Majówka, grill, a do tego wysokoprocentowe trunki. Co zrobić, by beztroskie chwile nie zamieniły się na drugi dzień w koszmar? Przed Wami proste sposoby na kaca.
Kac – objawy
Na początek zapytajmy, czy kac ma przyczyny? Okazuje się, że może być ich wiele. Wszystkie jednak łączy wspólny mianownik, mianowicie zła reakcja organizmu na stężenie alkoholu w organizmie. To w jaki sposób zareagujemy na wysokoprocentowe trunki uzależnione jest m.in. od spożywanych przez nas posiłków. Ciężkostrawne potrawy smażone na grillu z pewnością spowodują gorsze przyswajanie alkoholu. Do klasycznych objawów kaca zaliczamy m.in.
– bóle głowy;
– dolegliwości trawienne;
– nadmierne pragnienie;
– suchość w ustach;
– zmęczenie;
Mniej typowymi symptomami może być, np. drażliwość, wahania ciśnienia, przyspieszona czynność serca, czy drżenie rąk. Kac to zespół nieprzyjemnych objawów, które utrudniają codzienne funkcjonowanie po zakrapianej zabawie. Dlatego tu sprawdza się stare powiedzenie, że „lepiej zapobiegać, niż leczyć”. Bardzo ważne są zatem sposoby, które warto wypróbować przed spożyciem alkoholu. Tu przede wszystkim ważny jest odpowiedni wypoczynek. W żadnym wypadku, na zakrapianą imprezę nie chodźmy głodni, a co gorsza – z pustym żołądkiem.
Proste sposoby na kaca – co możemy zrobić?
Będąc już na imprezie, starajmy się też nie mieszać gatunku naszych trunków. Niewskazane jest również często stosowane przez nas mieszanie wódki z napojami gazowanymi. Z kolei pomiędzy ich spożywaniem róbmy sobie przynajmniej kilkunastominutowe przerwy. Warto także ugotować sobie kwaśną zupę, np. ogórkową, która na drugi dzień nie tylko postawi nas na nogi, ale i dostarczy organizmowi witaminy C. Gdy na drugi dzień nieprzyjemne objawy dają jednak o sobie znać, pozwólmy sobie przede wszystkim na odpoczynek. Jeżeli udany wieczór miał miejsce w tygodniu, to lepiej jest wziąć dzień wolnego, niż przyjść do pracy w złym stanie. Z naturalnych sposobów zaleca się także m.in.
– zimny prysznic;
– wyjście na spacer;
– nawadnianie organizmu;
W przypadku farmakoterapii niezbędnymi „towarzyszami” kaca są aspiryna, czy ibuprofen. W przypadku kaca bardzo ważne, by jak najszybciej zjeść, chociażby lekki posiłek, nawet jeżeli nie mamy na niego ochoty.
Kac – jak przez niego przejść?
W przypadku wyżej wspomnianego nawadniania organizmu, oprócz wody doskonale sprawdzi się, np. herbata miodem, imbirem, czy sok pomidorowy. W porze obiadowej warto zjeść również dobrze nam znany rosół, czy inne tłuste potrawy. Dlaczego po alkoholu na drugi dzień czujemy się źle, nawet, jeżeli poprzedni wieczór był udany? Otóż spożywany przez nas alkohol w naszym organizmie zamienia się w aldehyd octowy i kwas octowy. Substancja pierwsza powoduje wzrost ciśnienia tętniczego oraz przyspieszoną czynność serca. Z kolei kwas octowy źle wpływa na układ trawienny.
Kto nie powinien pić alkoholu?
Doskonale wiemy, że alkohol w nadmiarze szkodzi. Najgorszym skutkiem jest oczywiście alkoholizm, który jest bardzo trudną do wyleczenia chorobą. Oczywiście, że okazjonalna lampka wina jeszcze nikomu nie zaszkodziła. Pamiętajmy jednak, że są grupy osób, które jednak szczególnie alkoholu powinny unikać. Zaliczamy do nich:
– osoby z chorobami nerek, wątroby, serca, czy układu pokarmowego;
– kobiety w ciąży i karmiące piersią;
– osoby małoletnie, w przypadku których alkohol mógłby spowodować opóźnienia w rozwoju;
– kierowcy, którzy zamierzają wsiąść za kierownicę;
– osoby przyjmujące różnego typu leki, np. na nadciśnienie, czy antybiotyki;
O tym w jaki sposób alkohol będzie wpływał na nasz organizm mogą zadecydować nawet niepozorne czynniki, m.in. przykładowo picie trunków przez słomkę. Okazuje się także, że przy wysokoprocentowych trunkach, niewskazane jest spożywanie glutenu. Niestety nadal nie mamy konkretnego sposobu leczenia kaca. W ostatnich latach w reklamach mogliśmy zauważyć kilka promowanych środków, to jednak u żadnego z nich nie potwierdzono całkowitej skuteczności.
Kto może pić alkohol?
Od naszego organizmu zależy również to, przez jak długi czas kac będzie nam towarzyszyć. Niektórym bowiem udaje się go zwalczyć w jeden dzień, w szczególnych przypadkach kac może natomiast trwać nawet przez kilka dni. Kac inaczej nazywany jest „syndromem dnia codziennego”. Powiedzieliśmy sobie, jakie mamy proste sposoby na kaca, ale to tak naprawdę my powinniśmy dobrze znać nasz organizm. Dlatego, jeżeli nawet towarzystwo namawia, a my wiemy doskonale, że będziemy czuć się źle – odmawiajmy. Możemy sobie też pozwolić na odpowiednią ilość, czyli taką, po której nie będziemy czuć się źle. Na szczęście dziś społeczeństwo zdaje się być coraz bardziej świadome zagrożeń i zwyczajnie zamiast pić, wolą się dobrze bawić. Bo przecież nawet stare przysłowie mówi, że „nieważne jak, ważne z kim”.
Przeczytaj także: Piwo bezalkoholowe – czy można prowadzić?