Skała znaleziona na księżycu

245

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Skała znaleziona na księżycu 01
Skała znaleziona na księżycu 01

Skała znaleziona na księżycu. Już sam tytuł brzmi intrygująco, a chodzi o kilkukilogramową skałę przywiezioną z księżyca kilkadziesiąt lat temu podczas programu apollo. Kawałek skały, którą nazwano Big Bertha przywiozła załoga apollo 14. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego bo na ziemię dotąd trafiło kilkaset kg skał z naszego naturalnego satelity. Gdyby jednak nie fakt, że wewnątrz skały znaleziono cyrkon występujący na naszej planecie. Jak można się domyśleć, zaczęto poszukiwania hipotez skąd w ogóle skała znalazła się na księżycu i skąd pochodzi. O tym jednak poniżej.

Skała znaleziona na księżycu – przybysz z ziemi

Na początku może dodam, że bryła znaleziona na księżycu ma ponad 4 miliardy lat według obliczeń naukowców. Jednym z pomysłów było, że ten materiał skalny może pochodzić z samej ziemi. Może to się wydawać szalone, no bo skąd znalazł się tam kamień pochodzący z planety oddalonej o kilkaset tysięcy kilometrów? Ale jak się głębiej zastanowić to całkiem realne. Ustalono, że skała, o której mowa rzeczywiście przywędrowała na naszego jedynego, naturalnego satelitę od nas. W jaki sposób to się stało o tym przeczytamy dalej.

Skała znaleziona na księżycu – późne ciężkie bombardowanie

Jak wiadomo, w czasach gdy formował się układ słoneczny miało miejsce zdarzenie nazwane późnym ciężkim bombardowaniem. W tamtym okresie w układzie słonecznym latały miliony asteroid i komet, niektóre trafiały w planety, w tym także w ziemię. Niektóre z tych ciał niebieskich miały bardzo duże rozmiary i przy uderzeniu wyrzucały ogromnej ilości materiał skalny poza atmosferę. Ustalono, że właśnie po jednym z takich uderzeń w naszą planetę cyrkon znalazł się na księżycu. Tym bardziej było to wtedy prostsze ponieważ księżyc wówczas był trzy razy bliżej ziemi.

Skała znaleziona na księżycu – położenie skały

Początkowo Big Bertha znajdowała się głęboko pod powierzchnią księżyca. Według obliczeń 26 milionów lat w naszego naturalnego satelitę uderzyła asteroida, której siła uderzenia wyniosła skałę na powierzchnię tego ciała niebieskiego. Niektórzy badacze m. in. Elizabeth Bell uważają, że nasz naturalny satelita jest lepszym miejscem do poszukiwania starożytnych skał niż nasz glob. Jeszcze wiele kg skał przywiezionych z księżyca nie zostało przebadanych i dopiero się przekonamy co one kryją gdy zostaną zbadane.

Zainteresował cię nasz artykuł? Przeczytaj także o meczu Wisły Płock z Legią Warszawa

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia