Zasady gry w najpopularniejsze tytuły e-sportowe, a typy zakładów bukmacherskich

411

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.


Zakłady na gry wideo stają się coraz popularniejsze w Polsce i na świecie. To przede wszystkim ze względu na dużą oglądalność turniejów, coraz więcej sponsorów oraz ogromny potencjał, który cały czas drzemie w branży. Jeśli nie jesteś do końca zaznajomiony z rozgrywkami esportowymi, ale kuszą Cię wysokie kursy i mnogość możliwości do obstawienia, poniżej znajdziesz wytłumaczenie odnośnie działania najpopularniejszych gier w perspektywie zakładów bukmacherskich.


Counter-Strike – wieloletnia tradycja rywalizacji


Tradycja wyżej wymienionej gry sięga ponad 20 lat. Już od samego początku Counter-Strike był idealną podwaliną pod rozgrywki rywalizacyjne, choć prawdopodobnie nikt nie spodziewał się tego, w jakim kierunku pójdą wszystkie turnieje w grach wideo. Aktualnie scenę CS-a śledzi setki tysięcy fanów, a topowe turnieje osiągają pule kilku milionów dolarów.

Jeśli chodzi o zasady gry w Counter-Strike’a, nie są one szczególnie skomplikowane. Dwie drużyny po 5 osób każda dzielą się na terrorystów i antyterrorystów. W podstawowej wersji mecz trwa 30 rund, z czego do zwycięstwa jedna z drużyn musi zgarnąć ich 16. Na każdej z dostępnych map rozlokowane zostały po dwa strategiczne punkty, na których zawodnicy drużyny atakującej muszą umieścić bombę. Oczywiście dostępu pilnie strzegą antyterroryści, którzy nie mogą pozwolić na „zaplantowanie”.

Ogromną rolę w grze pełni ekonomia. Po każdej rundzie (niezależnie od tego czy jest ona wygrana, czy przegrana) gracze otrzymują odpowiednie wynagrodzenie. Trochę środków można również zgarnąć za eliminacje, podkładanie i rozbrajanie bomb. Za pieniądze kupić należy ekwipunek, taki jak broń, kamizelki kuloodporne czy granaty. Im lepsze uzbrojenie, tym oczywiście większa szansa na wygranie kolejnej rundy.

Zdjęcie dodane przez Soumil Kumar


Legaue of Legends i DOTA, czyli przedstawiciele gatunku MOBA


Przebieg rozgrywki gatunku MOBA może wydawać się nieco chaotyczny i zdecydowanie nie jest tym, co reprezentują chociażby spokojne gry hazardowe online. W League of Legends czy DOTA również znajdują się dwie drużyny, jednak tym razem to obie mają za zadanie atakować pozycje przeciwnika. Zwycięstwo odniesie ta ekipa, która jako pierwsza zniszczy budowle w głównej bazie oponenta. Jak łatwo się domyślić, w kluczowej fazie rozgrywki walka jest zacięta i początkującym ciężko jest połapać się w tym, kto jest kim.

League of Legends i DOTA, podobnie jak wcześniej wspomniany Counter-Strike, w dużej mierze bazują na ekonomii, choć sporo do powiedzenia mają również zdobywane przez wirtualnych bohaterów umiejętności. Eliminując pomniejsze postaci, sterowane komputerowo, gracze otrzymują punkty doświadczenia, odblokowujące mocniejsze czary i elementy ekwipunku.

W odróżnieniu od gry CS, w grach MOBA najczęściej spotkać można tylko jedną mapę, która na przestrzeni lat zmienia się w jedynie w szczegółach. Może wydawać się to nieco monotonne, jednak na dłuższą metę pozwala uniknąć jeszcze większego chaosu.

Zdjęcie dodane przez RODNAE Productions


Jakie zakłady bukmacherskie można postawić na esport?


Zasadniczo zakłady na esportowe gry wideo nie różnią się znacząco od tych, stawianych na tradycyjne dyscypliny, takie jak piłka nożna czy siatkówka. Podstawą jest oczywiście wybór zwycięskiej ekipy. Zarówno w przypadku League of Legends, jak i Counter-Strike’a, zawody mogą odbywać się na jednej, trzech, a czasem nawet pięciu mapach – wszystko zależy od schematu rozgrywek czy aktualnego etapu turnieju. Dokładnie tak, jak w piłce nożnej – czasem gra się dwumecze, a czasem tylko pojedyncze spotkania.

W przypadku pojedynków rozgrywanych na większej ilości map, 3 lub 5, można postawić zakłady bukmacherskie na handicap czy dokładną ilość punktów, które zdobędzie dana drużyna. Sporą popularnością cieszy się też określanie dokładnego wyniku spotkania, przede wszystkim ze względu na wysokie kursy.

Ze względu na specyfikę gry Counter-Strike, bukmacherzy z bardziej zaawansowaną ofertą proponują też zakłady na określenie zwycięzcy pierwszych rund w połowie (tzw. rund pistoletowych) czy ilość takich rund dla danego zespołu w całym spotkaniu.

Zarówno League of Legends, jak i Counter-Strike, bardzo często posiadają też zakłady na to, który z zawodników zdobędzie komplet eliminacji, nazywanych w inny sposób, w zależności od gry. W przypadku popularnej „strzelanki” będzie to Ace, natomiast w przypadku gier MOBA – Penta Kill.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia