Miserere mei, Deus – Muzyka na Wielki Piątek

377

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Miserere mei, Deus - Muzyka na Wielki Piątek - Camerata Silesia. Na scenie chór w galowych strojach, dominuje kolor czarny.
Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”

W Wielki Piątek 7 kwietnia, wnętrza katowickiego Kościoła pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach, przy ul. Mikołowskiej 32, będą rozbrzmiewać dźwiękami „Miserere mei, Deus – Muzyka na Wielki Piątek”.

Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia

Wykonawcami „Miserere mei, Deus – Muzyka na Wielki Piątek”, będzie Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” oczywiście pod batutą Anny Szostak. Ta czołowa grupa śpiewacza przez ponad 30 lat swej działalności zyskała międzynarodową renomę, a to dzięki genialnym wykonaniom muzyki współczesnej oraz interpretacjom muzyki dawnej. Zespół „Camerata Silesia” gościł dotychczas w wielu elitarnych salach koncertowych, m.in. Royal Festival Hall w Londynie, Gewandhaus w Lipsku, Parco della Musica w Rzymie. Palais de Beaux-Arts oraz Le Théâtre Royal de la Monnaie w Brukseli, Royal Concertgebouw w Amsterdamie. Gran Teatro La Fenice w Wenecji, Opéra-Comique w Paryżu, Lanfang Theatre w Pekinie i World Trade Center w Tajpej.

Trzy dekady koncertowania formacji „Camerata Silesia” to także udział w licznych festiwalach muzycznych w Polsce i na świecie, oraz nagrane kilkadziesiąt płyt. Najwyższy poziom wykonawczy chóru, został wysoko oceniony przez mistrza Krzysztofa Pendereckiego. Dzięki czemu śpiewacy współwykonywali pod batutą samego kompozytora jego Pasję Łukaszową, Polskie Requiem i Siedem bram Jerozolimy. Podczas Warszawskiej Jesieni uczestniczyła w wykonaniu Canticum Canticorum. W 2012 zespół w poszerzonym składzie został zaproszony do udziału w przedstawieniach i nagraniach na DVD scenicznej wersji Pasji wg św. Łukasza Pendereckiego w reżyserii Grzegorza Jarzyny. W 2017 roku chór wykonywał to samo dzieło w Londynie razem z London Philharmonic Orchestra pod dyrekcją Vladimira Jurowskiego.

Muzyka na Wielki Piątek – Anna Szostak

Absolwentka Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego, z którym jest związana do dzisiaj. Dyrygent, pedagog, profesor sztuki w dyscyplinie sztuki muzyczne. Ukończyła studia podyplomowe w zakresie dyrygentury chóralnej oraz emisji głosu w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Stworzyła i prowadziła kilka zespołów śpiewaczych, które zdobyły uznanie na festiwalach polskich i zagranicznych. Jednak największy prestiż zyskała jako dyrygent Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”, nieprzerwanie prowadzony przez nią od jego założenia w 1990 roku. Na scenie zespół wykonuje pod jej kierunkiem zarówno utwory wokalne a cappella, jak i wokalno-instrumentalne, niejednokrotnie z udziałem wybitnych solistów, zespołów oraz orkiestr.

Muzyka na Wielki Piątek - Anna Szostak
Od początku istnienia „Camerata Silesia”, zespołem dyryguje Anna Szostak.

Jak możemy przeczytać na portalu „Camerata Silesia”, Anna Szostak: – „Poprowadziła od pulpitu dyrygenckiego ponad 300 prawykonań utworów twórców współczesnych. Takich jak Krzysztof Baculewski, Régis Campo, Wiesław Cienciała, Ryszard Gabryś, Aleksander Gabryś, Henryk Mikołaj Górecki, Wojciech Kilar, Krzysztof Knittel. Andrzej Koszewski, Justyna Kowalska-Lasoń, Zygmunt Krauze, Andrzej Krzanowski, Stanisław Krupowicz, Paweł Łukaszewski. Aleksander Nowak, Marcel Pérès, Zbigniew Preisner, Stefano Procaccioli, Bogusław Schaeffer, Przemysław Scheller, Witold Szalonek, Paweł Szymański. Piotr Tabakiernik, Romuald Twardowski, Krzysztof Wołek, Joanna Wnuk-Nazarowa, Agata Zubel i wielu innych. Dyrygowała również prawykonaniami utworów powstałych przed wiekami i odkrytych współcześnie

W swoim dorobku Anna Szostak ma ponad 60 wydawnictw fonograficznych. Nagrywane pod jej dyrekcją i zgodnie z jej koncepcją płyty Cameraty honorowane są prestiżowymi nagrodami, zdobywając uznanie krytyki w kraju i za granicą. W roku 2015 otrzymała Brązowy Medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis za szczególne zasługi w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej oraz ochronie kultury i dziedzictwa narodowego”.

Miserere mei, Deus – Muzyka na Wielki Piątek – program

Gregorio Allegri – Miserere (opr. kadencji Stanisław Krupowicz)

Krzysztof Penderecki – Agnus Dei Missa Brevis

Anonim – Crux fidelis
Anonim – Popule meus

Olivier Messiaen – O sacrum convivium

Sabina Meck – W krzyży cierpienie

Samuel Barber – Agnus Dei

Wykonawcy:

Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”

Adam Myrczek –recytacje

Anna Szostak –dyrygent

Polecam materiał wideo: Gregorio Allegri – Miserere (opr. kadencji Stanisław Krupowicz) / Camerata Silesia / Anna Szostak

Może cię również zainteresować: BODY WORLDS cykl VITAL

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia