Rozmowa z Łukaszem Krasoniem

0
111
Rozmowa z Łukaszem Krasoniem
Według Łukasza Krasonia zarówno władze naszego kraju, jak i masowe media powinny kłaść większy nacisk na popularyzacje działań osób z niepełnosprawnościami.

Przed Wami rozmowa z Łukaszem Krasoniem – mówcą motywacyjnym, przedsiębiorcą i społecznikiem. Działacz był gościem Pawła Kubalskiego, z którym rozmawiał m.in. o tym, ile społeczeństwo ma jeszcze do zrobienia względem świadomości dotyczącej życia osób z niepełnosprawnością 

Rozmowa z Łukaszem Krasoniem – szczęśliwy człowiek 

Łukasz Krasoń jest także członkiem Stowarzyszenia Profesjonalnych Mówców. Prywatnie jest także szczęśliwym mężem i ojcem, ale jak łatwo się domyślić – jego życie nie zawsze usłane było różami. Zwłaszcza, gdy już jako 7-latek usiadł na wózku inwalidzkim. Wszystko to przez dystrofię mięśniową. Dzięki wsparciu bliskich oraz własnej determinacji odkrył misję swojego życia jaką jest inspirowanie innych do działania. Tę misję odkrył zamieszkując w 2011 w Barcelonie. Jego wystąpienia poruszają takie tematy jak odwaga, wiara w siebie, pomysły, czy kreatywność. Działanie, choć tak prężne bywa jednak trudne, zwłaszcza, gdy pojawiają się bariery – szczególnie finansowe. I to właśnie od nich zaczęła się rozmowa. W tym wypadku jednak pieniądz pojawił się przede wszystkim w odniesieniu do konsekwencji jakie niesie ze sobą zaniedbanie finansowego wsparcia względem osób z niepełnosprawnościami. Parafrazując myśli naszego gościa – nie sztuką jest poklepywać po ramieniu, gdy jest dobrze i odnosimy sukcesy. Cenne jest podać rękę w tym odpowiednim momencie.

Łukasz Krasoń – plany, marzenia, nadzieje 

Społecznik dziś może pochwalić się wystąpieniami na jednej scenie z takimi gwiazdami jak np. Nick Vujicic. W dalszej części rozmowy Łukasz Krasoń opowiedział m.in. o początkach swojej choroby, a ściślej o tym, że nie pamięta życia bez wózka inwalidzkiego. Ponadto mówił o rodzinie, która mimo ciężkich chwil walczyła o to, by mógł chodzić do normalnej szkoły. Według działacza to, czego dzisiaj nadal brakuje pełnosprawnemu społeczeństwu to świadomość problemów, z którymi zmagają się osoby z niepełnosprawnością. Jak wiemy 3 grudnia przypada Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Według Łukasza Krasonia w 2022 roku takie dni nadal są przede wszystkim jednorazową okazją do tego, by mówić, co jest źle i co należy zrobić, by było lepiej. Tymczasem dziś powinniśmy się przede wszystkim chwalić tym, jaką wartością dodaną mogą być osoby z niepełnosprawnością w przestrzeni społecznej. Sam w 2014 roku spędził dwa miesiące w USA, gdzie realizować swoją autorską trasę motywacyjnych przemówień. 

Łukasz Krasoń w swoich wystąpieniach zachęca przede wszystkim do kreatywności i otwartego myślenia mimo codziennych barier

Po pierwsze – zmiana mentalności 

W swoich wystąpieniach działacz uczy, jak być szczęśliwym oraz tego, by ewentualne słabości przekuć w jeszcze większą siłę. Bariery są bowiem po to, by je pokonywać, a nie, żeby stały się zaporą do realizacji marzeń. Rozmowa z Łukaszem Krasoniem to przede wszystkim apel w stronę większego zainteresowania działalnościami inicjowanymi przez osoby z niepełnosprawnościami. Dlatego w trzeciej części rozmowy pojawił się m.in. wątek dotyczący masowych mediów, które według naszego gościa niestety nadal zbyt rzadko nagłaśniają takie sprawy. Jeżeli już to robią, to jest to raczej kontekst ukazywania cierpienia, niż pokazywania społecznych wartości. Ponadto społeczeństwo wciąż żyje utartymi schematami, gdzie w ich słowniku nadal nie brakuje takich określeń jak „kaleka”, czy „inwalida”, które już dawno powinny odejść do przeszłości. Tym bardziej jesteśmy dumni, że nasz gość docenił Radio Bezpieczna Podróż jako medium, które pokazuje, że osoba z niepełnosprawnością może na równi wypełniać dziennikarską, a zarazem społeczną misję. 

Rozmowa z Łukaszem Krasoniem

Może Cię także zainteresować: Rozmowa z Angeliką Chrapkiewicz-Gądek