Mandaty dla wędkarzy

1181

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Dla wędkarzy w 2023 roku szykują się spore zmiany

Mandaty dla wędkarzy grożą między innymi za brak karty wędkarskiej, kłusownictwo oraz połów ryb o wymiarach ochronnych. Ponadto w 2023 roku szykują się spore zmiany dla miłośników wędkowania. W planach jest odejście od karty wędkarskiej, a także ujednolicenie zarządzania miejscami, gdzie swobodnie można łowić. Wędkarze muszą liczyć się również z podwyżkami w sektorze składek.

Czy możemy łowić ryby bez karty wędkarskiej?

Wędkarstwo to hobby większości mężczyzn, chociaż i wśród kobiet znajdziemy amatorki „moczenia kija”. Miło spędzony czas na łonie natury sprawia, że ta aktywność fizyczna cieszy się ogromną popularnością. Jednak, aby łowić zgodnie z prawem, musimy przestrzegać kilku zasad. Jedną z nich jest posiadanie karty wędkarskiej. Dokument taki uzyskamy jednak dopiero po wcześniej zdanym egzaminie. Obejmuje on między innymi wiedzę z zakresu Ustawy o rybactwie śródlądowym. Za egzamin pobierane są opłaty, które zdający musi uiścić w Kole PZW, w miejscu, gdzie przeprowadzany jest egzamin. Tam również dowiemy się, jakie są podstawowe składki członkowskie oraz za wędkowanie w danym okręgu.

Mandaty dla wędkarzy – kto może łowić bez karty wędkarskiej?

Kartę wędkarską może wyrobić osoba, która ukończyła 14 lat. Dlatego dzieci do tego czasu są zwolnione z jej posiadania. Jednak według regulaminu PZW łowienie wówczas jest możliwe tylko pod opieką osoby dorosłej, która posiada już taki dokument. Kolejną grupą zwolnioną z posiadania karty wędkarskiej są cudzoziemcy, a także wędkarze łowiący w wodach należących do osoby fizycznej uprawnionej do rybactwa. Mowa tu o obiektach związanych z hodowlą ryb.

Za co mandaty dla wędkarzy?

Łowić ryby możemy tylko z zarejestrowanej łodzi i w odległości nie mniejszej niż 50 metrów od budowli hydrotechnicznych spiętrzających wodę.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy każdy wędkarz dokonujący amatorskiego połowu ryb, musi posiadać kartę wędkarską. W przypadku jej braku podlega karze grzywny lub nagany. Co istotne, kara czeka także na tych, którzy zapomnieli jej ze sobą zabrać na łowisko. Każdy wędkarz powinien również pamiętać o okresach ochronnych ryb oraz o tym, że ustawa zabrania wówczas ich połowu. Dlatego, w przypadku, gdy ryba jest w nieodpowiednim wymiarze, musimy ją z powrotem wrzucić do wody. Ponadto możemy łowić ryby tylko z zarejestrowanej łodzi i w odległości nie mniejszej niż 50 metrów od budowli hydrotechnicznych spiętrzających wodę. Za nieprzestrzeganie tych przepisów grożą nam wysokie mandaty.

Wysokość mandatów dla wędkarzy w 2023 roku.

Wędkarze mogą być kontrolowani nie tylko przez straż rybacką, ale także przez policję. Mandat może wystawić im również staż łowiecka, leśna czy też straż parków narodowych. Wysokości mandatów dla wędkarzy w 2023 roku są różne w zależności od naruszenia. I tak między innymi:

-200 zł za dokonywanie amatorskiego połowu ryb bez posiadania wymaganych dokumentów;

-100 zł za dokonywanie amatorskiego połowu ryb o wymiarach ochronnych;

-200 zł za dokonywanie amatorskiego połowu ryb w okresie ochronnym;

-100 zł za łowienie w odległości mniejszej niż 50 m od budowli i urządzeń hydrotechnicznych spiętrzających wodę;

-200 zł za brak rejestracji sprzętu pływającego służącego do połowu ryb;

-200 zł za łowienie łososiowatych i lipieni – więcej niż jedną wędką;

-300 zł za dokonywanie amatorskiego połowu raka błotnego lub raka szlachetnego.

Czy karta wędkarska przestanie obowiązywać?

Wędkowanie to ulubiona forma rekreacji wielu Polaków

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie wraz z Ministerstwem Infrastruktury pracują nad tym, aby w 2023 roku system zarządzania obwodami rybackimi został uporządkowany. Co za tym idzie, dążą do zniesienia karty wędkarskiej. Mimo iż program został już wdrożony w 2022 roku, to wciąż ona obowiązuje, ponieważ dopiero oficjalne wprowadzenie zmian może ją zlikwidować. Zdaniem dyrektora Departamentu Wód Polskich, Janusza Wrony, wędkowanie ma sprawiać przyjemność, a nie być obowiązkiem zdawania egzaminów. Przeciwnego zdania natomiast jest Polski Związek Wędkarski — uważają oni, że brak karty wędkarskiej uprawni do łowienia osoby, które o rybach wiedzą bardzo mało lub prawie nic. Dodatkowo w ramach programu „Nasze Łowisko” jedno zezwolenie uprawniałby do łowienia we wszystkich obwodach rybackich udostępnionych do użytkowania przez dyrektorów Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej.

Podwyżki opłat dla wędkarzy 2023 roku

Polski Związek Wędkarski to najbardziej znana krajowa organizacja wędkarska, a w jego okręgach płaci się za dwa elementy. Pierwszym jest składka członkowska, drugim natomiast składka na ochronę i zagospodarowanie wód. W 2023 roku składki z powodu inflacji znacznie wzrosły i wynoszą:

-członkowska, jednolita dla wszystkich okręgów wynosi 150 złotych;

-składka na ochronę i zagospodarowanie wód —280 złotych za wody nizinne i górskie;

-składka za ochronę i zagospodarowanie wód nizinnych (bez górskich) – 220 złotych.

Natomiast stawki w ramach programu „Nasze Łowiska” w 2023 roku wynoszą;

-250 zł brutto – koszt zezwolenia na amatorski połów ryb z brzegu;

-125 zł brutto – koszt ulgowego zezwolenia na amatorski połów ryb z brzegu;

-50 zł brutto – koszt dopłaty za łowienie z łodzi, można łowić tylko w obwodach i łowiskach, na których jest to dopuszczalne według regulaminu.

Przeczytaj także: Zmiany dla młodych kierowców

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia