Narciarstwo dla osób niepełnosprawnych

1454

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

mono ski
Narciarstwo osób niepełnosprawnych staje się w Polsce coraz bardziej popularne

Narciarstwo dla osób niepełnosprawnych z dnia na dzień zyskuje coraz większą popularność. Ta dyscyplina sportowa została nazwana mono ski od jednej, szerokiej narty, na której narciarz porusza się po stoku. Osoby, które z różnych przyczyn, nie mogą uprawiać narciarstwa tradycyjnego, tu znajdą coś dla siebie.

Narciarstwo dla osób niepełnosprawnych – czym jest mono ski?

Narciarstwo zjazdowe wydaje się czymś zupełnie nieosiągalnym dla osób z niepełnosprawnościami. Nic bardziej mylnego! Coraz więcej słyszy się o osiągnięciach osób niepełnosprawnych w tej dziedzinie. Wiadomo, nie każdy musi od razu zdobywać medale, można uprawiać tę dyscyplinę rekreacyjnie i dobrze przy tym się bawić. Dzięki zaangażowaniu wielu osób, jak również innowacyjnym rozwiązaniom technicznym, każdy może doświadczyć emocji związanych z tym sportem. Dlatego wózek nie jest tu żadnym ograniczeniem. Na nartach odnajdą się więc osoby po urazie rdzenia kręgowego, przepuklinie oponowo- rdzeniowej, porażeniu mózgowym, czy też obustronnej amputacji nóg. Dzięki powstaniu wielu stowarzyszeń, fundacji i firm, dyscyplina ta staje się coraz bardziej popularna na całym świecie. Osoby początkujące mogą skorzystać z pomocy wykwalifikowanych instruktorów, którzy udzielą cennych wskazówek i przede wszystkim zadbają o nasze bezpieczeństwo. W przypadku dużej niepełnosprawności, instruktor poprowadzi podopiecznego od początku zjazdu, aż do końca. jak wygląda zjazd z asystą można zobaczyć na :https://www.youtube.com/watch?v=7pJo_33Vxhk

Narciarstwo dla osób niepełnosprawnych – sprzęt i odpowiedni ubiór

Bardzo ważne jest dobranie odpowiedniego sprzętu do jazdy na mono ski

Narciarstwo dla osób niepełnosprawnych wymaga zarówno odpowiedniego sprzętu jak i ubioru. Może zacznijmy od sprzętu, który jest nam niezbędny do rozpoczęcia przygody z narciarstwem. Sprzęt ten zwany Monoski składa się z metalowej konstrukcji/ramy, nart, siedziska oraz niezbędnych kulonart. Wykorzystuje się zwykłe narty karvingowe, jednak ze względu , że cały ciężar narciarza spoczywa na jednej narcie, musi być ona bardzo twarda. Dzięki siedzisku osoba poruszająca się na wózku może w bezpieczny sposób zjeżdżać ze stoku. Dodatkowo kulonarty pozwalają osobie siedzącej nadać odpowiedni tor zjazdu. W momencie kiedy osoba niepełnosprawna nie jest w stanie samodzielnie posługiwać się kulonartami, prowadzenie Monoski przejmuje instruktor. Dlatego nie ma znaczenia jaki posiadamy stopień niepełnosprawności i jakie są nasze ograniczenia. Dzięki Monoski jesteśmy w stanie poczuć się jak w pełni sprawni narciarze szusujący po stoku i poznać smak adrenaliny. I co najważniejsze zobaczyć wszystko z innej perspektywy.

Podczas jazdy na nartach liczy się przede wszystkim ciepło, wygoda i bezpieczeństwo. Dlatego musimy zadbać o odpowiedni dobór odzieży, najlepiej termoaktywnej. Bielizna powinna być termiczna, która utrzyma odpowiednią temperaturę ciała i odprowadzi wilgoć. Wybierzmy komplet składający się z legginsów i koszulki z długimi rękawami. Na pewno potrzebne będą nam także odpowiednie skarpety narciarskie, które ogrzeją nam stopy i pozostawią je suche przez wiele godzin. Spodnie narciarskie koniecznie powinny mieć nogawki z wewnętrznymi mankietami. Zabezpieczy nas to przed wpadającym śniegiem i ułatwi zakładanie na buty. Kurtka musi posiadać membranę, która chroni przed wiatrem i wilgocią. Dodatkowo powinna mieć kaptur i liczne kieszonki zapinane na zamek. Podczas szusowania niezbędne są ciepłe rękawice narciarskie, ważne jest aby sięgały za nadgarstki. I co najważniejsze, nie wybierajmy się na stok bez kasku i gogli. Idealne gogle do jazdy na nartach mają szkła o współczynniku przepuszczalności 25-60%, dzięki czemu sprawdzą się w każdych warunkach pogodowych.

Sukcesy niepełnosprawnych narciarzy

Jarosław Rola to niepełnosprawny narciarz, który przełamuje stereotypy, że narciarstwo sportowe jest tylko dla osób w pełni sprawnych. W wieku 17 lat uległ wypadkowi, w wyniku którego stracił obie nogi. Wcześniej mężczyzna prowadził bardzo aktywny tryb życia, chodził po górach oraz jeździł na nartach. Po wypadku bardzo chciał wrócić do narciarstwa, dlatego szukał dla siebie alternatywnych rozwiązań. Jedną z najistotniejszych rzeczy była narta mono-ski umożliwiająca mu jazdę mimo braku nóg. Po zdobyciu odpowiedniego sprzętu, rozpoczął intensywne treningi. Dziś Jarosław Rola jest narciarzem alpejskim odnoszącym spektakularne sukcesy. Na jego koncie znajdują się tytuły Mistrza Polski w Narciarstwie Alpejskim oraz liczne Puchary Europy. Brał udział na olimpiadach w Turynie i Vancouver. Ponadto organizował w Karkonoszach szkolenia narciarskie dla niepełnosprawnych. Zajmuje się również projektowaniem i wykonywaniem sprzętu sportowego dla osób niepełnosprawnych ruchowo.

Kolejnym wyjątkowym sportowcem, który pokonuje przeciwności, aby robić to, co kocha jest Dariusz Sobczak. Od najmłodszych lat uprawiał narciarstwo, pierwszy raz na stoku stanął w wieku trzech lat. Wypadek spowodował, że musiał zaprzestać swojej przygody z nartami. Bardzo długo w Polsce brakowało możliwości technicznych do uprawiania tej dyscypliny. Zmieniło się to dopiero w 2003 roku. Wówczas Dariusz Sobczak rozpoczął swoje treningi na mono ski. Jak sam przyznaje początki nie należały do najłatwiejszych. Jednak chart ducha i siła charakteru sprawiły, że mężczyzna zdobył tytuł wicemistrza w narciarstwie alpejskim. Jak sam przyznaje: ” Narciarstwo, ma w sobie to piękno, że niweluje całkowicie odczucia związane z niepełnosprawnością”.

Narciarstwo dla osób niepełnosprawnych – dobór sprzętu

Niezwykle istotną rolę odgrywa dopasowanie odpowiedniego sprzętu dla osoby z niepełnosprawnością. Złe dobranie mono ski może nam wręcz uniemożliwić jazdę, dlatego pamiętajmy o tym przy zakupie nart. Jest to sprzęt niestety bardzo drogi, więc zanim się zdecydujemy na zakup, sprawdźmy wszystko bardzo dokładnie. Powinno być to w zasadzie urządzenie zrobione na miarę dla konkretnej osoby, jednak niektórzy decydują się na zakup sprzętu używanego. Zwróćmy więc zatem uwagę na szerokość siedziska, musi być dopasowana do bioder narciarza. Dodatkowo długość siedziska i wielkość metalowej konstrukcji z podnóżkiem musi być dostosowana do długości nóg. Wysokość siedziska też ma znaczenie. Im wyżej osoba miała złamany kręgosłup, tym oparcie musi być wyższe. Koleją kwestią, bardzo ważną jest niezawodność mono ski. Musi być on wykonany z trwałych materiałów, tak aby nic złego nie wydarzyło się podczas zjazdu.

Narciarstwo alpejskie

Fani gór i zimowych sportów powinni spróbować jazdy na mono ski

Narciarstwo alpejskie, zwane też zjazdowym to najbardziej popularna zimowa dyscyplina w Polsce. Podobnie jak w przypadku narciarstwa biegowego zawodnicy z niepełnosprawnościami podzieleni są na trzy grupy w zależności od typu i rodzaju dysfunkcji. W konsekwencji startują w pozycji stojącej bądź siedzącej. Kolejną trzecią grupę stanowią osoby z niepełnosprawnością wzrokową. Zasady w narciarstwie alpejskim są takie same jak w przypadku osób w pełni sprawnych. Wygrywa ten kto w najkrótszym czasie pokona wyznaczoną trasę. Na narciarstwo alpejskie składają się następujące konkurencje: slalom, slalom gigant, super gigant, zjazd oraz kombinacja. W dwóch pierwszych dyscyplinach niezwykle istotna jest technika zjazdu. Natomiast w dwóch następnych liczy się szybkość i właśnie wtedy alpejczyk potrafi osiągnąć prędkość nawet 100km/h.

Przeczytaj także:https://bezpiecznapodroz.org/2022/11/03/rajdowiec-bez-rak-bartosz-ostalowski/

Foto; archiwum prywatne

Słuchaj nas online!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia