motoryzacyjnych 2022 to jest to.