Morsowanie – zalety i przeciwwskazania

315

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Morsowanie – zalety i przeciwwskazania
Zwolennicy morsowania podkreślają po tej aktywności poprawę nie tylko samopoczucia fizycznego, ale i psychicznego.

Morsowanie w ostatnich latach stało się popularną aktywnością wśród osób w różnym wieku. Nie jest to jednak hobby dla każdego. Jakie są zalety i przeciwwskazania względem morsowania? W jaki sposób najlepiej się do niego przygotować? 

Morsowanie – zalety i przeciwwskazania – czym jest? 

Morsowanie to nic innego jak zanurzanie ciała w zimnej wodzie. Największy sezon morsowania przypada w okresie jesienno-zimowym. Wielu sceptyków pyta, czy taka forma aktywności jest zdrowa. Jak się okazuje może być – pod warunkiem, że jest wcześniej skonsultowana z lekarzem. Zanurzanie się w zimnej wodzie nie jest bowiem dla każdego. W tym wypadku do głównych przeciwwskazań zaliczamy m.in. choroby serca i układu krążenia, padaczkę, nadciśnienie tętnicze, czy boreliozę. Justyna Mazurek, morsująca kobieta z Lubska, przekonuje, że w przypadku morsowania obok konsultacji z lekarzem ważna jest umiejętność słuchania własnego ciała. „Mój doktor wie, że morsuje i chwali to, bo chwali on wszelką aktywność fizyczną. Przeciwwskazaniem mogą być kłopoty z sercem i krążeniem, ale tak naprawdę po konsultacji z lekarzem osób, które takie choroby mają, jeżeli lekarz nie wyrazi sprzeciwu, to jak najbardziej można spróbować. Ważne, by słuchać własnego ciała i nie robić niczego na siłę”.

 Morsowanie – zalety i przeciwwskazania

Morsowanie – zalety i przeciwwskazania – jak się przygotować? 

Przed wejściem do wody warto się przede wszystkim dobrze rozgrzać, wykonując, chociażby kilka prostych, ruchowych ćwiczeń. Do wody nie wchodzimy zbyt najedzeni oraz co najważniejsze – nigdy pod wpływem alkoholu! Po wyjściu z kąpieli należy jak najszybciej ciepło się ubrać i wypić kubek ciepłego napoju. Pamiętajmy też, by pierwsze zanurzenie nie było zbyt długie. Na morsowanie warto wybierać się w grupie. Do jednej z nich należy Justyna Mazurek z Lubska. „Jest nas trzy, robimy to już drugi sezon. To jest taka nasza integracja. My wiemy, że zawsze w te niedziele się spotykamy. Musimy kawałek przejść, gdyż nasze ulubione jezioro jest w lesie. Stojąc w wodzie też ze sobą rozmawiamy. Po morsowaniu też stoimy razem, żartujemy, mamy po prostu bardzo fajny nastrój”. Wokół morsowania narosło wiele mitów. Jednym z nich jest to, że z tej aktywności powinny zrezygnować osoby szczupłe. 

Morsowanie – zalety i przeciwwskazania

Morsowanie – zalety i przeciwwskazania – mity 

Kolejnym mitem jest twierdzenie, że morsowanie to tak naprawdę prosta droga do infekcji wirusowych. I to przekonanie ponownie obala morsująca w Lubsku Justyna Mazurek. „Od dwóch lat nie choruje, więc chciałabym kompletnie zdementować to, że to jest prost droga do przeziębienia, infekcji. Ważne jest, by słuchać swojego organizmu. Jeżeli jesteśmy podziębieni, czujemy, że coś się w organizmie rozwija, to nie wchodźmy do wody, żeby nie prowokować pewnych sytuacji. Ja wchodzę do wody, bo sprawia mi to przyjemność”. Jak wyżej wspomnieliśmy, morsowanie to może być hobby dla ludzi w każdym wieku. Okazuje się, że z zimnych kąpieli mogą korzystać także najmłodsi. Dla Justyny Mazurek doskonały przykładem jest 12-letnia córka jej koleżanki, która początkowo miała zanurzyć się na minutę, lecz spodobało jej się to tak bardzo, że poprosiła o wydłużenie tego czasu. Kobieta początkowo obawiała się zdrowotnych konsekwencji, jednak dziewczynka po zimnej kąpieli czuła się całkowicie dobrze. 

Morsowanie – zalety i przeciwwskazania – korzyści

Osoby morsujące doceniają z tej aktywności szereg zdrowotnych korzyści. Zimne kąpiele nie tylko wzmacniają ich odporność, ale i ujędrniają ciało, skórę, czy redukują stany zapalne. Jak się okazuje poprawia się także ich samopoczucie psychiczne. „Dla kogoś może się wydawać, że w staniu w zimnej wodzie nie ma nic przyjemnego, ale jeżeli na dworze jest minusowa temperatura, a na dworze świeci słoneczko i ta woda ma trzy, cztery stopnie, to jest naprawdę bardzo przyjemne. Człowiek się wycisza, jest taki zrelaksowany, naprawdę ogromna przyjemność”. Poznaliśmy zalety i przeciwwskazania morsowania. Jak widać, ważne jest to, by uprawiać tę aktywność zgodnie z naszymi potrzebami, a nie obecnie panującą modą. Więcej o tym, w jakich warunkach najbezpieczniej wchodzić do zimnej wody, dowiecie się w wywiadzie pod tym linkiem.

Przeczytaj także: Morsowanie – gdzie i dla kogo?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia