Skutki korzystania z technologii

347

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Skutki korzystania z technologii
Uzależnienie od technologi obok depresji już jest jednym z cywilizacyjnych problemów.

Prawdopodobnie niewielu z nas wyobraża sobie dzisiejsze funkcjonowanie bez internetu. Tymczasem z jednej strony wirtualna przestrzeń może być kopalnią wiedzy, z drugiej jednak źródłem problemów. Jakie mogą być najgroźniejsze skutki korzystania z technologii

Skutki korzystania z technologii – objawy fizyczne 

Warto skojarzyć, że kiedyś technologia opierała się przede wszystkim na grach komputerowych. Była zatem jedynie dodatkową opcją spędzania wolnego czasu głównie wśród dzieci i młodzieży. Dziś dzięki niej możemy pracować, uczyć się, zdobywać kolejne kwalifikacje, nawiązywać relacje społeczne, oglądać filmy czy słuchać ulubionej muzyki. Wszystkie te możliwości znajdują się przede wszystkim w naszych telefonach komórkowych. Tak szeroki zakres udogodnień doprowadził do niemal całkowitego zatarcia między codziennymi obowiązkami a czasem wolnym. W przypadku konkretnych skutków warto podzielić je na te typowo fizjologiczne oraz związane bezpośrednio z funkcjonowaniem w społeczeństwie. Przed ekranem męczą się przede wszystkim nasze oczy. Efektem mogą być m.in. wady wzroku oraz bóle głowy. W skrajnych sytuacjach może nawet dojść do tzw. padaczki ekranowej. Osoby spędzające dużo czasu przed komputerem narażone są z kolei na schorzenia kręgosłupa. Długotrwałe przebywanie w sieci powoduje, że gorzej się odżywiamy. 

Skutki korzystania z urządzeń technologicznych

Skutki korzystania z technologii – relacje społeczne 

Jak wiemy brak aktywności fizycznej w połączeniu ze złą dietą często prowadzi do chorób układu pokarmowego. Największe zmiany zachodzą jednak w naszej psychice. Od lat specjaliści alarmują, że długotrwałe przebywanie w wirtualnej rzeczywistości wzmaga zachowania agresywne. Ponadto z czasem zaczynamy mieć coraz większą trudność w nawiązywaniu kontaktów w tzw. realnym świecie. Pamiętajmy, że sam internet jest kopalnią informacji – najczęściej tych dramatycznych. Każdego dnia nasz umysł zasypywany jest przytłaczającymi wiadomościami. Niestety jest to jedna z najprostszych dróg do depresji czy zaburzeń lękowych. Dzisiejsze statystyki dziennego korzystania z urządzeń technologicznych jasno pokazują, że nie potrafimy bez nich funkcjonować. Warto jednak zrobić sobie przerwę i zastanowić się, jak inaczej i bardziej kreatywnie możemy wykorzystać nasz czas. Wirtualna rzeczywistość to także poważne zagrożenia. Należą do nich m.in. tzw. fake newsy z niesprawdzonych źródeł, coraz częstsze przypadki śmierci podczas robienia selfie czy wirtualni przestępcy. 

Skutki korzystania z urządzeń technologicznych

Skutki korzystania z technologii – uzależnienia 

Uzależnienie od urządzeń technologicznych jest w praktyce tak samo poważną dolegliwością, jak alkoholizm. Początkowo chory zaczyna spędzać w sieci coraz więcej czasu. Osoba uzależniona może spędzać przed urządzeniem niemal 24 godziny na dobę. Z kolei każda próba rozłąki z wirtualną przestrzenią prowadzi do takich objawów jak niepokój, depresja, nieustanne poczucie utraty kontroli nad własnym życiem. Z czasem uzależnieni przestają spotykać się z przyjaciółmi, coraz bardziej oddalają się również od najbliższej rodziny. Niestety postawienie prawidłowej diagnozy wcale nie jest takie proste. Większość uzależnionych od technologii przez długi czas nie zdaje sobie sprawy ze swojego problemu. Kluczowa w tej sytuacji jest zatem rozmowa z bliskimi, którzy zdecydowanie szybciej potrafią zauważyć istotne zmiany w zachowaniu. Samo leczenie również bywa długotrwałe i polega na włączeniu środków farmakologicznych oraz psychoterapii. Najważniejsze jest jednak odstawienie urządzeń technologicznych. Niekiedy chory może potrzebować leczenia w zamkniętym ośrodku. 

Skutki korzystania z urządzeń technologicznych

Skutki korzystania z technologii – choroba cywilizacyjna 

Jedną z najbardziej podatnych grup na uzależnienia od technologii są dzieci i młodzież. Od kilku lat w społeczeństwie funkcjonują całe pokolenia, które nie będą pamiętać życia bez cyberprzestrzeni. Korzystanie z tego typu urządzeń już od najmłodszych lat może prowadzić do poważnych zaburzeń rozwojowych. Tymczasem zabiegani rodzice często nie zdając sobie sprawy z zagrożenia, pozwalają dziecku na taką formę spędzania czasu, by móc w spokoju realizować codzienne potrzeby. Z drugiej strony miejmy na uwadze, że dziecko obserwując nas nieustannie z telefonem w dłoni, podpatruje określone wzorce. Oczywiście pamiętajmy o tym, by doceniać dobrodziejstwa i technologii, która w wielu kwestiach ułatwia nam życie. Co więcej, przebywanie w wirtualnej przestrzeni może być bardzo wartościowe. Grunt to zachować odpowiedni umiar. Wówczas skutki korzystania z urządzeń technologicznych na pewno nie będą aż tak drastyczne.

Foto: Pexels.com

Przeczytaj także: Małe dziecko w świecie technologii

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia