TESLA – wielka akcja serwisowa

401

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

TESLA - wielka akcja serwisowa. Tesla przegrała w sądzie z Polakiem
Tesla przegrała w sądzie z Polakiem

Kolejny raz świat obiegła wiadomość o akcji serwisowej skierowanej do posiadaczy samochodów marki Tesla. Kiedyś gdy samochody miały budowę głównie mechaniczną, a prąd był potrzebny przede wszystkim do rozruchu silnika, wielkie wezwania serwisowe zasadniczo nie zdarzały się. W miarę postępu, rozwoju technologii i elektroniki, słyszymy o nich coraz częściej. A odkąd pojawiła się elektromobilność, uzależnienie pojazdu od prawidłowo działającej elektroniki stało się całkowite. TESLA – wielka akcja serwisowa.

TESLA – wielka akcja serwisowa – odrobina historii

Elon Musk, nazwisko doskonale nam znane. To on stoi za powstaniem takich marek jak: PayPal, SpaceX, Tesla i inne. Skupmy się na tej ostatniej marce. Fortuna zarobiona na wcześniejszych projektach, pozwoliła Elonowi na założenie w 2003 roku firmy TESLA (nazwę zapożyczono od znamienitego, serbskiego wynalazcy w dziedzinie budowy urządzeń elektrycznych, Nikoli Tesli). Początkowe pięć lat pochłonęły prace nad priorytetowym, pierwszym modelem TESLA ROADSTER. Gdy przyjrzymy się z bliska nadwoziu Lotusa Evory i porównamy je z Teslą Roadster, zauważymy podobieństwo. Nie jest ono przypadkowe, gdyż w pracach projektowych uczestniczyła firma Lotus Cars.

TESLA - wielka akcja serwisowa. Na zdjęciu biała Tesla model S Plaid.
TESLA MODEL S PLAID.

Produkcja Roadstera ruszyła w 2008 roku, już pierwszy model Tesli swymi osiągami przewyższał niejednego benzyniaka. Rok 2009, to prezentacja liftbacka o sportowych osiągach przy jednoczesnym zasięgu ponad 450 kilometrów, jego produkcja wystartowała w roku 2012, a nazywał się Tesla Model S. Dopiero dwa lata później pojawiła się możliwość doposażenia Modelu S w system Autopilota. Następny model w portfolio Tesli, to siedmioosobowy crossover Model X, którego produkcja ruszyła w 2015 roku. Na dzień dzisiejszy polscy klienci mają do wyboru Tesle Model S Plaid, Model 3, Model X Plaid, oraz Model Y.

TESLA – wielka akcja serwisowa – system Full Self-Driving (FSD)

Samochody marki Tesla, oferują kierowcom możliwość korzystania z dwóch systemów autonomicznej jazdy, są to Autopilot oraz FSD. W skład Systemu Full Self Driving wchodzą zewnętrzne kamery, czujniki ultradźwiękowe, radar oraz komputer pokładowy z oprogramowaniem Full Self Driving Beta. Zgodnie z zapewnieniami Tesli, ten wysoko zaawansowany system wspomagania kierowcy, zdecydowanie zwiększa bezpieczeństwo podróży i posługiwanie się nim w obecnej postaci jest bezpieczniejsze od samochodu kierowanego przez człowieka. Jednocześnie autorzy systemu dobitnie podkreślają, że samochody wymagają nadzoru człowieka i nigdy nie będą w pełni autonomiczne. System FSD jest aktywowany w pojazdach wyłącznie na żądanie właściciela i jego całkowitą odpowiedzialność. Pomimo znaczących postępów w oprogramowaniu komputerów pokładowych absolutnie nie powinno się im powierzać zdrowia i życia, na co zwracają swą uwagę eksperci i stwierdzają, że ta technologia jest jeszcze mocno niedopracowana.

TESLA - wielka akcja serwisowa. Na zdjęciu Tesla jedzie bez pomocy kierowcy. Ten ma ręce położone na kolanach.
System FSD w działaniu.

Na niedoskonałości systemu FSD zwrócił uwagę Krajowy Urząd Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Stanach Zjednoczonych (NHTSA – National Highway Traffic Safety Administration). Według niego, samochody wyposażone w jeden z systemów autonomicznej jazdy Tesli były uczestnikami ok. 300 groźnych zdarzeń drogowych. Naturalnie Tesla minimalizuje problem i wszystkiemu zaprzecza.

Opublikowany przez NHTSA raport wskazuje na następujące problemy z oprogramowaniem FSD. Samochód sterowany przez system FSD może przekraczać prędkość, może również w sposób niezgodny z przepisami pokonywać skrzyżowania, powodując zagrożenie. Innym wysoce groźnym problemem na który zwrócił uwagę NHTSA, jest utrzymywanie właściwego toru jazdy przez FSD. System może wydać samochodowi komendę – jazda na wprost, chociaż ten jest w trakcie pokonywania zakrętu. Odnotowano również przypadki nie zastosowania się systemu FSD do znaku STOP przed skrzyżowaniami ze znakiem.

TESLA – wielka akcja serwisowa – kogo dotyczy akcja

Ponieważ system FSD Beta znajduje się w prawie wszystkich pojazdach z gamy Tesli, NHTSA zmusza producenta do przeprowadzenia akcji serwisowej obejmującej 362 758 pojazdów marki Tesla. Najważniejsze jest to, że posiadacze „wadliwych” Tesli nie muszą fizycznie odwiedzać serwisów swymi pojazdami. Akcja serwisowa polegająca na aktualizacji oprogramowania, odbędzie się zdalnie. Jak głębokie będą zmiany w systemie FSD nie wiadomo. Wiadomo jedynie że śledztwo NHTSA dotyczące Autopilota i FSD Beta, jest nadal w toku.

TESLA MODEL Y
TESLA MODEL Y.

Akcja dotyczy następujących modeli:

  • 1.Tesla Model S – lata produkcji 2016-2023
  • 2. Tesla Model Z – lata produkcji 2016-2023
  • 3. Tesla Model 3 – lata produkcji 2013-2017
  • 4. Tesla Model Y – lata produkcji 2020-2023

Cofnijmy się o rok

Najnowsza akcja serwisowa Tesli nie jest pierwszą. W ubiegłym roku producent luksusowych samochodów elektrycznych, ogłosił akcję serwisową dla ok. 130 000 samochodów, a związaną z przegrzewającym się CPU w systemie informacyjno-rozrywkowym. Większość jeśli nie wszystkie nowoczesne rozwiązania obecne na pokładzie samochodów Tesla, mają zwiększać komfort i bezpieczeństwo podróży zarówno kierowcy jak i pasażerów. Im ich liczba jest większa, tym większe jest prawdopodobieństwo ich awarii. Samochody Tesla wyposażone są w ogromny wyświetlacz pełniący rolę pokładowego centrum rozrywki oraz konsoli sterującej wieloma ważnymi funkcjami samochodu.

TESLA MODEL 3
TESLA MODEL 3

Właśnie ten wyświetlacz wykazywał zjawisko przegrzewania w trakcie szybkiego ładowania. W wyniku czego, mogły pojawić się  problemy z obsługą dotykową lub całkowita awaria systemu. Winowajcą okrzyknięto nowy procesor AMD Ryzen, który zaczęto stosować od 2021 roku. System informacyjno-rozrywkowy nie działał poprawnie, ponieważ nie był w stanie odpowiednio obniżać swojej temperatury, przez co występowało opóźnienie działania lub brak działania. Taka awaria utrudniała możliwość korzystania z kamery podczas cofania, zmianę szybkości działania wycieraczek, czy zmianę biegów przy pomocy ekranu. Ówczesna akcja serwisowa dotyczyła modeli 3 i Y wyprodukowanych w 2022 roku oraz modelu X z roku 2021 i 2022.

Może cię również zainteresować: Toyota Mirai – seryjny samochód wodorowy który możesz kupić

Zobacz jak działa: Full Self-Driving w TESLI

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia