Oczyszczanie jelit – jakie mamy sposoby?

302

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Oczyszczanie jelit – jakie mamy sposoby?
Jajka, warzywa, owoce, czy kiełki – to tylko niektóre produkty, które pomogą nam zatroszczyć się o nasze jelita.

Jelita to nasz drugi mózg – wiemy o tym doskonale. Mimo wszystko często nie potrafimy o się nie odpowiednio zatroszczyć. Tymczasem odpowiadają one za prawidłowe funkcjonowanie niemal całego naszego organizmu. Tym bardziej warto zadbać o ich profilaktykę. Oczyszczanie jelit – jakie mamy sposoby? 

Oczyszczanie jelit – jakie mamy sposoby – nasz organizm 

Zdecydowanie łatwiej byłoby nam wskazać, na co jelita nie mają wpływu niż na to, na co mają. Przede wszystkim zapewniają prawidłowe funkcjonowanie całego układu pokarmowego. Ponadto jelita zawierają mikroflorę bakteryjną, której zawdzięczamy produkcje hormonów i witamin w organizmie. Dzięki regulacji autoimmunologicznej nasze jelita chronią nas przed różnego rodzaju patogenami. Nasz organizm chroniony jest też przed infekcjami wirusowymi. Udowodniono także, że zła kondycja jelit wpływa na nasze samopoczucie psychiczne. Dlatego tak ważne jest, by dbać o nie m.in. poprzez właściwą dietę. W przypadku bóli w okolicach podbrzusza, zaparć, czy bolesnych wypróżnień niezwłocznie udajmy się do specjalisty. Jeśli chodzi o diagnostykę zdrowia jelit, to jednym z podstawowych badań jest kolonoskopia. W kontekście dbania o jelita często mówimy o ich tzw. oczyszczaniu. W tym wypadku chodzi jednak nie tyle o konkretne działania, ile codzienne dbanie o ich dobrostan. 

Jednym ze sposobów oczyszczania jelit jest regularne uzupełnianie wody.

Oczyszczanie jelit – jakie mamy sposoby – cenne wartości odżywcze 

Jednym z działań profilaktycznych jest np. unikanie zaparć. Tu pamiętajmy przede wszystkim o regularnym uzupełnianiu płynów, najlepiej w postaci wody. Kolejnym ważnym elementem naszej diety jest zawartość błonnika rozpuszczalnego w wodzie. Znajdziemy go m.in. w warzywach, owocach, nasionach, czy kiełkach. Dużo błonnika nierozpuszczalnego znajduje się w tak lubianych przez nas kaszach i makaronach. Niestety spożywany w nadmiarze także może powodować zaparcia. „W sklepach możemy znaleźć różne formy błonnika, szczególnie dobrze działającym będzie babka płesznik lub babka jajowata przygotowana zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Jednak żaden błonnik nie zadziała bez płynów w diecie”. – podkreśla dr Magdalena Cubała-Kucharska, specjalistka medycyny rodzinnej. Dalej mamy tłuszcze, które z pozoru mogą kojarzyć nam się z ciężkostrawnymi potrawami. Mowa tu jednak o tych zawartych, np. w oleju lnianym, które przeciwnie – wpływają na nas korzystnie. Czynnikami wspierającymi nasze jelita są też niektóre produkty z zawartością magnezu. 

Oczyszczanie jelit – jakie mamy sposoby – siła w naturze 

Choć imbir kojarzy nam się głównie z infekcjami górnych dróg oddechowych, to wspiera także nasz układ trawienny. O tym, co warto jeść w trosce o zdrowie naszych jelit powiedzieliśmy sobie wyżej. Do menu warto dodać także np. jajka, które mają cenne wartości odżywcze. Dodajmy również do tego produkty fermentowane jak kapusta kiszona, czy zakwas z buraków. Do naszej diety możemy dorzucić także fermentowany nabiał. Jeżeli mamy możliwość to naszą dietę najlepiej skonsultujmy z dietetykiem. Z kolei unikamy przede wszystkim tego, co jest kaloryczne, ciężkostrawne i przetworzone. „Im bardziej przetworzone produkty, tym gorsze dla naszego jelita, dlatego rezygnujemy np. z przekąsek typu chipsy, ale także wędliny. Nie przesadzamy również z mięsem w diecie i tłuszczem pochodzenia. Unikamy jak możemy również cukru, szczególnie tego „zwykłego” i w formie syropu glukozowo-frukotozowego – które niestety są w bardzo wielu produktach”. – podkreśla dr Magdalena Cubała-Kucharska. 

Oczyszczanie jelit – jakie mamy sposoby – wpływ aktywności fizycznej 

Okazuje się, że na nasze jelita dobroczynnie wpływa również aktywność fizyczna. Musi być ona jednak odpowiednio dostosowana. Zdrowy ruch nie powinien bowiem być przymusem, tylko radością i formą zdrowego relaksu. W przeciwnym razie może dojść do zaostrzenia nieprzyjemnych objawów. Ruch dopasowujemy też do naszych możliwości fizycznych. Aktywność fizyczna jest kluczowa dla prawidłowej perystaltyki naszych jelit. Dzięki temu są one też odpowiednio ukrwione. Ponadto pozytywnie wpływa także na glikemię i reguluje nasz apetyt. Odpowiednia aktywność fizyczna przeciwdziała również takim chorobom jak kamica żółciowa, choroba wrzodowa dwunastnicy, czy nowotwór jelita grubego. 

Choroby jelit nie tylko utrudniają codzienne funkcjonowanie, ale i mogą być groźne dla zdrowia, a naswet życia.

Oczyszczanie jelit – jakie mamy sposoby – zdrowe ciało 

Oczyszczanie jelit – powiedzieliśmy sobie jakie mamy sposoby. Wiadomo jednak, że od leczenia lepsze jest zapobieganie. Niestety niepokojące symptomy często bagatelizujemy przypisując je, np. stresowi. Dlatego dbajmy o nasze jelita, nawet, gdy czujemy się dobrze. Zaniedbane mogą prowadzić do wielu groźnych chorób, takich jak: 

– zapalenie jelita grubego; 

– choroba Leśniewskiego-Crohna; 

– celiakia; 

– zespół jelita drażliwego; 

Oczywiście najbardziej niebezpiecznym skutkiem jest rak jelita grubego, który wpływa na funkcjonowanie pozostałych narządów. Chore jelita nie będą w stanie dostarczać organizmowi niezbędnych wartości odżywczych. Pamiętajmy też, że ich zła kondycja utrudnia życie codzienne. Nieustanne zaparcia, czy bolesne wypróżnianie znacząco wpływają na nasze funkcjonowanie. Jeżeli dolegliwości jelitowe są skutkiem problemów psychicznych, wówczas warto poszukać pomocy u psychoterapeuty.

Przeczytaj także: Nieswoiste zapalenie jelit

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia