Kolejna edycja „Trenuj z wojskiem w ferie”

477

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Jednodniowe, bezpłatne szkolenia dla chętnych cywili właśnie trwają na terenie całego kraju

Kolejna edycja „Trenuj z wojskiem w ferie” to projekt, którego organizatorem jest Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Wojsko Polskie. W czasie projektu, który trwa od połowy stycznia do końca lutego, będzie można wziąć udział w sobotnich, bezpłatnych szkoleniach wojskowych dla cywili. Podczas 8- godzinnych zajęć poznamy podstawy posługiwania się bronią oraz podniesiemy nasze umiejętności i nawyki obronne.

Czym są jednodniowe szkolenia wojskowe

Jednodniowe szkolenia wojskowe, odbywać się będą na terenie całego kraju w 31 jednostkach wojskowych w każdym województwie. Zajęcia odbywają się zawsze w sobotę od godziny 8:00 do 16:00. Szkolenia są skierowane do każdego chętnego cywila, który chce podnieść swoje poczucie bezpieczeństwa. Dodatkowo będzie można zapoznać się z bronią, rzucać granatem ćwiczebnym, poznać podstawy survivalu czy też walki wręcz. Nauczymy się także nawigowania w terenie, zachowania w sytuacjach zagrożenia i podczas alarmu. Dowiemy się również gdzie skryć się podczas ostrzału lotniczego i artyleryjskiego. Ponadto poznamy podstawy udzielania pierwszej pomocy. Dodajmy, że szkolenia są całkowicie bezpłatne z wyżywieniem oraz ubezpieczeniem wszystkich uczestników. Cywile będą szkoleni przez wojskowych instruktorów.

Kolejna edycja „Trenuj z wojskiem w ferie” – kto może wziąć udział

W szkoleniu mogą wziąć udział osoby od 15 do 65 roku życia

W szkoleniu może wziąć udział 150 uczestników (w jednym terminie), którzy zgłosili chęć uczestnictwa. Uczestnikiem zajęć może być osoba w wieku od 15 do 65 lat. Osoba poniżej 18 roku życia, musi posiadać pisemną zgodę od rodzica bądź opiekuna. Warunkiem udziału w zajęciach jest posiadanie wyłącznie polskiego obywatelstwa. Każdy uczestnik musi posiadać podczas weryfikacji dokument tożsamości ze zdjęciem. Na miejscu podpisać także oświadczenie, że nie istnieją żadne przeciwwskazania medyczne do udziału w zajęciach. Uczestnik musi również zaakceptować regulamin, podpisać oświadczenie o zgodzie na wykorzystanie wizerunku oraz klauzulę informacyjną RODO.

Jak zapisać się na szkolenia „Trenuj z wojskiem w ferie”

Na szkolenia „Trenuj z Wojskiem w ferie” możemy zapisać się na wiele sposobów. Zróbmy to telefonicznie lub przez stronę internetową MON, bądź danej jednostki wojskowej. Musimy wówczas wybrać odpowiedni termin oraz miejsce i zgłosić chęć udziału w konkretnych zajęciach. Na stronach internetowych znajdziemy formularze, które w łatwy i szybki sposób wypełnimy, co będzie pierwszym krokiem do uczestnictwa. Dodajmy jednak, że liczba miejsc jest ograniczona i decyduje kolejność zgłoszeń. Istnieje co prawda możliwość wpisania się na listę rezerwową, jednak nie należy zwlekać, aby mieć pewność udziału w zajęciach.

Jak przygotować się do szkolenia

Nie musimy w jakiś szczególny sposób przygotowywać się do zajęć, ważny jest jednak odpowiedni ubiór. Pamiętajmy więc o wygodnej odzieży, dostosowanej do warunków atmosferycznych oraz umożliwiającej swobodne wykonywanie ćwiczeń. Spodnie należy założyć z długimi nogawkami, buty sportowe, rękawiczki typu „wampirki” oraz wygodną kurtkę. Możemy zabrać ze sobą mały plecak. Aby wziąć udział w szkoleniu, wystarczy przeciętna kondycja zdrowego człowieka, dlatego nie musimy wcześniej specjalnie ćwiczyć. Jak podkreślił jeden z oficerów: „Nie wyciskamy tu siódmych potów, chcemy, żeby szkolenie było komfortowe i aby każdy wniósł z niego jak najwięcej”. Kapitan Płuciennik dodał natomiast: „Nasi instruktorzy nie planują zaawansowanych zajęć. Na pewno dopasują program do możliwości uczestników”.

Kolejna edycja „Trenuj z wojskiem w ferie” – plan szkolenia

Podczas szkolenia zapoznamy się z obsługą broni i zachowania w sytuacjach zagrożenia

Czas szkolenia przewidywany jest w godzinach od 8:00-16:00, jednak na miejsce należy przybyć znacznie wcześniej, gdyż od godziny 7:00 rozpoczyna się rejestracja. Po rejestracji wszyscy uczestnicy będą zaproszeni do zrobienia wspólnego, pamiątkowego zdjęcia. Następnie będą skierowani na aulę, gdzie odbędzie się oficjalne przywitanie przez Komendanta i Koordynatora. W dalszej kolejności uczestnicy otrzymają identyfikatory w ośmiu kolorach, przypisane do danej grupy. Dalej instruktorzy zabiorą swoje grupy na punkty nauczania z możliwością przerwy na kawę i coś słodkiego. Po przejściu wszystkich zadań uczestnicy zjedzą obiad, czyli grochówkę wojskową i kiełbaskę. Odbędzie się także pokaz lekkiej piechoty. Na zakończenie szkolenia będą wydane certyfikaty i pożegnanie uczestników.

Uczestnicy będą musieli przejść osiem punktów, zadań podczas szkoleń. W Szkole Podoficerskiej SONDA w Zegrzu będą one przebiegały miej więcej w taki sposób. Pierwsze zadanie to walka w bliskim kontakcie oraz technika obrony przed ciosami nożem. Drugi punkt to szkolenie medyczne, gdzie nauczymy się zakładania stazy taktycznej, jak również resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Terenoznawstwo, pokaże nam jak orientować się w terenie z wykorzystaniem mapy i kompasu. Czekają na nas również typowe zadania wojskowe, takie jak:

-powszechna obrona przeciwlotnicza (zachowanie się w schronie przeciwlotniczym, sygnały alarmowania i komunikaty ostrzegania);

-obrona przed bronią masowego rażenia. Nauczymy się zakładania maski oraz odzieży ochronnej;

-obsługa broni, w tym karabinka MSBS GROT (składanie i rozkładanie);

-szkolenie strzeleckie, podczas którego nauczymy się podstaw strzelania jak również bezpiecznego posługiwania się bronią. Założymy wyposażenie wojskowe, takie jak kamizelka czy hełm oraz postrzelamy z użyciem amunicji barwiącej;

-taktyka, to nic innego jak pokonywanie toru z przeszkodami, strzelanie do celów, jak również rzut granatem do celu.

Terminy szkoleń

Już ponad połowa szkoleń jest za nami, odbyły się one w różnych jednostkach wojskowych na terenie całego kraju. Pozostały jeszcze trzy terminy, na które serdecznie zapraszamy. Poniżej przedstawiamy dokładny harmonogram szkoleń:

-11.02.2023 – Toruń CSAIU, Bydgoszcz, Kielce, Świętoszów, Wesoła, Stargard, Kraków;

-18.02.2023 – Kłodzko, Zegrze, Wrocław 10pdow, Szczecin;

-25.02.2023 – Warszawa, Grudziądz, Wrocław AWL, Toruń CSWOT, Wędrzyn, Świętoszów, Opole.

Wszystkich słuchaczy i czytelników Radia Bezpieczna Podróż zapraszamy do śledzenia naszych stron, będziemy Was informować na bieżąco o przebiegu szkoleń.

Jak wyglądało szkolenie w Zegrzu?

W Szkole Podoficerskiej „Sonda” w Zegrzu w dniu 4 lutego odbyło się już pierwsze szkolenie z cyklu „Trenuj z wojskiem w ferie”. Uczestnicy zdobyli wiedzę z zakresu obronności, posługiwania się bronią, terenoznawca czy zasad udzielania pierwszej pomocy. Jednak to nie wszystkie atrakcje, jakie czekały na uczestników szkoleń. „Wisienką na torcie’ jak podkreślił sam Rzecznik prasowy „Sondy „chor. Pan Robert Kowalewski była możliwość pokonania toru psychologicznego, który ochotnicy pokonywali w odzieży ochronnej oraz maskach. Dodatkowym utrudnieniem było to, że pomieszczenie, w którym znajdowali się uczestnicy było ciemne, pełne dymu i słychać w nim było odgłosy syren i wybuchów. Przez moment można było poczuć się jak w prawdziwych schronach podczas ataku wroga. Był to więc nie tylko trening sprawnościowy, ale również sprawdzian psychologiczny.

W zajęciach udział wzięli nie tylko mężczyźni, ale także kobiety w różnym przedziale wiekowym. Wszyscy jednak zgodnie twierdzą, że była to cudowna, niezapomniana przygoda, ale również bezcenna lekcja jak radzić sobie w sytuacjach zagrożenia. Szkoła Podoficerska „Sonda” w Zegrzu ponownie otworzy swoje bramy dla cywili 18.02 i 11.03. Z tego więc miejsca w imieniu organizatorów, serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych.

Przeczytaj także: Postępowanie po wybuchu bomby atomowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia