Kiedy klimatyzacja jest szkodliwa?

410

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Kiedy klimatyzacja jest szkodliwa?
W jaki sposób korzystać z klimatyzacji, by dawała nam komfort podróży?

Lato zbliża się wielkimi krokami. Dziś większość z nas nie wyobraża sobie upalnych dni bez klimatyzacji w samochodzie. Pytanie, czy jej włączanie zawsze jest dobre? Kiedy klimatyzacja staje się szkodliwa? 

Kiedy klimatyzacja jest szkodliwa – przeziębienia 

Klimatyzacja w aucie to dla wielu jedyne, słuszne rozwiązanie w czasie upałów. W efekcie mamy jednak do czynienia z różnicą temperatur, a ta jak wiemy szybko prowadzi, chociażby do przeziębienia. I dlatego to właśnie klimatyzacja może powodować różnego typu infekcje, grypę, czy zapalenie płuc. Częstym pokłosiem przebywania w klimatyzowanym samochodzie jest tzw. chrypka i podrażnione gardło. Negatywne skutki klimatyzacji dotyczą jednak nie tylko górnych dróg oddechowych. Często problemem stają się również m.in. bóle głowy. Klimatyzacja w aucie nie ma alternatywy w postaci wiatraka. Dlatego, aby sobie nie zaszkodzić, musimy sprawdzić, czy dobrze działa. Ponadto temperatura w aucie może być niższa maksymalnie o 6 stopni w stosunku do temperatury na zewnątrz. Sam nawiew nie może być też ustawiony na twarz. Klimatyzatory w aucie należy również regularnie czyścić. W przeciwnym razie mogą stać się groźnym siedliskiem bakterii i grzybów. Te z kolei są szczególnie niebezpieczne dla astmatyków i alergików. 

Przeziębienie to jeden z najczęstszych skutków klimatyzacji. Problem mogą mieć także alergicy.

Na co jeszcze szkodzą klimatyzatory? 

Jak wyżej wspomnieliśmy, klimatyzacja w aucie, szczególnie źle używana, może przyczyniać się do powstawania infekcji górnych dróg oddechowych. Co ciekawe, choć jej zadaniem jest zwiększanie dopływu powietrza, to w nadmiarze może je jednak wysuszać. W efekcie działa to negatywnie na naszą skórę, śluzówkę gardła, czy oka. Długotrwałe klimatyzowanie może wpływać na obniżenie naszej odporności. Ogromnie cierpią również nasze zatoki. Na klimatyzacje szczególnie powinny uważać osoby podatne na infekcje, seniorzy oraz dzieci. Negatywne skutki klimatyzacji oczywiście nie oznaczają, że powinniśmy z niej rezygnować. Wakacyjna podróż w nagrzanym aucie jest nie tylko niekomfortowa, ale i szkodliwa. Dlatego warto trzymać się kilku kluczowych zasad. Jak wyżej wspomnieliśmy, temperatura w samochodzie nie może się za bardzo różnić od tej na zewnątrz. Ponadto klimatyzacje warto włączyć jeszcze przed wejściem do auta. Większość klimatyzatorów na początku wypuszcza bowiem gorące powietrze. Należy zatem odczekać 5-10 minut, a następnie wejść do auta. 

Jak korzystać z klimatyzatora w aucie? 

Pamiętać należy także o umiarkowanym obniżaniu temperatury. Klimatyzacje powinno się włączać w odpowiednim momencie zarówno przed jak i po zgaszeniu silnika. Pamiętajmy, że odpowiednie korzystanie z klimatyzatora wpływa nie tylko na nasze zdrowie, ale i działanie urządzenia. O klimatyzacje warto dbać, bo choć zwiększa komfort naszej jazdy, to może być również źródłem wielu problemów. Okazuje się, że zły wpływ klimatyzacji może obniżyć także działanie metabolizmu, a na naszej skórze mogą zacząć pojawiać się swędzące wypryski. Częste używanie klimatyzacji sprzyja także zapaleniu spojówek. Ale to nie wszystko. Zbyt duże wahania temperatur mogą prowadzić do szoku termicznego! Posiadając klimatyzacje możemy jednak zminimalizować ryzyko infekcji. Tu należy skorzystać z wszystkiego, co oczyszcza i nawilża. Nie zapominajmy także o częstym piciu wody, np. z dodatkiem cytryny, która nawilży nasze gardło. Pomocne mogą okazać się również nawilżające krople do oczu. 

Złe ustawienie klimatyzacji może być szczególnie niebezpieczne m.in. dla najmłodszych pasażerów.

Klimatyzatory nie tylko w samochodach

Przy przewlekłym katarze można też zastosować płukanie nosa i zatok. Powiedzieliśmy sobie o klimatyzatorach w naszych autach. Klimatyzatory towarzyszą nam również w busach, czy pociągach. Korzystamy z nich także w domu, czy w pracy. Nie da się ukryć, że nieklimatyzowane pomieszczenia w biurze nie będą sprzyjać koncentracji, nie mówiąc już o bezpośrednim zagrożeniu zdrowia. Z drugiej strony, wiemy, że złe użytkowanie klimatyzacji również może naszemu zdrowiu zaszkodzić. Jak wyżej wspomnieliśmy, urządzenia te mogą stać się skupiskiem bakterii, a ciepło i wilgoć, to idealne warunki do rozwoju grzybów. Dlatego także w klimatyzatorach domowych, nie zapominajmy o regularnym oczyszczaniu filtra. Trzeba też przyznać, że i jakość tych urządzeń idzie w górę. Coraz więcej modeli posiada opcje chłodząco-grzejące, a także możliwość wentylowania i osuszania powietrza. W nowoczesnych klimatyzatorach mamy również funkcje, które wychwytują potencjalne alergeny. Niektóre także samoistnie potrafią dopasować temperaturę względem powietrza na zewnątrz. 

Klimatyzator w domu to coraz częstsze rozwiązanie. Czym warto kierować się przy ich wyborze?

O klimatyzacje trzeba dbać

Kiedy klimatyzacja jest szkodliwa? Wtedy, gdy nie potrafimy o nią dobrze zadbać. Dlatego po pierwsze, wybierajmy sprzęt dobrej jakości. W tym wypadku nieco droższy wybór prawdopodobnie będzie nam lepiej służyć. Po drugie dbajmy o regularne oczyszczanie naszych klimatyzatorów. Nie zapominajmy również o odpowiednim ustawieniu temperatury. Nie wszędzie jednak mamy wpływ na działanie klimatyzacji. Warto wtedy wziąć ze sobą, np. dodatkowe ubranie. Spełniając powyższe warunki możemy być pewni, że klimatyzacja nam nie zaszkodzi, a upały staną się mniej uciążliwe.

Artykuł powstał przy współpracy z Viva Taxi – siecią taksówek w Tarnowie

Przeczytaj także: Podróżowanie ze zwierzętami – porady

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia