Postępowanie po wybuchu bomby atomowej

6214

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Postępowanie po wybuchu bomby atomowej
Użycie broni jądrowej to jedno z najbardziej dotkliwych i przerażających działań zbrojnych

Postępowanie po wybuchu bomby atomowej – wiedza na ten temat, w kontekście napiętej sytuacji na Ukrainie jest niezwykle istotna. Czy Rosja rzeczywiście może posunąć się do użycia broni atomowej? Trudno dziś udzielić jednoznacznej odpowiedzi, warto jednak być przygotowanym, w razie gdyby sprawdził się najgorszy ze scenariuszy.

Postępowanie po wybuchu bomby atomowej – zasięg i działanie

Postępowanie po wybuchu bomby atomowej - ulica w ogniu
Zasięg i działanie bomby atomowej może doprowadzić do zniszczeń nawet ogromnych metropolii

Atak przy użyciu broni jądrowej to jedno z najbardziej dotkliwych i przerażających działań zbrojnych. Jej niszczycielska siła jest ogromna i może doprowadzić do zniszczeń nawet ogromnych metropolii. Dotychczas analitycy uspokajali, mówiąc, że atak atomowy ze strony Rosji jest mało prawdopodobny. Jednak w obecnej sytuacji takie zagrożenie jest coraz bardziej realne. Należy jednak pamiętać, że nawet w razie wybuchu bomby atomowej na Ukrainie, zasięg zniszczeń i skażeń byłby dla Polski niewielki.

Dlatego na chwilę obecną nie ma powodów do paniki. Uspokoić nas może też fakt, że Polska ma dobrze rozwinięty monitoring skażenia. Mamy sieć pomiarową, która pozwala online śledzić zmiany promieniowania na terytorium Rzeczpospolitej. Dlatego w razie ewentualnego ataku jesteśmy w stanie szybko zareagować i dotrzeć do obywateli, aby poinformować ich o występującym zagrożeniu. Bomba atomowa, zasięg może być różny zależnie od tego czy jest to taktyczna czy strategiczna bomba.

Postępowanie po wybuchu bomby atomowej – atak nuklearny, co robić – najważniejsze, zachowaj spokój

Trudno jednoznacznie potwierdzić lub wykluczyć użycie przez Putina broni jądrowej, gdyż jest to człowiek nieobliczalny i zdolny do wszystkiego. Jednak strach, który wywołał swoimi groźbami jest jak najbardziej realny, udało mu się zastraszyć dużą część świata. Dlatego nie powinniśmy dać sobą manipulować i przede wszystkim zachować zdrowy rozsądek. Jeśli jednak doszłoby do takiego ataku, pamiętajmy o kilku ważnych zasadach. Po pierwsze, na stronie internetowej powiatu, powinniśmy znaleźć informację jak postępować w momencie skażenia promieniotwórczego ( Biuletyn Informacji Publicznej).

Słuchajmy też wszystkich komunikatów radiowych, telewizyjnych o zasięgu krajowym i lokalnym. Dowiemy się wówczas o stopniu zagrożenia, zasięgu i szybkości rozprzestrzeniania się skażenia, a także w jaki sposób należy się zachować w danej sytuacji. I co najważniejsze, nie ulegajmy zbiorowej panice! To na pewno nam nie pomoże a jedynie może zaszkodzić i sprowadzić dodatkowe zagrożenie.

Postępowanie po wybuchu bomby atomowej – zadbaj o siebie i swoich najbliższych

Postępowanie po wybuchu bomby atomowej - skażenie po bombie atomowej może być ogromne tu przykład wybuchu na morzu
Jak zadbać o bezpieczeństwo swoje i swoich najbliższych po wybuchu bomby atomowej

Postępowanie po wybuchu bomby atomowej – warto już dziś dowiedzieć się więcej na ten temat. Mamy takie czasy a nie inne, dlatego często myślimy o tym jak ochronić siebie i swoich bliskich. Zacznijmy może od tego, jakie przedmioty mogą okazać nam się niezbędne na wypadek zagrożenia użycia broni jądrowej. Warto zaopatrzyć się wcześniej w kilka niezbędnych przedmiotów:

-latarkę z zapasowymi bateriami

-przenośne radio na baterie z zapasowymi bateriami

-apteczkę z podstawowymi lekami

-zapas żywności i wody

-worki lub pojemniki do przechowywania żywności

-zapasowe źródło energii elektrycznej ( generator lub akumulator samochodowy)

-ciepłe ubrania i solidne obuwie

W przypadku wybuchu jądrowego powinniśmy w pierwszej kolejności szukać schronienia. Jeśli jesteśmy u siebie w domu, daleko od epicentrum wystarczy szczelnie zamknąć okna i drzwi. W przypadku gdy znajdujemy się poza miejscem zamieszkania, postarajmy się jak najszybciej znaleźć dobry schron. Dowiedzmy się też gdzie znajdują się nasi bliscy i czy są bezpieczni. Postarajmy się nie wychodzić z domu bez potrzeby.

Postępowanie po wybuchu bomby atomowej – zabezpiecz swoje gospodarstwo domowe

Najbardziej problematyczny jest tzw. opad promieniotwórczy (radioaktywny pył), który opada na ziemię po wybuchu bomby. Z wiatrem może być przenoszony na bardzo dalekie odległości, zanieczyszczając budynki, pola uprawne, zwierzęta, wodę i paszę. Zwierzęta zamknijmy jak najszybciej w budynku inwentarskim, w którym już wcześniej zabezpieczmy dla nich wodę i paszę. Pasza dla zwierząt powinna być przechowywana w zamkniętych pomieszczeniach, dokładnie uszczelnionych. W wyniku skażenia może być problem z dostępnością do wody z wodociągów, dlatego warto wcześniej zrobić jej zapas. Przechowywać należy ją w zamkniętych pojemnikach i pomieszczeniach. Jeśli musimy wyjść na zewnątrz zadbajmy o jak najlepszą odzież ochronną i zasłonięcie nosa i ust. Pamiętajmy, że opad promieniotwórczy jest najgroźniejszy przez pierwszych kilka godzin zaraz po wybuchu. Jednak w zależności od użytej broni i skali wybuchu, może utrzymywać się na wysokim poziomie przez tygodnie lub miesiące.

Postępowanie po wybuchu bomby atomowej – jodek potasu

Postępowanie po wybuchu bomby atomowej, atak nuklearny - co robić, przyjąć jodek potasu, na zdjęciu tabletki.
Jodek potasu należy przyjmować tylko w momencie wystąpienia zagrożenia nuklearnego

Jodek potasu można przyjmować wyłącznie w stanie zagrożenia nuklearnego, po usłyszeniu odpowiedniego komunikatu za pośrednictwem radia bądź telewizji. Lek zawierający jodek potasu powinien być przyjęty do dwóch godzin od momentu wystawienia na promieniowanie. W momencie gdy nie możemy go zażyć w zalecanym czasie, przyjmijmy go możliwie jak najszybciej. I tu należy pamiętać, żeby nie przyjmować tabletek jodku potasu na zapas, gdyż nieuzasadnione stosowanie może nam tylko zaszkodzić. Zastosowanie jodku jest działaniem prewencyjnym, które może ewentualnie ochronić nas przed wystąpieniem raka tarczycy. Tabletki te w razie konieczności będą wydawane bezpłatnie, bez okazywania recept w aptekach. Dawkowanie w przypadku zagrożenia promieniowaniem różni się w zależności od wieku:

-dorośli i dzieci powyżej 12 r. ż – 100mg jodu ( 2 tabletki)

-dzieci od 3 do 12 lat – 50mg jodu ( 1 tabletka )

-dzieci od 1 miesiąca do 3 lat – 25mg jodu ( 1/2 tabletki )

-noworodki i niemowlęta młodsze niż 1 miesiąc – 12,5mg jodu ( 1/4 tabletki )

-kobiety w ciąży i karmiące piersią – 100mg jodu ( 2 tabletki )

Podsumowując, na chwilę obecną nie ma powodów do paniki, jednak warto zachować czujność i słuchać komunikatów radiowych i telewizyjnych. Dlatego bądźmy na bieżąco i zachowajmy spokój !

Wybuch bomby atomowej – mało prawdopodobne

Mamy tyle innych problemów że akurat wybuch bomby atomowej jawi się tematem zastępczym. Wojny atomowej nikt nie wygra więc ten kto ją rozpocznie raczej ma tego świadomość. Wracając do tematu wojny na Ukrainie to właśnie Ukraińcy zostali oszukani w Memorandum Budapesztańskim. Mając do dyspozycji atom Putin nigdy by się nie odważył ich napaść. Wybuch bomby atomowej jest mało prawdopodobny ale trzeba być przygotowanym.

Przeczytaj także : Dofinansowania dla osób niepełnosprawnych

Foto: https://www.pexels.com/pl-pl/

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia