Benzyna syntetyczna uratuje silniki spalinowe ?

382

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Benzyna syntetyczna czy uratuje silniki spalinowe

Wszystkie media bombardują nas informacjami o zbliżającym się roku 2035, od którego ma się zacząć „wymieranie” samochodów napędzanych silnikami spalinowymi. Elektryki są EKO? NIE! One w trakcie jazdy jedynie nie emitują szkodliwych substancji. Cała infrastruktura związana z ich produkcją i wytwarzaniem energii już nie jest eko. Przecież problem zanieczyszczenia powietrza nie tkwi w silniku samochodu, ale w tym co ten silnik spala. Nie od dzisiaj wiadomo, że zarówno te nowoczesne, jak i stare silniki nie potrzebują większych przeróbek (jeśli w ogóle) by bezawaryjnie pracować na paliwach alternatywnych. Jednym z nich jest syntetyczna benzyna. Czy benzyna syntetyczna uratuje silniki spalinowe ?

Benzyna syntetyczna – to nie jest nowinka technologiczna

Historia prac nad otrzymaniem paliwa bez udziału ropy naftowej, zaczęła się na początku XX wieku. Pierwsi byli Paul Sabatier i Jean-Baptiste Senderens, którzy w 1902 roku zaobserwowali syntezę metanu z mieszaniny wodoru i tlenku węgla. Jednak przełomowy okazał się proces wynaleziony przez niemieckich naukowców Franza Fischera i Hansa Tropscha. Prowadzone prace nad uzyskaniem paliw syntetycznych wynikały z warunków ekonomicznych, w jakich znalazły się Niemcy po zakończeniu I Wojny Światowej, odcięto je od dostaw ropy naftowej.

Hydrierwerke Politz AG – hitlerowska fabryka paliw syntetycznych w Policach.

Synteza Fischera-Tropscha to chemiczna reakcja katalityczna. W niej węglowodory powstają z mieszaniny tlenku węgla i wodoru, to tak zwany gaz syntezowy. Wykorzystując go do dalszej obróbki, można otrzymać syntetyczną benzynę. Niemcy uzyskiwali gaz syntezowy w wyniku zgazowania węgla (tego mieli pod dostatkiem). Dla tego większość z dziewięciu fabryk produkujących benzynę syntetyczną była zlokalizowana blisko kopalń.

Benzyna syntetyczna – dzień dzisiejszy

Produkcja paliw syntetycznych jest wysoce energochłonna, proces elektrolizy wymaga wysokich napięć. To właśnie podnosi koszt produkcji tego rodzaju paliw, aby go zminimalizować konieczne jest korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Tylko zasilanie produkcji paliw syntetycznych przez elektrownie wiatrowe czy elektrownie wodne pozwoli na odpowiednie zbilansowanie emisji CO2 do atmosfery.

Zakład Haru Oni w Chile.

Mimo powszechny twierdzeń, że przyszłość motoryzacji należy do pojazdów całkowicie elektrycznych (BEV) wielu producentów branży moto prowadzi badania nad paliwami syntetycznymi. Prym wiedzie Porsche, który wraz z Siemens Energy uruchomił w południowym Chile zakład produkujący syntetyczną benzynę, Haru Oni zasilany energią wiatrową, plany zakładają osiągnięcie w 2026 roku produkcji na poziomie 550 milionów litrów. Audi pracuje nad syntetyczną alternatywą dla silników Diesla i do produkcji na własne potrzeby wykorzystuje zieloną energię z własnej elektrowni wodnej. W grupie zwolenników syntetycznych paliw silnikowych znajdują się również Mazda, Bosch, ExxonMobil, McLaren

Co z innymi silnikami

Szum medialny związany z elektro mobilnością, koncentruje się na samochodach osobowych czasem autobusach, a co z silnikami lotniczymi, morskimi, jednostkami napędowymi maszyn drogowych czy budowlanych. Od lat prowadzone są prace nad nowymi paliwami dla lotnictwa i póki co efektów nie widać, a „życie” samolotu jest kilkukrotnie dłuższe niż osobówki, że o spalaniu nie wspomnę. Pamiętajmy, benzyna syntetyczna nie jest zeroemisyjna. Tak samo jak zwykła bezołowiowa emituje do atmosfery szkodliwe związki, tylko że do jej produkcji zużywa się tyle samo CO2 pochodzącego z powietrza, ile wyemituje samochód nią napędzany. Bilans wychodzi na „0”.

Ciekawy materiał wideo: A jednak! Silniki elektryczne przegrają ze spalinowymi? Paliwa syntetyczne będą nową ekologią!

Może cię również zainteresować: Chevrolet Corvette C1 pierwsza generacja

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia