Renault ZOE – elektryk do miasta

mały elektryk, idealny do miasta, wszędzie zaparkujemy a i buspasem pojedziemy

461

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

miejskie auto elektryczne Renault ZOE
czarna Zośka czyli miejskie auto elektryczne Renault ZOE

Czasem wydaje mi się że samochody elektryczne to jest sprawa ostatnich paru lat. Zapominam że w ostatnim roku 19 wieku samochód który przekroczył 100 km/h był samochodem elektrycznym. Tak, pewien szalony Belg zrobił auto elektryczne z kwasowo ołowiowymi akumulatorami. Auto miało tylko 68 koni mechanicznych i ważyło prawie półtorej tony. Ze względu na własny charakter ów Belg nazwał ten samochód Wiecznie Niezadowolony. Rekord został pobity 29 kwietnia 1899 roku. Plotka mówi że wiecznie niezadowolona była także żona kierowcy.

Renault ZOE – to już 10 lat

Ten samochód został wprowadzony do sprzedaży już 10 lat temu. W 2013 roku pierwsza wersja miała 88 koni mechanicznych mocy ale tak naprawdę moc ciągła to było tylko 58 koni. Akumulator miał trochę powyżej 20 kilowatogodzin i starczał na trochę powyżej 100 km zasięgu. I tak oto narodziła się historia elektrycznych Renault w produkcji masowej. Jak wygląda postęp przez te 10 lat?

miejskie auto elektryczne Renault ZOE
niepozorne małe auto miejskie ale bardzo wygodne

Obecna wersja ma ponad 2 razy większy akumulator iż silnik który ma 136 koni mechanicznych czyli 100 kilowatów. Zasięg jaki udało nam się uzyskać przy normalnej spokojnej jeździe to jest trochę ponad 300 km. Jeżeli jednak będziemy chcieli jeździć bezstresowo i to jeszcze w trasie to ten zasięg realny będzie poniżej 250 km. To powoduje że ten samochód najlepiej sprawdza się jako auto typowo miejskie.

Miejski elektryk imieniem Zośka?

Samochód nie jest duży ma tylko trochę ponad 4 m długości i metr 80 szerokości. To wystarcza do wygodnego przemieszczanie się najlepiej na krótkich dystansach czyli tak jak powiedziałem jest to idealne auto miejskie. Możemy korzystać wtedy w większości miast z parkingów za darmo przysługujących elektryką oraz możemy podróżować bus pasem co w godzinach szczytu jest dużym komfortem.

miejskie auto elektryczne Renault ZOE, deska rozdzielcza nocą
skromna i przejrzysta deska

Renault zoe nie jest demonem prędkości, prędkość maksymalna została ograniczona do 140 km/h i jest to wystarczające do przemieszczania się po mieście. Dynamika jest bardzo przyzwoita jak na mały samochód bo w 9 sekund robi setkę co jest naprawdę bardzo wygodne. Samochód w środku jest wykonany bardzo skromnie ale ma wszystkie niezbędne elementy wyposażenia które byśmy oczekiwali. Ale jest specjalna limitowana wersja StarWars choć ten nie trafi do TraffiCara jak inne tanie Zoe.

miejskie auto elektryczne Renault ZOE
małe auto z charakterem, miejskie auto elektryczne Renault ZOE 9s do setki

Renault ZOE jak jeździ?

Opinie o samochodach elektrycznych bywają bardzo różne. Użytkownicy elektryków mają skrajne zdanie a my staramy się urealniać fakty i mity o autach elektrycznych. Posłuchaj naszej audycji i poznaj nasz punkt widzenia po teście samochodu elektrycznego.

aktualny cennik Renault

przeczytaj o nowym SUVie Renault Austral

na co zwrócić uwagę przy naprawie blacharsko-lakierniczej

Poszukujemy auta odpowiedniego dla młodej kobiety by wybrać się na SNAP TRUCK TOUR

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia