Piwo bezalkoholowe co to jest

W czasach zamierzchłych, poprzedniego ustroju na porządku dziennym były artykuły zastępcze jak czekolada zwana wyrobem czekolado podobnym. Obecne czasy też mają swoje udziwnienia jeżeli chodzi o żywność. Chodzi o zastępowanie oryginału substytutem do której należy też piwo bezalkoholowe.

448

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

piwo bezalkoholowe co to jest
piwo bezalkoholowe co to jest

W czasach gdy po raz kolejny modne stało się zastępowanie, odpowiedź na pytanie piwo bezalkoholowe co to jest wydaje się oczywiste. Poniżej spróbuję krótko wyjaśnić kiedy się to zaczęło i kto do tego doprowadził. Nie wszyscy zapewne wiemy że proces produkcji piwa bezalkoholowego niewiele różni się od wytwarzania piwa posiadającego alkohol. Podstawowymi składnikami do produkcji obu wersji są: drożdże, chmiel, woda oraz ziarna jęczmienia lub pszenicy. Różnica polega głównie na wyeliminowaniu alkoholu, który zostaje wytworzony w procesie alkoholowej fermentacji.

Istnieje kilka różnych metod wytwarzania piwa bezalkoholowego. Jedną z metod najczęściej stosowanych jest dealkoholizacja przy zastosowaniu próżniowej ekstrakcji. W jej trakcie piwo zostaje nieznacznie podgrzane i nie dochodzi tu do utraty podstawowych walorów. Alkohol może być ponadto odparowany, ale aby do tego mogło dojść, wymagana jest już znacznie wyższa temperatura.

Kolejną chętnie wykorzystywaną przez piwowarów metodą na utratę alkoholu jest przerwanie na pewnym etapie procesu fermentacji. Ma koniec w każdym przypadku następuje jeszcze filtracja z drożdży i białka. Ma to zapobiec zmatowieniu napoju.

Wszystkie zastosowane metody dealkoholizacji nie pozbawią zupełnie piwa bezalkoholowego alkoholu w swoim składzie. Zwykle pozostaje pewne niewielkie stężenie alkoholu w swoim składzie. Jest ono jednak tak niewielkie, że jego spożycie nie powinno mieć negatywnych konsekwencji dla zdrowia.

Piwem bezalkoholowym, zawierającym 0,5% alkoholu, nie da się wprowadzić w stan upojenia. Niezależnie od tego, ile butelek się wypije jest to niemożliwe, ponieważ rozkład alkoholu przez wątrobę następuje szybciej niż jego przyswajanie w przewodzie pokarmowym. Duża ilość krajów uznaje że tak niskie stężenie alkoholu jest nieistotne i nie informuje o nim na etykiecie. Trzeba jednak wiedzieć, że żadna dawka alkoholu nie jest uznana za bezpieczną, szczególnie dla osób które rezygnują z niego ze względu na stan zdrowa, a także kobiet ciężarnych i karmiących.

Niewielka zawartość alkoholu w piwie bezalkoholowym może zniechęcić do zakupu takiego produktu. Są jednak piwa całkowicie pozbawione alkoholu (0,0%). Ich sposób produkcji jest bardzo podobny do piw tradycyjnych, dlatego trudno jest odróżnić smak od piwa alkoholowego. I choć wydawać by się mogło, że całkowite usunięcie alkoholu powinno ułatwić produkcję, nie do końca tak jest. By takie piwo nadal smakowało jak piwo, trzeba udoskonalać recepturę i opracować taki sposób pozbycia się alkoholu, by nie miał on wpływu na smak. Dodatkowo do całkowitej dealkoholizacji piwa potrzebne są dość kosztowne i skomplikowane linie produkcyjne, stanowi więc odo domenę dużych browarów, nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

Piwo bezalkoholowe co to jest – witaminy

Piwo w tym także w wersji bezalkoholowej jest bardzo bogate w wiele cennych dla zdrowia minerałów, aminokwasów oraz witamin. Trzeba pamiętać, że picie piwa bezalkoholowego dostarcza do organizmu minerały takie jak: magnez, potas czy fosfor. Piwo bezalkoholowe stanowi ponadto cenne źródło witaminy B oraz korzystnych dla zdrowia elektrolitów.

Piwo pozbawione w procesie produkcji alkoholu może okazać się zatem wsparciem w zapobieganiu wielu chorobom. Zawsze starajmy się wybierać piwa najlepszej jakości, bez konserwantów i niepotrzebnych składników chemicznych. Dobrej jakości piwo bezalkoholowe można poznać między innymi po lekko gorzkawym smaku i aromacie bardzo zbliżonym do tradycyjnego jasnego piwa. Oczywiście można się ze mną nie zgodzić ale piwa rzemieślnicze lub wytwarzanych browarach są tym na co powinniśmy zwrócić uwagę. Zalew fabryk wyrobów piwopochodnych mających przewagę tylko w cenie nie powinien nas zwieść. Oczywiście jestem też za stawianie na to co Polskie, gdyż i tu mamy swoje tradycje.

Piwo zawiera około 40 związków mineralnych, które dostarczają nam energii. Także zawartość witamin w piwie jest całkiem spora. 1 litr tego napoju dostarcza około 200 mg różnych witamin, takich jak B6 (35% dziennego zapotrzebowania), B2 (20%), niacyna (65%), a także witaminy A, D, E i H.

Prohibicja w USA przyczyną powstania piwa bezalkoholowego

Ze względu na prohibicję która została wprowadzona po I wojnie światowej w Stanach Zjednoczonych w 1919 roku piwo bezalkoholowe po raz pierwszy pojawiło się na rynku. Narodowa Ustawa o Prohibicji zwana również „Ustawą Volsteada” została uchwalona przez Kongres. Nie pomogło tu weto prezydenta Woodrowa Wilsona 28 października 1919 roku. Ustalono definicję prawną alkoholi oraz kary za ich produkcję. Zdecydowano wówczas, że najsilniejszym napojem może być taki, którego zawartość alkoholu nie przekracza 0,5 proc. Dlatego też niektóre z browarów zaczęły produkować takie właśnie piwo. Nie oznaczało się niczym szczególnym, ale jak się niema co się lubi…

Prohibicja kiedyś też musiała się skończyć, ale okazało się, że amatorzy tego typu napoju pozostali. Browary które produkowały takie piwo podczas prohibicji, kontynuowały dalej swoją produkcję.

Zawartość alkoholu w piwie z czasów prohibicji w USA utkwiła w świadomości ludzi. Obecnie napoje, które klasyfikuje się jako bezalkoholowe albo niskoalkoholowe, muszą mieć zawartość alkoholu nieprzekraczającą 0,5 proc.

Ciekawostką tamtych czasów jest kwestia prohibicji wśród lekarzy. Kontrowersją było to że niektórzy z nich bardzo często przepisywali alkohol jako lek w celach terapeutycznych. Kongres wysłuchał wystąpień o wartościach medycznych piwa w 1921 roku. Następnie lobby lekarskie zaczęło wnioskować o zniesienie prohibicji na trunki alkoholowe, które także miały zastosowanie lecznicze. Niewiele to pomogło.

Jak zawsze od reguły występują odstępstwa. Sprzedaż, produkcja i transport alkoholu były nielegalne, 29 paragraf Ustawy Volsteada pozwalał na wytwarzanie w domu wina i cydru z owoców, wyrób piwa był zakazany.

Czy piwo jest zdrowe? Jak picie piwa wpływa na organizm – Dr Bartek Kulczyński

Piwo bezalkoholowe co to jest - piwo poniżej 0,5%
Piwo bezalkoholowe co to jest – piwo poniżej 0,5%

Pamiętaj aby nigdy nie jeździć po alkoholu, nawet tym niskoprocentowym

W czasach II RP tzw. „Lex Moczydłowska” całkowicie zakazywała sprzedaży napojów o zawartości powyżej 45% zawartości alkoholu. 20 kwietnia 1920 roku w Komisji Zdrowia Publicznego zabrakło jednego głosu do zatwierdzenia projektu Marii Moczydłowskiej, wprowadzającego pełną prohibicję. Uchwalono jednak ustawę o ograniczeniach w spożyciu i sprzedaży napojów alkoholowych, zwaną nawet „Lex Moczydłowska”.

Jako posłanka Maria Moczydłowska działała na rzecz prohibicji, zakazu produkcji i sprzedaży alkoholu do celów spożywczych.

Z prohibicji bardzo często korzystały władze PRL, wprowadzając zakaz podawania alkoholu w określonych gminach i dniach bez jakiegoś większego uzasadnienia. Większość pamięta godzinę 13.00, jednak Polak chcący się napić mógł skorzystać z popularnych met. Zmiany nastąpiły wraz ze zmianą ustroju. Prohibicję wprowadzono na przykład na czas przeprowadzenia wyborów czerwcowych w 1989 roku. 

Zestaw Szklanek do Piwa KROSNO Brewery - Piwo bezalkoholowe co to jest
Zestaw Szklanek do Piwa KROSNO Brewery – Piwo bezalkoholowe co to jest

Szkło do piwa – podstawowe rodzaje:

 • Kufel – ciężkie, solidne, trwałe i wygodne w użytkowaniu szkło do piwa. Może przybierać różne kształty od wysokiego i podłużnego, po niższy w formie beczułki, z wytłaczaną lub gładką szklaną powierzchnią. Używamy jest do porterów, jasnych lagerów, czeskich pilznerów i koźlaków, np. Baltic i Brown Porter, Koźlak, Dark i Light Lager, Scottish Ale.
 • Pokal – szklanka pasuje do pilznerów, ciemnych lagerów i koźlaków, np. American Pilsner, Czech Pilsner, Dark Lager, Doppelbock.
 • Weizen – szklanki do piwa pszenicznego
 • Snifter jest pękatym kielichem na nóżce używanym do bardzo aromatycznych, wyrazistych piw jak koźlaki czy stout.
 • Tulip – kieliszki są podobne do wyżej wspomnianego Sniftera, tak samo wyposażone w nóżkę, będzie idealny do wyrazistych piw typu Ale, np. Belgian Pale Ale, Scotch Ale, Old Ale.
 • Goblet – kielich do piwa wyposażony w nóżkę idealny do piw belgijskich typu Ale oraz IPA.
 • Stange – niemieckie szkło do podawania jasnych, delikatnych piw, sprawdzi się do piwa Kölsch, Koźlak, Gose, Faro
 • French Jelly Glass – szklanki do belgijskiego piwa z grubszego szkła warto używać przy lagerach owocowych, piwach smakowych i radlerach.
 • Szklanki pintowe Pinta – nazwa od pojemności jednej pinty. Jednostka miary i szklanki, są najbardziej popularne w Stanach Zjednoczonych (1 amerykańska pinta dla płynów = 473,2 ml) , Wielkiej Brytanii (1 pinta imperialna = 568,26 ml) oraz Irlandii. Szklanki pintowe mogą mieć różne kształty, Pinta jako szklanka sprawdza się przy piwach typu Ale oraz IPA, Stout i Porter.
 • Shaker – American Pint (szklanka o prosty kształt o bokach lekko rozszerzających się ku górze z grubszego szkła); Nonic – British Pint (wybrzuszony pierścień w okolicach górnej części), Irish Imperial Pint (szeroka o nieco węższym dole i rozszerzonej części górnej)
 • TeKu, sensorik, Edel – Szkło degustacyjne do piwa to wysoka nóżka i szersza czarka, zwężająca się ku górze, aż do załamania. Szkło idealne dla wymagających piwoszy, lubujących się w degustacji piwnych trunków.

Czy piwo bezalkoholowe to nadal piwo? – Tomasz Kopyra

I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2023. Z pewnością mogą Cię też zainteresować inne tematy umieszczone na naszej stronie. Kalendarz imprez motoryzacyjnych 2022 to jest to.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

 • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
 • KRS: 0000406931
 • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia