Chat GTP – możliwości i zagrożenia

1309

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Chat GTP – możliwości i zagrożenia
Czy wkrótce ludzkość może zacząć mieć problem z samodzielnym budowaniem treści?

O sztucznej inteligencji mówi się od dziesiątek lat. W ostatnim czasie pomysły zaczęły przybierać jednak dużo bardziej realną formę. Chat GTP – możliwości i zagrożenia tego programu to temat, o którym z pewnością warto powiedzieć sobie nieco więcej. 

Chat GPT – możliwości i zagrożenia – co to jest? 

Model został opracowany w 2015 roku w San Francisco przez startup, którego założycielami są znani, amerykańscy przedsiębiorcy – Elon Musk i Sam Altman. Jest to narzędzie, które umożliwia użytkownikom uzyskanie treści lub obrazów upodobnionych na wzór tych wytwarzanych przez ludzki mózg. Dzięki swojej technologii model ma zdolność do tworzenia słów na podstawie frazy wpisanej przez użytkownika W związku z tym sprawdza się m.in. w: 

– tworzeniu treści; 

– systemie obsługi klienta; 

– pisaniu tłumaczeń; 

– pomocy w konwersacji online; 

Abu skorzystać z GPT użytkownik może skorzystać, np. z interfejsu API, czy gotowych aplikacji, jak GPT-3 lub Replika. Chat GPT dostępny jest także w wersji darmowej, dlatego istnieje jeszcze prostsza metoda. Wystarczy zarejestrować się na chat.openai.com, a następnie podać adres e-mail, dzięki któremu będziemy mogli przejść weryfikacje. Po niej można już rozmawiać z chatem, zadając mu wybrane pytania. 

Chat GPT – kiedy pomaga? 

Jak wyżej wspomnieliśmy, chat GPT wytwarza treści i obrazy podobne do tych tworzonych przez ludzki mózg. Można zauważyć, że teksty, które nam oferuje brzmią bardzo naturalnie, niczym unikalny artykuł. Trudno się zatem dziwić, że z powodzeniem wykorzystywany jest, np. w branży medialnej. To jednak nie wszystko! Narzędziu można zlecić nawet napisanie tekstu piosenki, a nawet wiersza! Odnajdzie się także w przypadku tłumaczenia danej treści na inny język. Ponadto doskonale sprawdza się, aby generować rozmowy. Dzięki swoim możliwościom potrafi dobierać frazy, które umożliwiają prawidłową konwersację nawet przy skomplikowanych zapytaniach. Narzędzie jest stale udoskonalane, przez co dostarcza nam coraz dokładniejszych odpowiedzi. Ponadto coraz więcej osób wykorzystuje to narzędzie jak do tej pory wykorzystywano wyszukiwarkę Google. Wystarczy bowiem przykładowo wpisać frazę „idealny prezent dla dziecka”, a chat GPT poda nam szereg możliwości. Podobnie rzecz ma się, np. z informacjami o znanych postaciach. 

Chat GTP już jest doskonałą alternatywą m.in. dla popularnych, internetowych wyszukiwarek.

Jakie są zagrożenia? 

Sztuczna inteligencja skutkuje tworzeniem ogromnej ilości różnych treści. Te z kolei w wielu przypadkach mogą nie być podparte odpowiednimi źródłami. W związku z tym jednym z czynników, które obawia się społeczeństwo jest dezinformacja. Tu wręcz mówi się o idealnym narzędziu dla osób szerzących różnego rodzaju kontrowersyjne ideologie. Wszystko to dzięki umiejętności posługiwania się kodami językowymi. Z kolei dezinformacja to też oczywiście propagowanie określonych wartości i zachowań. W tym wypadku zwróćmy uwagę, że narzędzie, które może to zdziałać jest tak naprawdę dostępne dla wszystkich. Dla obecnego pokolenia dzieci i nastolatków internet to cały świat. Trudno się zatem dziwić, że Chat GPT może być dla nich doskonałą opcją, np. do napisania rozprawki. Pytanie, czy w tej sytuacji nie powinniśmy obawiać się nadejścia ludzkości, która wkrótce nie będzie w stanie sama nic tworzyć? Eksperci boją się również tworzenia e-maili ze złośliwym oprogramowaniem generującym różnego typu wirusy. 

Jednym z potencjalnych zagrożeń sztucznej inteligencji jest m.in. coraz większa dezinformacja.

Chat GPT – możliwości i zagrożenia – dalsze konsekwencje 

Specjaliści, idąc dalej tym tropem obawiają się również ataków cybernetycznych względem potencjalnych internautów. Jak wyżej wspomnieliśmy, Chat GPT doskonale może sprawdzić się w branży dziennikarskiej. Niestety problem pojawia się, gdy nie będziemy umieć prawidłowo z niego korzystać. Narzędzie to nadal nie jest nieomylne. Nie odwołując się do innych źródeł będziemy wypuszczać artykuły zawierające szereg nieprawidłowych informacji. Krótko mówiąc – Chat GTP powinien być pomocą, a nie zastępstwem. Z drugiej strony sztuczna inteligencja może spowodować, że zastąpi ona samych dziennikarzy i nie jest to jedyny zawód. W podobnym położeniu znajdują się m.in. programiści, inżynierowie, czy analitycy, a także osoby działające w branży finansowej. Potencjalni pracodawcy mogą wkrótce przekonać się, że korzystanie ze sztucznej inteligencji jest zwyczajnie tańsze od utrzymywania kilkunastu pracowników. To, czego jednak społeczeństwo obawia się najbardziej to zanik umiejętności własnej, konstruktywnej oceny danej sytuacji. 

Technologia, która zastępuje w pracy żywego człowieka? To może stać się wkrótce możliwe!

Sztuczna inteligencja zastąpi człowieka? 

Chat GPT – możliwości i zagrożenia tego narzędzia spowodowały, że w ostatnim czasie jest o nim naprawdę głośno. Na całym świecie bije rekordy popularności. Trudno się dziwić. Żyjemy bowiem w czasach, w których czas wykonania danego zadania często góruje na jego jakością. Dlatego jego wpływ na komunikacje w najbliższych latach jest więcej niż oczywisty. W takich momentach ponownie powracamy do pytania, czy nadchodzą czasy, w których sztuczna inteligencja może zastąpić człowieka? Z technicznego punktu widzenia rzeczywiście staje się to coraz bardziej prawdopodobne. Z drugiej strony mamy jednak sferę emocjonalną, gdzie technika, choć może zastąpić mózg, to nigdy nie będzie w stanie zastąpić naszego serca. 

Przeczytaj także: Skutki korzystania z technologii

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia