Zmiany dla młodych kierowców

4366

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Zmiany dla młodych kierowców dotyczyć będą między innymi wprowadzenie okresu próbnego, kursów doszkalających, ale także możliwość szybszego uzyskania prawa jazdy

Zmiany dla młodych kierowców według Ministerstwa Infrastruktury są konieczne po to, aby poprawić jakość ich szkolenia oraz jazdy. Tego samego zdania jest Komisja Europejska, która proponuje szereg zmian w tym zakresie. Obejmą one między innymi okres próbny dla młodych kierowców i kursy doszkalające. Szybciej będzie można także uzyskać prawo jazdy, jednak kierowanie pojazdem będzie możliwe tylko pod opieką doświadczonego kierowcy.

Zmiany dla młodych kierowców – przerażające statystyki

Zmiany dla młodych kierowców są konieczne przede wszystkim ze względu na przerażające statystyki. Niemal każdego dnia dochodzi do wypadków i wykroczeń z ich udziałem. Dla przykładu w 2021 roku młodzi kierowcy byli sprawcami 3653 wypadków na drogach, a śmierć w ich wyniku poniosły aż 382 osoby. Skąd tak przerażające statystyki? Powodów jest wiele. Jak wynika z badań Polskiej Izby Ubezpieczeń to przede wszystkim efekt arogancji i brawury młodych kierowców odpowiada za taki stan rzeczy. Brak im również doświadczenia i obycia za kierownicą, dlatego nie potrafią dostosować prędkości do warunków panujących na drodze. Wielu z nich nie widzi także problemu w wyprzedzaniu na podwójnej ciągłej i w miejscach niebezpiecznych.

Kim jest młody kierowca?

Po planowanych zmianach będzie można szybciej uzyskać prawo jazdy, jednak kierować autem można będzie tylko pod opieką doświadczonego kierowcy

W Polsce za młodego kierowcę uważa się osobę w wieku od 18 do 25 roku życia, która posiada uprawnienia do kierowania pojazdem krócej niż dwa lata. Od momentu wydania prawa jazdy młodego kierowcę obejmuje okres próbny. Jego celem jest zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. Za zmianą przemawiają także statystyki, które jasno pokazują, że młodzi kierowcy są częstymi sprawcami wypadków drogowych, w tym śmiertelnych. Okres próbny trwa dwa lata, a przez osiem miesięcy obowiązują młodego kierowcę ściśle określone zasady. Po pierwsze, powinien on poruszać się pojazdem oznaczonym zielonym listkiem oraz nie przekraczać prędkości 50km/h w terenie zabudowanym. Po drugie obowiązuje go zakaz przekraczania prędkości 80km/h poza obszarem zabudowanym i 100km/h na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej. Nie może również podjąć pracy w charakterze kierowcy pojazdu określanego dla kategorii B. Obowiązuje go także odbycie teoretycznego i praktycznego kursu doszkalającego.

Okres próbny może ulec przedłużeniu o kolejne dwa lata. Decyzja taka może zostać podjęta w momencie kiedy młody kierowca popełni dwa wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym, którego skutkiem jest:

-mandat karny lub prawomocny wyrok sądu;

-orzeczenie organu orzekającego w sprawie o naruszenie w postępowaniu dyscyplinarnym.

Informacja o popełnieniu dwóch wykroczeń jest przekazywana przez administratora danych do starosty. I to on wydaje decyzję o przedłużeniu okresu próbnego.

Czym jest kurs doszkalający dla młodego kierowcy?

Zostaną wprowadzone zmiany w ośrodkach szkoleniowych, dotyczące większych wymagań w stosunku do kandydatów na instruktora, wykładowcę czy egzaminatora

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy świeżo upieczony kierowca musi odbyć kurs doszkalający, między 4 a 8 miesiącem od dnia uzyskania prawa jazdy. Po jego ukończeniu WORD wydaje stosowne zaświadczenie, które kursant musi przedstawić staroście. Wspomniany kurs odbywa się w formie zajęć o charakterze teoretycznym i może być prowadzony na zasadzie wykładów, pokazów, pogadanki bądź dyskusji. Powinien obejmować następujący zakres zagadnień:

-czynniki mające wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego;

-problematykę wypadków drogowych, w tym przyczyny i skutki oraz statystyki wypadków drogowych w Polsce;

-psychologiczne aspekty kierowania pojazdem i uczestnictwa w ruchu drogowym. Zagadnienia te obejmują między innymi czynniki mające wpływ na funkcje percepcyjne, podejmowane decyzje, czas reakcji lub zmianę zachowania kierującego pojazdem. Wpływ na ową zmianę ma w szczególności alkohol lub środki odurzające, oraz wahania stanu emocjonalnego. Do takich stanów zaliczmy na przykład: pozytywne i negatywne emocje, zmęczenie oraz rozproszenie uwagi kierującego pojazdem.

Komisja Europejska proponuje zmiany dla młodych kierowców

Komisja Europejska zaproponowała wprowadzenie wspólnych rozwiązań dotyczących prawa jazdy dla młodych kierowców w całej Unii Europejskiej. Wszystko to po to, aby poprawić bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Jak już wcześniej wspominaliśmy, prawo jazdy będzie można uzyskać w wieku 17 lat. Jednak do uzyskania pełnoletności taka osoba mogłaby prowadzić auto wyłącznie w towarzystwie doświadczonego kierowcy. Pozwoliłoby to jej na zdobycie doświadczenia drogowego. W Polsce Ministerstwo Infrastruktury już w 2018 roku planowało podobne rozwiązania. Resort zakładał wówczas, że takie jazdy byłyby możliwe wyłącznie z rodzicem lub opiekunem prawnym posiadającym duże doświadczenie za kierownicą. Zgodnie z propozycją Parlamentu Europejskiego osoba towarzysząca młodemu kierowcy powinna mieć przynajmniej 25 lat i posiadać prawo jazdy od minimum 5 lat.

Europejska Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego rekomenduje wprowadzenie przez wszystkie kraje Unii Europejskiej dodatkowych ograniczeń dla młodych kierowców. Jej postulaty obejmują:

-zakaz jazdy nocą, a także zakaz przewożenia pasażerów;

-możliwość kierowania pojazdem wyłącznie w obecności osoby posiadającej większe doświadczenie za kierownicą;

-zerowy limit alkoholu we krwi.

Zmiany dla młodych kierowców – propozycje Ministerstwa Infrastruktury

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad zmianami legislacyjnymi dotyczącymi młodych kierowców. Podczas prac będą brane pod uwagę wnioski zgłaszane przez organizacje społeczne, ośrodki szkolenia kierowców oraz egzaminatorów. Najważniejsze założenie projektu obejmują:

-wprowadzenie przedmiotu „Wychowanie komunikacyjne” dla uczniów 4 klasy szkoły podstawowej. Jego celem byłoby przyswojenie przydatnych w codziennym życiu zasad związanych z ruchem drogowym. Mowa tu między innymi o wsiadaniu i wysiadaniu z autobusu, przechodzeniu przez jezdnię oraz poruszaniu się po zmroku. Dodatkowo przedmiot ten miałby pomóc przygotować się uczniom do uzyskania karty rowerowej;

-wprowadzanie jazd doszkalających w obecności opiekuna prawnego jako alternatywa dla dodatkowych, odpłatnych jazd;

-zmiany w zakresie egzaminu na prawo jazdy. Dotyczyć miałby między innymi publikacji jedynie przykładowych pytań egzaminacyjnych, a nie ich pełnego zakresu;

-wprowadzenie kursu doszkalającego dla wszystkich młodych kierowców, którzy w okresie próbnym popełnili dwa wykroczenia w ruchu drogowym;

-zmiany w ośrodkach szkolenia dotyczące większych wymagań w stosunku do kandydatów na instruktora, wykładowcę czy egzaminatora.

Cała ta lista obowiązków i ograniczeń dla młodych kierowców ma znacząco poprawić bezpieczeństwo na drogach i zmniejszyć statystyki wypadków drogowych.

Przeczytaj także: Zmiany w maturach w 2023 roku

Zainteresować Cię może również temat: Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia