Nowy trener Rakowa Częstochowa

0
64
Nowy trener Rakowa Częstochowa
Nowy trener Rakowa Częstochowa

Nowy trener Rakowa Częstochowa. W ostatnich dniach trener Rakowa Częstochowa Marek Papszun poinformował, że nie przedłuży wygasającej po obecnym sezonie umowy. Z tego powodu “Medaliki” musiały znaleźć szkoleniowca, który zastąpi Papszuna i prawdopodobnie poprowadzi Raków w eliminacjach do Ligi Mistrzów. Ostatecznie wybór padł na dobrze znanego w Częstochowie, ale nieznanego opinii publicznej asystenta Papszuna, Dawida Szwargę.

Nowy trener Rakowa Częstochowa – wybór Szwargi

Dawid Szwarga ma 32 lata, a asystentem Marka Papszuna jest od lipca 2021 roku. Przez lata Szwarga był piłkarzem, lecz “bujał” się po niższych ligach. Szwarga wyjątkowo wcześnie zakończył karierę piłkarską bo w wieku 30 lat gdy doszedł do wniosku, że to nie dla niego. Swoją karierę trenerską Szwarga rozpoczynał w Dąbrowie Górniczej z 12-latkami z rocznika 2002. Rocznik ten nie rokował dobrze na przyszłość, Szwarga jednak zrobił z tych chłopaków poważną ekipę i wniósł na wyższy poziom. Już wtedy było widać po nim materiał na trenera, aż w końcu dostał szansę w GKS-ie Katowice bycia asystentem trenera. Jakub Dziółka, który współpracował ze Szwargą w GKS-ie Katowice chwali przyszłego pierwszego szkoleniowca “Medalików”. Już wtedy bardzo interesował się futbolem, oglądał dużo zachodniej piłki i miał różne pomysły związane z taktyką.

Nowy trener Rakowa Częstochowa – strzał w dziesiątkę

Zdaniem Roberta Góralczyka, dyrektora sportowego w katowickim klubie, a w przeszłości asystenta Adama Nawałki już sama rekomendacja Michała Świerczewskiego i Marka Papszuna jest świetną wiadomością dla Szwargi. Swego czasu Szwargą interesowało się kilka klubów w tym Zagłębie Sosnowiec. Z różnych względów Szwarga nie mógł pracować przy kresowej, a po raz pierwszy Łukasz Girek, były dyrektor Zagłębia Sosnowiec o tym szkoleniowcu usłyszał od Jarosława Wojciechowskiego, ówczesnego dyrektora akademii tego klubu. Zdaniem Girka Szwarga zwraca uwagę na wiele rzeczy, ma analityczny umysł. Bez problemu poradziłby sobie w wielu innych branżach niezwiązanych z piłką nożną np. w biznesie. Zatrudnienie, a właściwie kontynuacja pracy z tym szkoleniowcem to powinien być strzał w dziesiątkę. Dla Rafała Góraka, u którego pracował Szwarga w GKS-ie nie było zaskoczeniem, że to on został wybrany na trenera zespołu spod Jasnej Góry ponieważ to była tylko kwestia czasu.

Nowy trener Rakowa Częstochowa – następca Marka Papszuna

Zdaniem Jarosława Ziemby z Śląskiego Związku Piłki Nożnej Dawid Szwarga jest bardzo komunikatywnym człowiekiem zresztą kształcił się w tym kierunku. Duży wpływ na niego i jego kolegów z dużą dozą prawdopodobieństwa miał Tadeusz Huciński mówi Piotr Pierścionek. Gdy wyjeżdżaliśmy na zachód widać było, że tamten futbol inaczej funkcjonuje też pod względem psychologicznym. W Częstochowie Szwarga odpowiadał m. in. za rozwój indywidualny zawodników. Jak mówi właściciel Rakowa Częstochowa Michał Świerczewski, Dawida Szwargę poznał 7 lat temu i od razu “wpadł mu w oko”. Jak się teraz okazało, Szwarga prawdopodobnie od początku był szykowany do zastąpienia Marka Papszuna na stanowisku. Ostatnio jeden z trenerów na pytanie kto zastąpi Marka Papszuna bez zastanowienia odpowiedział, że Szulczek albo Szwarga bo obaj mają podobny styl pracy co Papszun.

Zainteresował cię nasz artykuł? Przeczytaj także o finale pucharu Polski Raków Legia