Jak spędzić ferie z dziećmi?

391

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Podczas ferii zimowych spędźmy z dzieckiem jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu

Jak spędzić ferie z dziećmi? Jak sprawić, aby ten czas był dla nich niezapomnianą przygodą i oderwaniem się od obowiązków szkolnych? Ferie to przecież szansa na zregenerowanie sił i dobrą, beztroską zabawę! Jest to nie lada wyzwanie dla każdego rodzica, ale przy odrobinie dobrych chęci i zaangażowaniu, jest to jak najbardziej możliwe!

Kiedy zaczynają się ferie?

Warto wiedzieć już wcześniej, kiedy zaczynają się ferie w poszczególnych województwach, tak aby odpowiednio zaplanować urlop i zarezerwować sobie miejsce. Już od paru lat terminy ferii zimowych w poszczególnych województwach różnią się od siebie. Decyzja taka została podjęta w 2003 roku i obowiązuje do dziś. Wpływ na to miało, między innymi zbyt duże obłożenie bazy hotelowej, oraz ogromny tłok w pociągach i na stokach narciarskich. W związku z tym już od 20 lat terminy te zostały podzielone, tak aby liczba turystów rozłożyła się w czasie. Na szczęście Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłasza je z 1,5-rocznym wyprzedzeniem. Możemy więc już wcześniej wszystko zaplanować. Znane są już zresztą terminy nie tylko na 2023, ale też i na rok 2024.

Terminy ferii zimowych 2023 rok:

-16 stycznia-29 stycznia 2023: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie;

-23 stycznia-5 lutego 2023: podlaskie, warmińsko-mazurskie;

-30 stycznia-12 lutego 2023: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie;

-13 lutego-26 lutego 2023: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie.

Terminy ferii zimowych 2024 rok

-15 stycznia-28 stycznia 2024: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie;

-22 stycznia-4 lutego 2024: podlaskie, warmińsko-mazurskie;

-29 stycznia-11 lutego 2024: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie i śląskie;

-12-25 lutego 2024: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie i wielkopolskie.

Jak spędzić ferie z dziećmi w górach

Ferie zimowe w górach to idealny pomysł na to, aby zachęcić dziecko do aktywności fizycznej. Po półrocznym przesiadywaniu przy książkach i komputerze przyda im się odrobina ruchu na świeżym powietrzu, które hartuje i wzmacnia odporność. Czasami jest to także jedyna szansa na zabawę na śniegu, którego w górach mamy pod zdecydowanie większym dostatkiem. W pozostałych regionach białego puchu mamy jak na lekarstwo i nasze pociechy nie mają okazji, by się nim nacieszyć. Dlatego ferie w górach mogą być jedyną szansą na biały wypoczynek. Na ulepienie bałwana, bitwę na śnieżki, jazdę na sankach, czy też naukę jazdy na nartach, czy snowboardzie. Samą naukę jazdy warto rozpocząć jak najszybciej, aby dziecko połknęło bakcyla i miało szansę na osiągnięcia w tej dyscyplinie. Jak się okazuje, na oślich łączkach spotkamy już nawet czteroletnie dzieci szusujące po stokach.

Pamiętajmy jednak, aby naukę rozpocząć z głową, w pełni bezpiecznie i odpowiedzialnie. Warto więc zainwestować w wykwalifikowanego instruktora, który nauczy dziecko prawidłowej techniki jazdy i zasad zachowania na stoku. Jednak narty to nie jedyna atrakcja dla najmłodszych w górach. Pensjonaty i hotele prześcigają się w zimowych ofertach dla swoich gości. Do atrakcji możemy zaliczyć kuligi, ogniska oraz zjazdy z górki, na czym tylko się da. Po aktywnie spędzonym czasie na świeżym powietrzu warto skorzystać z oferty hotelowej. Posiadają oni zazwyczaj strefę SPA, gdzie nie tylko nasze dziecko, ale i my sami popływamy i przy okazji się zrelaksujemy. Warto przy wyborze hotelu kierować się też miejscem, które w ofercie posiada zabawy z animatorami, którzy zorganizują wolny czas naszych dzieci.

Ferie w mieście

Podczas zimowych spacerów możemy razem z dziećmi karmić kaczki i łabędzie

Ferie w mieście wcale nie muszą być nudne. Wystarczy odrobina wyobraźni, dobrych chęci i możemy dziecku zorganizować wakacje pełne wrażeń. W każdym większym mieście lub jego okolicy tworzone są lodowiska, gdzie można wypożyczyć łyżwy i świetnie się bawić. Nauka jazdy na łyżwach pozwoli rozwinąć w dziecku koordynację i cierpliwość, a dodatkowo będzie dla niego prawdziwą frajdą. Po tak fantastycznej zabawie możemy zaprowadzić malucha do świetlicy, klubu czy biblioteki, gdzie organizowane są dla nich różnego typu zajęcia. Nasze dziecko nie tylko będzie dobrze tam się bawić, ale i może rozwijać również swoje talenty i zainteresowania. W niektórych polskich miastach znajdują się centra nauki. Tam nasze dziecko może wykonywać fascynujące eksperymenty, poznając nowoczesne technologie.

Zabierzmy dziecko do kina, na basen, do parku trampolin lub na ściankę wspinaczkową. Gdy rodzice pracują, fajnym pomysłem będzie zapisanie malucha na półkolonie organizowane w większości miast. Tam dziecko miło spędzi czas, ucząc się i bawiąc. Dodatkowo nie musimy martwić się o posiłki, gdyż są one wliczone w cenę. Gdy pogoda nam sprzyja i mamy odrobinę śniegu, zabierzmy najmłodszych na zimowy spacer. Możemy wówczas ulepić bałwana, porzucać się śnieżkami, pojeździć na sankach lub po prostu miło razem spędzić czas. Po takich zimowych szaleństwach idealnym pomysłem będzie wizyta w kawiarence i kubek pysznej, gorącej czekolady. Wybierzmy się też nad rzekę lub jezioro, gdzie możemy nakarmić kaczki i łabędzie, korzystając z tzw. „kaczkomatów”. Będzie to kolejna lekcja wrażliwości i empatii dla najmłodszych.

Jak spędzić ferie z dziećmi w domu

Podczas ferii w domu możemy z dziećmi pograć w planszówki lub poukładać puzzle

Nie każdy z nas może sobie pozwolić na wyjazd z dzieckiem na ferie lub opłacenie mu półkolonii w mieście. Nie oznacza to jednak, że nasza pociecha będzie skazana na nudę i brak rozrywki. W momencie, kiedy pogoda nam sprzyja, wachlarz naszych możliwości jest większy i możemy pobawić się z dzieckiem na zewnątrz. Problem zaczyna się, gdy jest zimno, kiedy za oknem mamy deszcz i silny wiatr. Wtedy często zastanawiamy się jak spędzić ferie z dziećmi w domu? Nie jest to wcale tak trudne wyzwanie, jak na początku nam się wydaje. Ważne jest, żeby poznać zainteresowania najmłodszych i tak zorganizować im czas, aby robiły to, co lubią.

Chyba nikogo z nas nie trzeba też zachęcać do planszówek, czy puzzli. Lubią je dorośli, jak i dzieci. Wybór jest ogromny, od klasycznego Chińczyka, poprzez pamięciówki, na Monopoly skończywszy. Ferie zimowe to także doskonały czas, aby rozwinąć u najmłodszych nowe hobby. Prace plastyczne lub techniczne mogą być świetną formą rozrywki, ale też możliwością rozwijania talentów. Pobawmy się z dziećmi w teatrzyk, pokaz mody lub urządźmy bal karnawałowy z przebraniem. Zorganizujmy dla nich karaoke bądź stwórzmy im ciekawy tor przeszkód do pokonania. Możemy też urządzić małe kino w domu z pysznymi przekąskami, które wcześniej wspólnie przygotujemy.

Przeczytaj także: Narciarstwo dla osób z niepełnosprawnością

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia