Piłeś nie jedź – nie wierz wirtualnym alkomatom i kalkulatorom

392

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Piłeś nie jedź - nie wierz wirtualnym alkomatom i kalkulatorom
Piłeś nie jedź - nie wierz wirtualnym alkomatom i kalkulatorom

Dlaczego padło akurat na temat „Piłeś nie jedź – nie wierz wirtualnym alkomatom i kalkulatorom”. Odpowiedź jest niezwykle prosta i wynika z dwóch rzeczy. Mianowicie po pierwsze to pora roku i utrudnienia związane na drogach nawet dla trzeźwego i druga to wiara w internet. W zasadzie wszystkie strony internetowe zajmujące się tego typu „usługami” liczą prawdopodobnie na ilość wejść, a nie na pomoc.

O sprawiedliwych wyrokach dla pijanych nie będę tu pisał bo wiadomo że mamy wiele przykładów że prawo nie jest równe dla wszystkich.

Nasz kalkulator podaje szacunkowe stężenie alkoholu we krwi. Wyników nie należy traktować w sposób wiążący. Tego typu uwagi są na nich zapisane aby nie ponosić odpowiedzialności za nierzetelność wyniku.

Ile promili można mieć, aby jechać samochodem?

Alkomat jest przydatnym narzędziem przede wszystkim dla kierowców, którzy poprzedniego wieczora lub rano do śniadania jak ostatnio jeden z krakowskich aktorów, spożywali alkohol i muszą wsiąść za kółko. Zawartość alkoholu we krwi określana jest standardowo w promilach.

1 promil oznacza 100 mg alkoholu w 1 dl (decylitrze) krwi. Niestety alkomat jest urządzeniem trudnodostępnym i drogim, jeżeli nie może sobie pozwolić na niego nawet celebryta.

Ile promili może mieć kierowca? Dopuszczalna ilość promili w organizmie, przy której zgodnie z polskim prawem można usiąść za kierownicą wynosi maksymalnie do 0,2 promila we krwi, czyli do 0,1 mg/l w wydychanym powietrzu. Wyższe wartości oznaczają, że kierowca popełnił wykroczenie ( 0,2 do 0,5 promila alkoholu) lub przestępstwo (więcej niż 0,5 promila alkoholu we krwi).

 Regulacje w tym zakresie obowiązujące w innych krajach europejskich są różne np. w zależności od stażu za kierownicą.

Artykuł Kodeksu Karnego związane z alkoholem

Art. 178a kodeksu karnego dotyczy właśnie przestępstw związanych z jazdą po alkoholu lub innym środku odurzającym.

Art. 178a § 1 kk przewiduje odpowiedzialność karną za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego.

Kolejny przepis, czyli art. 178a § 4 kk, wprowadza zaostrzoną odpowiedzialność karną dla osób, które były wcześniej prawomocnie skazane za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego.

W przypadku popełnienia czynu określonego w art. 178a § 4 kk, zagrożeniem jest dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.

Za złamanie zakazu prowadzenia pojazdów, który został orzeczony w związku ze skazaniem za przestępstwo określone w art. 178a kk, grozi odpowiedzialność karna określona w art. 244 kk.

Art. 244 kodeksu karnego wprowadza odpowiedzialność karną za tzw. jazdę na zakazie prowadzenia pojazdów. Co grozi za złamanie zakazu określonego w art. 244 kk?

Ustawa wskazuje co do zasady na karę pozbawienia wolności w wymiarze od 3 miesięcy do 5 lat. W celu zmiany kary za złamanie zakazu prowadzenia pojazdów oraz złagodzenia jej wymiaru, najlepiej skontaktować się z adwokatem.

Leki i alkohol – Piłeś nie jedź, nie wierz wirtualnym alkomatom

Niektóre leki powinny być oznakowane jak papierosy czy butelki zawierające alkohol — uważa ekspert do spraw bezpieczeństwa drogowego Marek Konkolewski. Ich działanie może dawać takie skutki, jak wypicie kilku piw. Można przez to wpaść w poważne kłopoty. Więcej tu

Popularne mity o alkoholu za kierownicą

Kawa nie usuwa alkoholu z organizmu. Usuwa go natomiast wątroba. Kofeina zawarta w kawie jest stymulatorem, który znosi tylko efekt senności wywołany alkoholem. Jednak nie powoduje wytrzeźwienia. Wyjście na świeże powietrze, nie spowoduje wytrzeźwienia, tylko chwilowe orzeźwienie. Na nic zda się zimny prysznic który nie przyspieszy procesu trawienia alkoholu. Jazda po alkoholu nigdy nie jest bezpieczna nawet jeżeli jest do przejechania tylko kilkaset metrów.

Alkohol zakłóca wyczucie tak odległości jaj i prędkości, oraz opóźnia reakcje kierowcy. Przesąd że pojadę wolno i ostrożnie po alkoholu to jednak przesąd.

Piłeś nie jedź, a może się uda

Niestety wiele osób po spożyciu alkoholu nie potrafi rozpoznać odpowiedniego momentu, w którym nie należy siadać za kierownicą. Często takie osoby nie zdają sobie sprawy z zagrożeń związanych z prowadzeniem samochodu po spożyciu alkoholu. Zwłaszcza celebryci, aktorzy i politycy których stać na zapłacenie kilku złotych za taksówkę. Najgorsi są zaś tacy którzy potrafią pięknie przemawiać o bezpieczeństwie i prawie, sami to prawo łamiąc i narażając pozostałych. Zwłaszcza jak są pod wpływem alkoholu.

Badania wykazują że, aż 7 na 10 kierowców decyduje się na prowadzenie auta już po spożyciu alkoholu, prawie 80% z nich to jadący na kacu. Z badań TNS OBOP wynika, że kierowcy najczęściej tłumaczą, że musieli jechać (39% odpowiedzi), nie wypili tak dużo by rezygnować z kierowania samochodem (25% odpowiedzi). Świadczy to o tym że ludzie nie zdają sobie sprawy z wpływu alkoholu na organizm, jednocześnie na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Troska o bezpieczeństwo użytkowników i ich najbliższych oraz innych użytkowników dróg wymusza do organizowania różnego rodzaju akcji związanych z trzeźwością na drodze. Do organizatorów należą Policja, firmy ubezpieczeniowe i inne.

Kierowcy powinni kierować się zasadami, które próbują zaszczepić kampanie typu: Nie jedź na kacu: Piłeś – nie jedź; Jedziesz – nie pij; Piłeś wczoraj – nie jedź dzisiaj!

By dobra zabawa nie zakończyła się tragedią lepiej samochód zostawić w garażu.

Beata Kozidrak, Joanna Liszowska, Ewa Farna, Katarzyna Figura, Ilona Felicjańska, Daniel Olbrychski, Borys Szyc, Michał Żewłakow czy Tomasz Stockinger to gwiazdy, które łączy scena, kamery i prowadzenie samochodu po wypiciu alkoholu. Do nich w ostatnich dniach dołączył Jerzy Stuhr. Czy poniesie zasłużoną karę?

Posłuchaj i przeczytaj na naszej stronie – Pijany kierowca, Piwo bezalkoholowe co to jest, Politycy i celebryci jeżdżą po alkoholu

Pijany kierowca rozbił się pod komendą policji – 2022 w Olsztynie

I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2023. Z pewnością mogą Cię też zainteresować inne tematy umieszczone na naszej stronie.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Poprzedni artykułEclipse vs Arkana
Następny artykułAmerykański sen Marcina Dorocińskiego
Piotr Pawlak
Jestem miłośnikiem zabytkowej motoryzacji i turystyki z nią związanej. Interesuje się historią Warszawy, a wolnych chwilach oglądam stare polskie komedie przede wszystkim mistrza Stanisława Barei. Dobry rock-and-roll, ska i punk rock nie są mi obce, no i oczywiście klasyka metalu z lat 80/90. Wszystko to okraszone jest fotografią kiedyś kliszową obecnie cyfrową.

Brak postów do wyświetlenia