Dacia przeciwko elektrykom

468

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Dacia planuje produkować i sprzedawać samochody LPG, z napędami benzynowymi i hybrydowymi tak długo jak to tylko będzie możliwe.

Dacia przeciwko elektrykom — takie stanowisko zadeklarował Xavier Martinet, globalny szef marketingu i sprzedaży Daci. Uważa on, że 2-3 tonowe osobowe samochody elektryczne, pokonujące 50-100 km dziennie to czyste szaleństwo. Dacia zamierza oferować auta spalinowe tak długo, jak będzie to tylko możliwe i pozwolą jej na to przepisy. W swojej ofercie posiada co prawda Dacię Spring (auto w pełni elektryczne) jednak to na LPG, napędach benzynowych i hybrydowych będzie się nadal koncentrować.

Parlament Europejski poparł zakaz sprzedaży nowych aut spalinowych

Parlament Europejski poparł zakaz sprzedaży nowych aut spalinowych podczas posiedzenia 14 lutego 2023 roku. Posłowie przegłosowali projekt, jednak teraz zakaz musi zatwierdzić jeszcze Rada, po czym zostanie wpisany do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej. Od 2035 roku nie będzie można już zarejestrować nowego auta spalinowego. W dalszym ciągu jednak będzie można rejestrować używane samochody z napędem benzynowym lub dieslem. Będzie się nimi także można nadal poruszać po europejskich drogach.

Unijny cel polega na zmniejszaniu emisji CO2 wytwarzanych przez nowe samochody osobowe i dostawcze. Producenci aut, których średnie emisje przekroczą dopuszczalne limity, będą musieli uiścić z tego tytułu wysokie opłaty. Spowoduje to w konsekwencji, że po 2035 roku samochody spalinowe znikną z rynku, ponieważ ich produkcja przestanie się najzwyczajniej opłacać. W rezultacie kupowanie i poruszanie się bezemisyjnymi samochodami według zwolenników projektu ma być tańsze dla konsumentów. Po 2035 roku będziemy mogli kupić auto spalinowe tylko używane — nowe będą wyłącznie auta na prąd i wodór.

Dacia przeciwko elektrykom – producent koncentruje się na LPG i hybrydach

Marka jak na razie w swojej ofercie posiada jedno auto w pełni elektryczne, a jest nim Dacia Spring

Dacia zamierza produkować samochody z silnikami spalinowymi tak długo jak będzie to tylko możliwe. Podczas gdy inne marki coraz bardziej stawiają na elektryfikację, Dacia koncentruje się na LPG i hybrydach. Należąca do grupy Renault Dacia dopiero w 2035 roku zamierza przejść na napęd elektryczny. Planuje to zrobić wtedy, kiedy silniki na paliwa kopalne zostaną zakazane w Europie. Dacia produkuje dziś samochody, które bardzo dobrze się sprzedają i są akceptowane przez rynek. Przykładem może być Duster, Sandero czy Jogger, które są tanie, dostępne i oszczędne.

Jak uważa Xavier Martinet, wiceprezes marki Ducia: „Marki samochodowe muszą określić swoje wartości i to, za czym się opowiadają. Myślę, że dziś siłą Dacii jest to, że jej pozycja jest bardzo jasna. Chcemy produkować samochody przystępne cenowo i odpowiedzialnie”. Dodał jednocześnie, że absurdem jest tworzyć 2-3 tonowe pojazdy: „Jeśli poważnie myślimy o zbiorowym zmniejszeniu emisji, to nadmierna waga nie powinna być akceptowalna”. Póki co Dacia produkuje tylko jeden model elektryczny, a jest nim model Spring. Xavier Martinet podkreśla, że marce udało się wyprodukować auto lekkie i oszczędne, ponieważ Spring waży tylko 975 kg. Dacia do 2035 roku planuje koncentrować się na budowie i sprzedaży samochodów z LPG, napędami benzynowymi oraz hybrydowymi. Elektryki będą także w ich ofercie, jednak nie są one priorytetem.

Dacia Spring – jedynym elektrykiem w ofercie marki

Marka Dacia w swojej ofercie posiada, póki co jedyny, miejski samochód w 100% elektryczny, a jest nią Dacia Spring. Aby zapewnić sukces rewolucji elektrycznej, firma skorzystała z doświadczenia Renault, który jest pionierem i liderem elektromobilności już od ponad 10 lat. Dacia Spring łączy trzy główne cechy marki, a są nimi prostota, solidność i przystępność cenowa. Dacia Spring to 4-osobowy miejski crossover, którego ceny zaczynają się od 89 000 zł w Polsce. Jest to jeden z najtańszych samochodów elektrycznych, oferujący cztery miejsca i całkiem pojemny bagażnik. Samochód posiada nieduży silnik o mocy 45 KM i akumulator o pojemności 27 kWh, który w realnych warunkach pozwala przejechać ponad 200 km. Z szybkiej ładowarki ładuje się w godzinę, z domowego gniazdka natomiast w 13 godzin.

Cena Daci Spring jak na samochody z napędem elektrycznym jest dosyć niska. Powodem jest duża liczba uproszczeń konstrukcyjnych, które przyjął producent. Oto niektóre z nich:

-w samochodzie nie spotkamy zbyt dużo miękkich materiałów, króluje tu twardy szary plastik;

-Dacia wyposażona jest tylko w jedną wycieraczkę, która dobrze sobie radzi ze zbieraniem wody z całej szyby;

-zastosowano uproszczoną kierownicę, która posiada pięć przycisków służących między innymi do ogranicznika prędkości. Samochód nie posiada tempomatu;

-zastosowano szerokopasmowe głośniki schowane w podszybiu;

-zastosowano uproszczony system mocowania tylnej półki, a także rygle drzwi;

-tylna kanapa nie jest dzielona, składa się więc w całości;

-wiele przycisków w samochodzie zainspirowanych jest starszymi modelami Renault i Daci;

-żarówki LED zastosowano w aucie tylko w światłach do jazdy dziennej. Reflektory i oświetlenie kabiny to żarówki tradycyjne;

-Dacia Spring posiada małe opony;

-do uruchomienia silnika służy kluczyk, co w nowych autach jest rzadkością.

Przeczytaj także: Volkswagen Garbus popularny do dziś.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia