Politycy i celebryci jeżdżą po alkoholu

534

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Politycy i celebryci jeżdżą po alkoholu rekonstrukcja komputerowa
Politycy i celebryci jeżdżą po alkoholu

80 procent nietrzeźwych kierowców jeżdżących po naszych drogach to osoby będące na kacu. Politycy i celebryci jeżdżą po alkoholu, a to nie jest dobry przykład żeby mogły nastąpić jakieś zmiany na lepsze. W marcu do grona zatrzymanych przez policję dołączył Bartłomiej M. były rzecznik MON. Zatrzymany do kontroli przez wiedeńską policję wydmuchał ok. 1,5 promila. Austriackie prawo dopuszcza zawartość alkoholu wyższe niż w Polsce gdzie kierowca może mieć do 0,5 promila. W Polsce od 0,2 zaczyna się wykroczenie, a od 0,5 promila – przestępstwo. Żeby odzyskać prawo jazdy Bartłomiej M. będzie musiał odbyć specjalny kurs reedukacyjny.

W ostatnich dniach sąd wydał wyrok w sprawie Dominiki K. adwokat i żony polityka Lewicy – Ryszarda Kalisza. W 2019 r. została złapana za kierownicą mając 2,5 promila alkoholu i wioząc z przedszkola swoje dziecko. Tu na szczęście właściwie zareagowali świadkowie którzy wezwali policję.

Sąd skazał Dominikę K. na prace społeczne przez 20 miesięcy które będzie wykonywać nieodpłatnie na rzecz społeczeństwa przez 20 godzin w miesiącu. Wydano też zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na sześć lat. Wyrok obowiązuje od momentu zatrzymania jej prawa jazdy w lutym 2019 r. Dominika Kalisz musi też zapłacić 15 tys. zł nawiązki na Fundusz Sprawiedliwości. Wyrok nie jest prawomocny.

Politycy i celebryci jeżdżą po alkoholu – wyroki są śmiechu warte

1 września ubiegłego roku policja zatrzymała Beatę Kozidrak. Badanie wykazało 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu. Sąd uznał Beatę Kozidrak winną i skazał ją na sześć miesięcy ograniczenia wolności z obowiązkiem wykonywania nieodpłatnej pracy na cele społeczne w wymiarze 20 godzin miesięcznie. Wydano zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na pięć lat, oprócz tego obowiązek zapłacenia 10 tys. zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Kozidrak na miejscu zdarzenia oświadczyła funkcjonariuszom, że poprzedniego dnia wypiła około 1 litra alkoholu. Podczas składania zeznań skorzystała z prawa do odmowy składania wyjaśnień i odpowiedzi na pytania.

Oburzenie wywołało uzasadnienie wyroku mówiące że, okolicznością łagodzącą w sprawie prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości jest ”niekwestionowany dorobek artystyczny” Kozidrak. Tego typu argumentacja głoszona przez Agatę Pomianowską która jest sędzią sądu warszawskiego dobrze nie wróży i przyzwala na tego typu zachowania. Kozidrak dzięki temu straciła duży kontrakt na bycie twarzą koncernu, jednego z największych na świecie dystrybutorów napojów. Nie przeszkadza jej to występować na scenie i telewizjach komercyjnych.

Agata Pomianowska zasłynęła z kolejnego bezsprzecznie niezrozumiałego uzasadnienia wyroku dotyczącego pirata drogowego Roberta N. „Frog„. Frog został uniewinniony od zarzutu sprowadzenia niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym. Uzasadnienie brzmiało „Pomimo brawurowej jazdy, poruszając się z dużą prędkością i powodując dezorganizację na drodze, oskarżony w krytycznym czasie panował nad swoim pojazdem”. Sprawa dotyczyła niebezpiecznej jazdy po Warszawie samochodem z których Frog publikował relacje w sieci. Agata Pomianowska jest od 2018 r. członkiem Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia. Na szczęście koledzy z branży w przeciwieństwie do pani Pomianowskiej stanęli na wysokości zadania i skazali „Froga” na dwa lata i sześć miesięcy pozbawienia wolności za jazdę w okolicach Kielc. W tym przypadku sąd właściwie uznał już, że zaistniało niebezpieczeństwo sprowadzenia katastrofy w ruchu lądowym.

Politycy i celebryci jeżdżą po alkoholu – niechlubne przykłady

W lipcu 2019 roku były szef „Faktów” TVN dziennikarz Kamil Durczok zderzył się swoim BMW z pachołkiem rozdzielającym jezdnię na trasie A1. Badanie alkomatem wykazało że miał 2,6 promila alkoholu. Sąd skazał go na rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata oraz zakaz prowadzenia pojazdów przez pięć lat. Wyznaczono karę grzywny w wysokości 30 tys. zł. na Fundusz Sprawiedliwości. Za prowadzenie auta po pijanemu oraz sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym groziło mu do 12 lat więzienia, ale jako celebryta został łaskawie potraktowany. Dodać należy że Durczok był uzależniony od alkoholu.

Inne znane osoby skazane za jazdę po alkoholu to m.in Borys Szyc, podczas badania alkomatem wykryto u niego 0,65 promila w wydychanym powietrzu. Sytuacja miała miejsce dwukrotnie i przez dwa lata aktor miał zakaz prowadzenia pojazdów. Skazano go na grzywnę w wysokości cztery i pół tysiąca złotych. 

Ilona Felicjańska 2010 roku staranowała w trzy auta, mając we krwi 2,3 promila alkoholu. Po wypadku przyznała do uzależnienia od alkoholu. Karą za jazdę pod wpływem było pozbawienie prawa jazdy na trzy lata. Otrzymała też karę roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata, oraz grzywnę w wysokości 1000 zł. 

Joanna Liszowska w swojej karierze staranowała inny samochód, miała w organizmie 1,2 promila alkoholu. W ramach kary otrzymała zakaz prowadzenia pojazdów na okres dwóch lat. Nałożono na nią grzywnę w wysokości siedmiu tysięcy złotych i odbywała prace społeczne. 

Daniel Olbrychski w 2015 roku został zatrzymany przez patrol policji drogowej. W wydychanym powietrzu miał 0,9 promila alkoholu. Na trzy lata pozbawiono go prawa jazdy oraz ukarano grzywą w wysokości dziesięciu tysięcy złotych. 

Politycy i celebryci jeżdżą po alkoholu cd

Ewa Farna zakończenie egzaminów maturalnych zakończyła wypadkiem do którego doszło w Czechach. Zasnęła podczas jazdy, rozbijając samochód o drzewo gdy miała we krwi 1,0 promil alkoholu. Trafiła do szpitala ze wstrząsem mózgu i ranami powierzchownymi.  Sąd odebrał prawo jazdy na dwa lata i nakazał zapłacić grzywnę w wysokości sześciu tysięcy złotych. 

Tomasz Stockinger wcześniej twarz kampanii promującej bezpieczną jazdę w 2009 roku spowodował wypadek. Aktor wjechał w dwa samochody i uciekł z miejsca zdarzenia. Miał we krwi 2,3 promila alkoholu. Sąd w Warszawie skazał go na rok więzienia w zawieszeniu na 3 lata. Kara grzywny wynosiła dziesięć tysięcy złotych. 

Michał Żewłakow. We krwi 1,6 promila alkoholu i wjechanie w tył miejskiego autobusu, stojącego na czerwonym świetle.  Do zdarzenia doszło w grudniu 2020, a były piłkarz przez trzy lata dostał zakaz na prowadzenie samochodu. Dodatkowo sąd wyznaczył 20 tysięcy złotych grzywny.

Politycy i celebryci jeżdżą bez prawa jazdy

Piotr Kraśko dziennikarz i prowadzący „Fakty” TVN został skazany za jazdę samochodem bez prawa jazdy. Kara grzywny wyniosła 7,5 tys. zł, orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów przez kolejny rok. Nie jest to pierwszy wyrok gdyż uprawnienia do kierowania samochodem cofnięto mu już sześć lat temu i od tej pory łamał prawo.

Piotr Najsztub w październiku 2017 r. spowodował wypadek samochodowy. Ujawniono, że w chwili zatrzymania nie miał prawa jazdy, a samochód – polisy OC i ważnego przeglądu technicznego. Najsztub potrącił przechodzącą przez pasy 77-letnią kobietę, która trafiła do szpitala. Dziennikarz był trzeźwy, ale nie miał prawa jazdy, a samochód – polisy OC i ważnego przeglądu technicznego. Prokuratura oskarżyła go o nieumyślne spowodowanie wypadku przez niedostosowanie prędkości do warunków jazdy. Co więcej, Najsztub miał jeździć bez prawa jazdy od dziewięciu lat. 

Do niechlubnej listy łamiących prawo zapisuje się przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk. W miejscowości Wiśniewo (k. Mławy), w terenie zabudowanym z prędkością ponad 107 km/h został zatrzymany przez patrol policji. Donald Tusk otrzymał mandat w wysokości 500 zł i stracił prawo jazdy na 3 miesiące plus 10 punktów karnych.

Bez wątpienia jest to niestety tylko wierzchołek góry lodowej, a politycy i celebryci jeżdżą po alkoholu dalej będą jeździć po kieliszku a przychylny im wymiar sprawiedliwości łagodnie ich potraktuje.

Jak sędzia uzasadnia wyrok na Beatę Kozidrak wyrok ws. Beaty Kozidrak. Okoliczność łagodząca? „Dorobek artystyczny”

Tematy które mogą być interesujące Kary i mandaty dla kierowców w 2022 r. ; Większa ilość punktów karnych 2022, Piwo bezalkoholowe co to jest

Na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2022

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia