RGG & Robert Więckiewicz „Planet LEM” – koncert

347

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

RGG & Robert Więckiewicz Planet LEM

Wrocławska Strefa Kultury zaprasza do Impart Centrum, przy ul. Piłsudskiego 19 na wspólny koncert zespołu RGG oraz Roberta Więckiewicza. To niezwykle ciekawe wydarzenie, pod tytułem „Planet Lem” rozpocznie się o godzinie 19:00. RGG & Robert Więckiewicz Planet LEM

RGG & Robert Więckiewicz „Planet LEM” – wspólny projekt

Specjalny i nowatorski projekt pt. ”Planet LEM” powstał w wyniku inspiracji twórczością polskiej legendy literatury science fiction, futurologa, pisarza i eseisty – Stanisława Lema. Brzmienia nowej płyty formacji RGG zatytuowanej „Mysterious Monuments On The Moon”, przeplatają sięz fragmentami tekstów Stanisława Lema. Wyjątki z książek „Solaris” oraz zbioru felietonów „Planeta LEMa” czyta znakomity aktor Robert Więckiewicz.

Kadr z filmu SOLARIS.
Kadr z filmu SOLARIS.

Jak możemy przeczytać na portalu Strefy Kultury: „Improwizowany charakter muzyki tria współistnieje tutaj na równych prawach z ekspresją aktora, który z właściwą dla siebie gracją wchodzi w świat literacki Lema, odsłaniając w prezentowanych fragmentach charakterystyczny język pisarza, pełen erudycji, przenikliwości, ironii, groteski i czarnego humoru. Zderzenie dwóch światów – muzycznego i aktorskiego – powoduje, że wspólnie wymyślona koncepcja nabiera momentami charakteru performatywnego, gdzie wartością jest otwartość i niejednoznaczność. Nie ma tutaj dysonansu, nie ma pomieszania kontekstów – całość stanowi sygnowany kompetencją wykonawczą, inteligencją i emocjonalnością tworzących improwizowany hołd złożony Stanisławowi Lemowi”.

RGG & Robert Więckiewicz „Planet LEM” – trio RGG

Historia formacji RGG rozpoczęła się w roku 2001, natomiast w obecnym składzie grają od dziesięciu lat. Stanowią go trzej absolwenci Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach, Łukasz Ojdana – fortepian, Krzysztof Gradziuk – perkusja oraz Maciej Garbowski – kontrabas. Trio RGG posiada na swym koncie spory dorobek i duże doświadczenie co czyni z nich artystów świadomych swych działań i celów. Formacja będąca klasycznym trio fortepianowym, była ostatnim koncertowym składem wirtuoza trąbki i legendy polskiego jazzu, Tomasza Stańki. ”Planet LEM” jest jedną z niespodzianek, przygotowanych przez Trio w roku koncertowym 2023, a stworzoną przy udziale Roberta Więckiewicza, jednego z najważniejszych polskich aktorów filmowych i teatralnych.

RGG & Robert Więckiewicz „Planet LEM” - trio RGG na scenie
Trio RGG na scenie.

A co sami mówią o sobie? – „ Zastanawiając się nad naszą najbardziej aktualną muzyczną tożsamością, przepełnieni koncertowymi doświadczeniami ze światowymi gigantami wolnej improwizacji postanowiliśmy uczcić jubileusz pracy artystycznej serią w pełni wyimprowizowanych koncertów w formacie triowym. Formuła ta eksplorowana była przez nas przy okazji licznych aktywności koncertowych z udziałem zaproszonych gości. Repertuar naszych koncertów w trio opierał się dotychczas przede wszystkim na kompozycjach, które traktowaliśmy jako punkt wyjścia do zespołowych eksploracji. Znamy się od wielu lat, cały czas się zaskakujemy, inspirujemy i wzajemnie napędzamy do działania. Jesteśmy niezależni i przepełnieni radością spontanicznego tworzenia, zapraszamy naszych słuchaczy do wspólnej przygody, której punktem wyjścia będzie… No właśnie, niczym nieskrępowana WOLNOŚĆ”.

Robert Więckiewicz i „Planet LEM”

Świetny aktor teatralny i filmowy, który swojej specyficznej aparycji zawdzięcza liczne role szwarccharakterów. Po ukończeniu studiów we wrocławskiej PWST, podjął swą pierwszą pracę w poznańskim Teatrze Polskim. Tam właśnie miał miejsce debiut aktora w sztuce „Nasze miasto” Thorntona Wildera w reżyserii Jana Błeszyńskiego. Robert Więckiwicz zagrał w niej podwójną rolę Georga Gibbsa i Wally’ego Webba. Debiut filmowy aktora miał miejsce jeszcze w trakcie studiów. W 1991 roku a był to film „Ferdydurke” reżyserowany przez Jerzego Skolimowskiego.

Robert Więckiewicz - Pod Mocnym Aniołem.
Robert Więckiewicz – Pod Mocnym Aniołem.

Krokiem milowym w karierze Roberta Więckiewicza była rola w filmie Feliksa Falka – „Samowolka” w 1993 roku. Pomimo, że kariera filmowa nabierała rozpędu, aktor nie zaniedbywał sztuki teatralnej. Można go było podziwiać w warszawskim Teatrze Rozmaitości, Teatrze Montownia oraz Teatrze Narodowym. Po okresie grania epizodów oraz ról drugoplanowych, przyszedł czas na serial „Odwróceni” i graną przez Roberta Więckiewicza rolę „Blachy”. Po okresie granych przez aktora ról cwaniaczków, Agnieszka Holland postanowiła zerwać z tym stereotypem. Obsadziła go w filmie „W ciemności” nominowanym do Oscara. Później przyszedł czas na tytułową rolę w produkcji Andrzeja Wajdy „Wałęsa. Człowiek z Nadziei”.

Robert Więckiewicz jest laureatem wielu nagród w Polsce oraz zagranicą, pięciokrotnie uhonorowano go Orłami – Polskimi Nagrodami Filmowymi.

Polecam materiał wideo: RGG feat. Robert Więckiewicz „PLANET LEM”

Może cię także zainteresować: Jan Ptaszyn Wróblewski Quartet w Jazz Club Metrum

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia