Skoda Enyaq Coupe – najładniejszy SUV na rynku

Skoda wchodzi na wyższy poziom, Enyaq Coupe robi wrażenie!!!

0
158
skoda enyaq coupe w kolorze czerwonym
skoda enyaq coupe w kolorze czerwonym jest jednym z najpiękniejszych suvów na rynku

Przyzwyczailiśmy się że Skoda robi dobre samochody, praktyczne, bezawaryjne i w miarę tanie. To Wszystko wpisuje się Skoda Enyaq Coupe? Elektryczny SUV Skody jest jednym z najpiękniejszych aut w tym segmencie. Na pewno będzie bezawaryjny bo to jest domena Skody. Jest praktyczny co zaskakuje bo z reguły te ładne samochody bywają niepraktyczne natomiast co do ceny to powstrzymał się od komentarza.

SUV ładny, praktyczny i (nie)tani

Pierwszy sportowy elektryczny słów Skody mógłby być hitem sprzedaży gdyby był również w wersji hybrydowej. Niestety cena jest zaporowa ponieważ auto które testowaliśmy ocierało się o 300000 zł. W tym roku szaleństwo zakupowe samochodów elektrycznych minęło bo wszyscy producenci notują spadki sprzedaży. Nawet Tesla która jest numerem jeden zaczęła zwolnienia w swoich fabrykach. W Polsce średnia cena jeśli chodzi o zakupy prywatne samochodu osobowego biorąc pod uwagę wszystkie segmenty nie przekracza 150000 zł.

Samochód może być bardzo ładny samochód może być bardzo atrakcyjny samochód może być trwały i bezawaryjny ale jeżeli nie stać nas na zakup to go nie kupimy. Dlaczego ten model Skody powinien występować w hybrydzie na przykład plug in? Myślę że wersja hybrydowa byłaby tańsza o prawie 100000 zł i wtedy prawdopodobnie byłaby najlepiej sprzedającym się SUVem coupe w Polsce. Dlaczego tak myślę? Ponieważ w trakcie testu z każdym dniem ten samochód robił coraz lepsze wrażenie. Abstrahując od tego że jest elektrykiem co niestety jest mankamentem ze względu na ograniczoną ilość stacji ładowania w Polsce. Samochód ma bardzo wiele atutów.

deska rozdzielcza skody enyaq coupe jest skromna i funkcjonalna
deska rozdzielcza Skody Enyaq Coupe jest skromna i funkcjonalna

Najładniejszy samochód elektryczny na rynku

No dobrze, porozmawiajmy sobie o wrażeniach z jazdy bo to jest przecież najważniejszy element odczuć w trakcie eksploatacji auta. Jak wcześniej wspominałem jest to jedno z nielicznych aut które testowaliśmy i każdego dnia robiło coraz lepsze wrażenie. Pierwsze wrażenie kiedy wsiadamy do samochodu to uczucie że jesteśmy półkę wyżej jak Skoda. Wnętrze zostało zaprojektowane w sposób bardzo stonowany praktyczny ale dający poczucie bardzo wysokiego standardu samochodu. Efekt osiągnięto przez wysokiej jakości materiały które zostały użyte do zbudowania wnętrze. I choć jest bardzo powściągliwie zaprojektowane każdego dnia sprawia coraz lepsze wrażenie.

Ze względu na koła ich średnice i szerokość samochód jak na elektryka bardzo dobrze trzyma się drogi. Może nie zwróciliście uwagi bo nie macie tyle porównań co my ale zaobserwowaliśmy że samochody elektryczne mają dużo gorsze hamulce jak jakiekolwiek inne auta. Kiedyś jednym z najważniejszych elementów dbałości o bezpieczeństwo aktywne była skuteczność hamulców. Obecnie ze względu na fizykę działania samochodów elektrycznych i odzysk energii hamowania poprzez generator siła i szybkość hamowania znacznie spadły. Jest to bardzo złe zjawisko i większość producentów przestało do tego przykładać chyba wagę. Dlatego to na nas zrobiło wrażenie i hamulce i koła i faktyczna siła tych hamulców. Jest i zawsze była powyżej średniej i to nam się bardzo podoba.

skoda enyaq coupe w kolorze czerwonym jest jednym z najpiękniejszych suvów na rynku
skoda enyaq coupe w kolorze czerwonym jest jednym z najpiękniejszych suvów na rynku

265 KM to dużo i mało, jak na Skodę to dużo a jak na elektryka to średnio.

Siła hamowania jest tak duża i odzysk energii jest tak duży jak duży jest silnik. W samochodzie elektrycznym za opóźnienie odpowiada ten sam silnik który w przypadku hamowania zamienia się w generator prądu. W naszym aucie testowym mieliśmy do dyspozycji 265 koni mechanicznych co jak na Skodę jest dużą wartością. Niestety już w przypadku elektryków jest to wartość średnia. Taka moc zapewnia przyspieszenie do setki poniżej 7 sekund. Daje to komfort i radość z jazdy a 80 kilowatogodzinna bateria Sprawia że mamy dość przyzwoity zasięg przy oczywiście umiarkowanym traktowaniu pedału gazu.

Bezpieczny zakup Skoda Enyaq Coupe – czy warto kupić?

Aktualny cennik Skody

przeczytaj o Skodzie Enyaq w wersji zwykłej

niektóre marki mają specjalne finansowanie jak SEAT czy CUPRA