13 Dni Muzyki Nowej w Klubie Żak

325

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

13 Dni Muzyki Nowej

W dniach od 21 do 23 kwietnia, gdański Klub Żak zaprasza do swojej siedziby przy ul. Grunwaldzkiej 195/197, na 13 Dni Muzyki Nowej.

Tytułem wstępu

Najlepszym wprowadzeniem są słowa organizatora: – „Dni Muzyki Nowej prezentują muzykę najczęściej określaną jako eksperymentalną, awangardową, alternatywną, muzykę „otwartą” w formie i jednocześnie niezawężoną do jednego gatunku. Bez podziału na elektronikę i muzykę akustyczną, improwizowaną, współczesną, a nawet pop, w imię zasady, że każdy gatunek może wychodzić poza utarte szlaki, inspirować i zaskakiwać, każdy gatunek może stanowić zalążek oryginalności prowadząc do awangardy. Dni Muzyki Nowej nawiązują do wcześniejszych projektów Klubu Żak: Art rhythmic depot (2005), Avant Festival (2006) i Dni Nowej Muzyki (2002). W nowej formule festiwal jest organizowany od 2011 roku. Na DMN dotychczas wystąpili m.in.: Artur Zagajewski – Staloocy, Johannes Kreidler, Małgorzata Walentynowicz, Stefan Wesołowski, Charlotte Hug & Frederic Blondy, Sidsel Enresen & Jan Bang, Neue Vocalsolisten, Cikada Quartet feat. Dominik Bukowski, Stockhausen & Héral, Hilary Hahn & Hauschka, NeoQuartet, Nils Frahm, Pianohooligan, Ólafur Arnalds, Kwartet Śląski, Johann Johannsson with String Quartet, Kronos Quartet, Hildur Gudnadóttir, Resina, Midori Hirano, Jacaszek czy Radical Polish Ansambl.

Przemiany w dziedzinie kształtowania dźwięku w drugiej połowie XX wieku wyznaczyły nowe kierunki dla całej współczesnej muzyki w zakresie stosowanych technik, tworząc nowe nurty (chociażby muzykę elektroniczną) albo zmieniając relację pomiędzy publicznością a wykonawcami. „Nowe” nie może jednak istnieć bez „starego”, od którego nie tylko się odcina, ale również z niego wyrasta, a ten związek stanowi fundament Dni Muzyki Nowej.

Podczas trzynastej odsłony festiwalu przedstawimy szerokie spektrum oblicz nowej muzyki obejmujących zarówno polską scenę, jak i światową; instrumenty akustyczne, jak i elektryczne i elektroniczne; występy zespołowe, jak i solowe, w tym również wykonania premierowe”.

13 Dni Muzyki Nowej – 21 kwietnia 20:00

W dniu otwarcia 13 edycji Dni Muzyki Nowej, wystąpią dwa duety. Pierwszy z nich to Mazen Kerbaj & Adam Gołębiewski – muzycy zaprezentują w Gdańsku premierowy materiał. Kerbaj to wielce ceniony libański autor komiksów, artysta wizualny, muzyk, wykładowca. Uważa się go za jednego z inicjatorów oraz kluczowych postaci libańskiej sceny swobodnej improwizacji i muzyki eksperymentalnej. Na nowo definiuje brzmienie trąbki, eksperymentując i zmieniając znaczenie tego instrumentu. Gołębiewski – perkusista, improwizator i muzykolog – nieustannie poszerza z kolei możliwości zestawu perkusyjnego w zakresie brzmienia i ekspresji. Współpracował z takimi postaciami jak Yoko Ono, Thurston Moore, Mats Gustafsson, Fred Lonberg-Holm, John Edwards, Alex Ward, Mikołaj Trzaska i Sharifem Sehnaoui.

Drugi z duetów to projekt Lucy Railton i Kita Downesa, którzy współpracują ze sobą od blisko piętnastu lat, czasami grawitując bardziej w kierunku nowej muzyki, kiedy indziej odwołując się do jazzu. Materiał z „Subaerial” od pierwszego z nich czerpie estetykę – wiolonczela i kościelne organy, które podczas koncertu zostaną zastąpione przez organy Hammonda – od drugiego środek ekspresji, czyli całkowitą improwizację.

Wystąpią:

Mazen Kerbaj & Adam Gołębiewski

Mazen Kerbaj – trąbka; Adam Gołębiewski – perkusja, obiekty

Lucy Railton & Kit Downes

Lucy Railton – wiolonczela; Kit Downes – organy Hammonda

13 Dni Muzyki Nowej – 22 kwietnia 20:00

Drugi dzień Festiwalu będzie należał do artystów z Francji i Polski. „Uwolnił muzykę kameralną od rygorystycznej struktury, skostniałej retoryki i sztywnej estetyki” – tak jedyny kwartet smyczkowy skomponowany przez Claude’a Debussy’ego opisał Pierre Boulez, jeden z czołowych przedstawicieli powojennej muzyki awangardowej i prekursor muzyki elektronicznej, który przyszedł na świat trzydzieści lat po jego premierze. Nie ma w tym jednak przypadku – Debussy wyprzedzał swoją epokę. Premierę kwartetu w 1893 roku przyjęto z zaskoczeniem i rezerwą, dopiero po latach doceniono zawarte w nim śmiałe pomysły. W kwietniu to niecodzienne dzieło wybrzmi podczas Dni Muzyki Nowej, za sprawą Quatuor Voce – wyjątkowo eklektycznego kwartetu o blisko dwudziestoletniej historii.

W programie francuskiego kwartetu znajdą się także „String Quartet No.1” argentyńskiego kompozytora Alberta Ginastery, który wskazywał, że właśnie tutaj po raz pierwszy do głosu doszły niektóre z cech jego artystycznej osobowości – mocne i przenikliwe rytmy, pełne niepokoju, liryczne i kontemplacyjne adagia oraz tajemnicza, nocna i surrealistyczna atmosfera. Ostatnim z zaprezentowanych kwartetów smyczkowych będzie natomiast „Fragments soulevés par le vent”, współczesnego, urodzonego w 1978 roku kompozytora Yvesa Balmera, napisany dla Quatuor Voce w 2022 roku.

Eklektyczność tego dnia podtrzyma instrumentalne trio Dynasonic. Mateusz Rychlicki, Adam Sołtysiak i Mateusz Rosiński to artyści znani z takich grup jak Kristen, Kobieta z Wydm, Pogodno, Enemigos del Silencio czy wd30. Swoją muzykę określają jako „dubwave” i poszukują nowego sposobu odczytania inspirujących ich gatunków, wydobywając z nich jeszcze głębszą, hipnotyczną transowość. Do tej pory wydali dwa albumy – „#1” i „#2” – a w przygotowaniu jest trzeci krążek („#3”), który ukaże się na początku 2023 roku. W trakcie Dni Muzyki Nowej będzie można usłyszeć między innymi premierowe nagrania.

Wystąpią:

Dynasonic

Mateusz Rychlicki – perkusja, elektronika; Adam Sołtysiak – bas; Mateusz Rosiński – elektronika

Quatuor Voce

Cécile Roubin – skrzypce; Sarah Dayan – skrzypce; Guillaume Becker – altówka; Lydia Shelley – wiolonczela

13 Dni Muzyki Nowej – 23 kwietnia 19:00

Wieczór trzeciego dnia festiwalu, będzie należał do solistów. Polską scenę eksperymentalną będzie reprezentować Mateusz Olszewski ukrywający się pod nazwą Zaumne. Wydaje muzykę od 2016 roku i opublikował do tej pory sześć albumów (w tym kasety), a najnowszy („Él​é​vation”) pochodzi z 2021 roku. W Gdańsku zaprezentuje premierowe kompozycje. Zaumne jest zafascynowany muzyką elektroniczną z różnymi jej odnogami i odcieniami. Porusza się między ambientem, minimal techno, brzmieniowymi eksperymentami, samplingiem a tym, co znamy jako ASMR (autonomous sensory meridian response). Jego kreacje dźwiękowe stawiają odbiorcę na rozdrożu snu i jawy, świata znanego i jeszcze nieznanego oraz tam, gdzie hipnoza odkleja się rzeczywistości.

Festiwal zamknie występ pochodzącej z Peru, mieszkającej w Niemczech Ale Hop, która łączy zaskakujące techniki gry na gitarze – w niczym nieprzypominające muzyki rockowej – z dronami, tajemniczą aurą, nagraniami terenowymi i ambientowymi tłami.

Wystąpią:

Zaumne – „Noctambulism”

Zaumne – elektronika; odtwarzacz kasetowy

Ale Hop
Ale Hop – gitara elektryczna, elektronika

Powyższe treści pochodzą z portalu Klubu Żak.

Polecam materiał wideo: Zima stulecia @ Dni Muzyki Nowej 24.04.2022 Klub Zak/Gdańsk

Może cię również zainteresować: Zanim wyrosły mury Żydzi w Podgórzu – wystawa

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia