Działanie komory hiperbarycznej

425

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Działanie komory hiperbarycznej korzystnie wpływa na nasze zdrowie oraz poprawia kondycję fizyczną i psychiczną

Działanie komory hiperbarycznej wspomaga leczenie różnych schorzeń i dolegliwości bólowych. Jaki zatem jest mechanizm jej działania? Na co pomaga? Jakie są przeciwskazania? Czy rzeczywiście jest to panaceum na wszelkie dolegliwości?

Czym jest komora hiperbaryczna

Wieloosobowa komora hiperbaryczna typu multiplace umożliwia korzystanie z zabiegu większej liczbie pacjentów w tym samym czasie

Komora hiperbaryczna jest szczelnie zamkniętym urządzeniem, w którym przeprowadza się zabiegi tlenoterapii z wykorzystaniem stuprocentowego tlenu pod zwiększonym ciśnieniem atmosferycznym. Ten zbiornik ciśnieniowy umożliwia kontrolowanie parametrów środowiska panującego w jej wnętrzu. Mowa tu między innymi o ciśnieniu, stężeniu tlenu, wilgotności, jak i temperaturze. Pierwszą komorą hiperbaryczną był nadmuchiwany worek, w którym utrzymywano chorego w warunkach wyższego ciśnienia atmosferycznego. Dzisiejsze urządzenia zbudowane są ze zbiornika ciśnieniowego oraz systemów sterujących. Te najnowocześniejsze posiadają również system umożliwiający komunikację pacjenta z personelem medycznym, a także urządzenia multimedialne umilające zabieg. Istnieją komory jednoosobowe oraz wieloosobowe typu multiplace.

Jednoosobowa komora, jak wskazuje sama nazwa, służy do terapii jednego pacjenta, zazwyczaj w pozycji leżącej. Zbudowana jest z przezroczystego cylindra, dzięki czemu jest on pod stałą obserwacją personelu medycznego. Dodatkowo u osób cierpiących na klaustrofobię, zmniejsza poczucie lęku. Ponadto w trakcie zabiegu dzięki urządzeniom multimedialnym, chory może słuchać muzyki, a także oglądać zewnętrzny ekran telewizyjny.

Wieloosobowe komory hiperbaryczne, typu multiplace umożliwiają natomiast przebywanie od 2 do nawet 20 pacjentów jednocześnie podczas zabiegu. Zazwyczaj osoby przebywające w komorze siedzą na specjalnych fotelach i oddychają czystym tlenem za pomocą masek lub specjalnych kapturków oddechowych. Komory typu multiplace umożliwiają wjazd chorego na wózku, a dodatkowo podczas terapii może przebywać z nim asystent medyczny.

Jak działa komora hiperbaryczna

Medycyna hiperbaryczna jest dynamicznie rozwijającą się dyscypliną leczniczą i znalazła zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny klasycznej. W niektórych jednostkach chorobowych stanowi podstawową formę terapii, w innych przypadkach natomiast stosowana jest jako leczenie alternatywne lub wspomagające. Nieinwazyjna terapia czystym tlenem daje szereg korzyści zdrowotnych, a także znacząco poprawia kondycję fizyczną i psychiczną. Tlen w wyższym ciśnieniu pozbawiony jest fizjologicznych barier przenikania przez tkanki, dlatego łatwiej jest dostarczany do wszystkich komórek, nawet tych o słabym ukrwieniu. Pacjent podczas zabiegu wchodzi do specjalnej, szczelnie zamkniętej komory, gdzie stopniowo podwyższane jest ciśnienie. Następnie utrzymuje się je na stałym, wyrównanym poziomie. Przed zakończeniem sesji ciśnienie stopniowo obniżamy, aż do momentu osiągnięcia poziomu ciśnienia atmosferycznego. Czas trwania zabiegu wynosi zwykle od 45 do 90 minut.

Sesja w kapsule hiperbarycznej biostymuluje organizm, likwiduje zakażenia, jak również odżywia niedotlenione tkanki. W rezultacie wzmacnia układ immunologiczny i pomaga wrócić do zdrowia. Dodatkowo terapia czystym tlenem oczyszcza z toksyn i metali ciężkich, które przyczyniają się do powstawania komórek rakowych. Regularne korzystanie z terapii poprawia także przepływ krwi w mózgu, co z kolei pozytywnie wpływa na zdolności zapamiętywania i koncentrację. Przynosi również korzyści w leczeniu stresu, przewlekłego zmęczenia, spadku nastroju oraz niweluje silne bóle migrenowe. Dodatkowo tlenoterapia korzystnie wpływa na leczenie depresji, przyspieszając metabolizm komórek nerwowych. Sesje tlenowe przynoszą doskonałe efekty lecznicze u dzieci z autyzmem i chorych na Alzheimera, ponieważ zwiększają aktywność mózgu poprzez głębokie dotlenienie. Wspomagają także pracę serca, zapobiegając zawałom mięśnia sercowego i uelastyczniają ścianki żył.

Działanie komory hiperbarycznej – wskazania

Tlenoterapię często stosuje się w przypadku zatrucia tlenkiem węgla, oparzeniach termicznych, urazach mięśniowo-szkieletowych, a także w ostrym niedokrwieniu tkanek miękkich

Komora hiperbaryczna często znajduje zastosowanie w przypadkach nagłego zagrożenia życia i zdrowia. Mowa tu między innymi o zatruciu tlenkiem węgla, oparzeniach termicznych, utracie słuchu, a także ostrym niedokrwieniu tkanek miękkich. Zalecana jest również w przypadku leczenia trudno gojących się ran oraz chorób przewlekłych skóry. Dodatkowe wskazania do tlenoterapii to:

-martwicze zakażenie tkanek miękkich;

-uraz mięśniowo-szkieletowy;

-przyspieszenie rekonwalescencji po zabiegach chirurgicznych;

-choroby związane z niedotlenieniem tkanek;

-leczenie obrzęków;

-grzybice;

-popromienne uszkodzenie tkanek.

Działanie komory hiperbarycznej – przeciwskazania

Mimo licznych korzyści płynących z działania komory hiperbarycznej, istnieją jednak przeciwskazania do jej stosowania. Mowa tu przede wszystkim o:

-ciąży;

-padaczce;

-rozedmie płuc i zakażeniu górnych dróg oddechowych;

-przebytych operacjach ucha i klatki piersiowej;

-gorączce i stanach podgorączkowych;

-zapaleniu zatok przynosowych;

-rozsianej chorobie nowotworowej;

-astmie i przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc;

-urazie ciśnieniowym zatok i płuc.

Przeciwskazaniem do zastosowania tlenoterapii jest również zaćma i wytrzeszcz oczu oraz wszczepiony rozrusznik serca.

Zastosowanie komory hiperbarycznej – neurologia

Tlenoterapia znalazła zastosowanie w neurologii. Pomaga w leczeniu mózgowego porażenia dziecięcego oraz pourazowym uszkodzeniu mózgu, powstałym w wyniku udaru lub wylewu. Ożywia i pobudza uśpione komórki, a także zwiększa aktywność mózgu, przez co wspomaga prawidłową pracę układu nerwowego. Dzięki dotlenieniu i pobudzeniu metabolizmu komórek mózgu spowalnia proces postępowania choroby Alzheimera oraz poprawia funkcjonowanie pacjentów z autyzmem. Dodatkowo podnosi koncentrację, łagodzi stany depresyjne, przewlekły stres i bezsenność.

Medycyna sportowa

Z terapii w komorze hiperbarycznej korzystają sportowcy na całym świecie. Cieszy się ogromną popularnością wśród olimpijczyków i czołowych graczy ligi NBA i klubów piłki nożnej. Terapia pomaga zwiększyć wydajność i wydolność organizmu. Po wzmożonym wysiłku fizycznym wpływa natomiast na szybszą regenerację tkanki kostnej i mięśni szkieletowych. Dodatkowo wspomaga procesy metaboliczne, a także działa przeciwbólowo. W rezultacie sportowcy osiągają wyższe wyniki, a w przypadku kontuzji szybciej wracają do sprawności ruchowej.

Medycyna estetyczna

Hiperbaryczna komora tlenowa od lat jest znana również w środowisku show-biznesu, gdzie nazywana się ją „kapsułą młodości”. Działa bowiem stymulująco na fibroblasty, odpowiedzialne za syntezę kolagenu i elastyny, czyli włókien zapewniających elastyczność skórze. W konsekwencji zapobiega powstawaniu zmarszczek i przyczynia się do wygładzenia tych już istniejących. Przynosi pozytywne efekty także w leczeniu trądziku i wszelkich zmian skórnych. Redukuje stany zapalne i korzystnie wpływa na kondycję naszej skóry. Dodatkowo wspomaga gojenie ran po inwazyjnych zabiegach, jak również zmniejsza obrzęki oraz wykazuje działanie antybakteryjne.

Przeczytaj także: Niedobór witaminy B12

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia