Halowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce

268

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Na zdjęciu jest hala sportowa w Stmbule (Turcja) Halowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce.
Halowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce - Stambuł (Turcja).

Halowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce – Stambuł (Turcja) Halowe mistrzostwa Europy w lekkoatletyce Stambuł 2023 to już historia. Jak wypadła reprezentacja Polski? I co oczywiście jak wygląda klasyfikacja medalowa? Reprezentanci Polski w Stambule zanotowali kolejny bardzo dobry występ w tej imprezie. Polska wysłała na imprezę reprezentację składającą się z 28 sportowców. Nie ma wśród nich jednak takich gwiazd jak Natalia Kaczmarek czy Justyna Święty-Ersetic, które skupiają się na przygotowaniach do sezonu letniego i do MŚ w Budapeszcie, które zaplanowano na sierpień. Razem z Holendrami nasi lekkoatleci najczęściej stawali na podium.

Halowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce – Polskie medale

Pierwsze finały halowych mistrzostw Europy w Stambule odbyły się w piątek. Przez trzy dni zostali wyłonieni złoci medaliści w 26 lekkoatletycznych konkurencjach. Nie zawiodły nasze panie. Medale dla Biało-Czerwonych wywalczyli Adrianna Sułek (srebro w pięcioboju). Adrianna Sułek spisała się fenomenalnie w pięcioboju, bijąc rekordy życiowe w niemal każdej z konkurencji.

Ewa Swoboda (srebro w biegu na 60 m). Po raz trzeci w karierze stanęła na podium tej imprezy, ponieważ wcześniej była pierwsza w Glasgow w 2019 roku oraz druga w Belgradzie sześć lat temu. W finale uzyskała czas 7,09. Szybsza okazała się jedynie Mujinga Kambundji ze Szwajcarii (7,00).

Sofia Ennaoui (brąz w biegu na 1500 m), Anna Kiełbasińska (brąz na 400 m), Anna Kiełbasińska. Sobota przyniosła kolejne dwa medale. Najpierw brąz w biegu na 1500 metrów wywalczyła Sofia Ennaoui, a chwilę później medal tego samego koloru trafił w ręce Anny Kiełbasińskiej, która dotarła trzecia na metę w biegu na 400 metrów, za dwiema Holenderkami.

Z kolejnego podium Kiełbasińskiej, tym razem z koleżankami w sztafecie 4×400 metrów: Mariką Popowicz-Drapałą, Alicją Wroną-Kutrzepą i Anną Pałys. Mimo sporych osłabień, Polki zajęły trzecie miejsce, za Holenderkami oraz Włoszkami.

Piotr Lisek zostając wicemistrzem Europy (srebro w skoku o tyczce) w skoku o tyczce, przedłużył swoją passę na halowych ME. Ponieważ powtórzył sukces sprzed czterech lat, a na podium stanął po raz piąty z rzędu.

Mistrzostwa zakończyły się kolejnym męskim sukcesem. A to wszystko za sprawą 20-letniego Jakuba Szymańskie, ponieważ wywalczył srebro w biegu na 60 metrów przez płotki.

Ważnym aspektem jest, ponieważ warto zauważyć, że dwa z siedmiu medali Polski zdobyła biegaczka Anna Kiełbasińska – oba brązowe w biegu na 400 m i sztafecie 4×400 m.

Halowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce – klasyfikacja medlowa

Klasyfikację medalową HME Stambuł 2023 wygrała Norwegia, mająca w swoim dorobku cztery złota i jedno srebro. Na podium znalazły się także Holandia i Wielka Brytania. Brak złota sprawił jednak, że Polacy znaleźli się dopiero na 15. miejscu w klasyfikacji medalowej. Ponieważ, to pierwsze od 23 lat halowe mistrzostwa Europy, z których Biało-Czerwoni wracają bez złotego medalu.